Ważne

Dyson chce podwoić wydajność baterii Li-Ion

Osobiście przyznam się, że nie miałem styczności z firmą Dyson, która jest znanym w Wielkiej Brytanii producentem odkurzaczy. Niemniej jednak nie będziemy dzisiaj rozmawiać o artykułach gospodarstwa domowego, a o tym, że dziś firma ta ogłosiła, iż zainwestuje 15 milionów dolarów w projekt, którego celem jest opracowanie baterii o podwojonej wydajności względem tych obecnie dostępnych.

Pomysłodawcą projektu jest Sakit3, firma powiązana z Uniwersytetem w Michigan, zajmująca się oczywiście badaniami związanymi z rozwojem technologii związanej z bateriami. Akumulatory litowo-jonowe nowej generacji są opracowywane w technologii solid-state i mają mieć możliwość przechowywania dwa razy więcej energii przy zachowaniu tej samej masy i objętości. Sakit3 zapewnia także, że ich produkt ma wnosić nie tylko korzyści dla użytkownika, ale również ma być bezpieczniejszy i bardziej efektywny jeśli chodzi o koszty produkcji, co powinno zainteresować potencjalnych wytwórców.

Wynik tego projektu może zostać wykorzystane w wielu gałęziach jak urządzenia mobilne czy też w motoryzacji. Akurat całkiem niedawno poruszyłem temat baterii w naszych urządzeniach mobilnych w artykule “Trudna sztuka ładowania“. Artykuł ten wywołał niemałe zamieszanie, co można zaobserwować w komentarzach. Wiele osób nie zgodziło się w pewnych kwestiach, które opisałem w powyżej przytoczonym artykule, ale chyba wszyscy zgodzimy się, że w erze, w której w każde urządzenie pchamy procesory o coraz to większej ilości rdzeni, czy też coraz większe ekrany, to właśnie zasilanie tego wszystkie jest najsłabszym ogniwem całego układu. Potrzeba nam rewolucji w tej materii i będę trzymał kciuki za każdy projekt, który będzie tego dotyczył. Niestety nie wiadomo kiedy wyniknie coś z pracy Sakit3, ale wsparcie w postaci niezłej sumki jaką zainwestował Dyson na pewno nie zaszkodzi i mam nadzieję, że sprawi, iż badania ruszą z kopyta.

Komentarze

 • Patryk

  Zaraz pojawią się Panowie z koncernu paliwowego przysmarują kasiorką i zamist x2 lepiej będzie 20% lepiej o ile nawet tyle, albo i nie będzie. Ktoś powinien tym panom przykręcić kurek bo przez nich tylko opóźniana, a raczej hamowana technologia energetyczna.

  • Podobne teorie słyszałem niestety o “przemyśle insulinowym”, że te gigantyczne firmy hamują rozwój badań nad cukrzycą. Smutne, ale realne. Liczy się zysk na nie ludzkie zdrowie czy nawet życie.

   • bz

    Niezbyt smutne, bo na szczęście to tylko nieprawdziwe bzdury.

  • Takaszi

   Poczytaj sobie o tej firmie i tym Panu. Kiedyś chyba na Discovery, albo BBC, emitowany był program, właśnie o wynalazcach i ich perypetiach z koncernami. Ta firma i osoba były przykładem, jak sobie można z nimi poradzić. Więc jeżeli oni coś opracują i zaczną produkować to ma to szanse zaistnieć. Inaczej niestety ale wszystko można udupić.

   To na początek do lektury.
   http://pl.wikipedia.org/wiki/James_Dyson

 • MixhaL

  od blisko 10 lat widuję podobne nowinki i jak do tej pory nic…

 • pimpim

  tesla chciał dać darmowy prąd wszystkim. twierdził że jest go na tyle w “powietrzu”. musiał zginąć bo już wtedy wiedziano jaki z tego będzie interes.
  teraz jest to samo, może nie zabijają ale można kupić innych. szkoda, koncerny paliwowe nie mogą pozwalać na rozwój alternatyw.
  nie tyle projektów, pomysłów, wydajniejszych silników już istnieje – ale patent kupiony/wymuszony i schowany do szuflady.

 • Michał Jakóbczyk

  Śmiem twierdzić, że Samsung, LG, Microsoft i inni inwestują w podobne działania “trochę” więcej pieniędzy

  • slv

   Też miałem o tym napisać. Mówienie o Dysonie, że wymyślił odkurzacz, to jak powiedzenie, że Gates założył kiedyś firmę informatyczną, która napisała DOSa. Albo, że Jobs miał plan i zbudował komputer osobisty.

   Do Autora.
   Dyson poza tym, że to dość sprytny wynalazca, to i uparty człowiek, który już nie raz ‘szarpał’ się z ‘wielkimi tego świata’. I całkiem dobrze mu to idzie. Trzymam kciuki, żeby i ten projekt przepchnął.

   Boston Dynamic (teraz jest Googla) w swoim ostatnim robocie zamontował napęd elektryczny zamiast spalinowego. Może coś wreszcie ruszyło w tym zakresie.

 • Od dawna pracuje się nad rozwojem obecnie stosowanych baterii LI-ION. Świętym Graalem inżynierów i naukowców jest czysta anoda litowa, która ma zastąpić stosowane obecnie w akumulatorkach tego typu anoda krzemowe i węglowe. Taka modyfikacja dałaby nam ogniwa o trzy, czterokrotnie większej pojemności. Niestety lit jest bardzo reaktywny i silnie nagrzewa się w kontakcie z elektrolitem. Ponadto taka anoda rozszerza się podczas procesu ładowania. Rozwiązaniem jest opracowanie specjalnej nano powłoki porywającej elektrody. . Jak widać na przykładzie palących się akumulatorów w Dreamlinera-ach do pełnego sukcesu jest jeszcze daleko. Nie sądzę by skromna kwota 15 milionów dolarów cokolwiek znaczyła w tym wyścigu. Nad problemem pracują instytuty uniwersyteckie np. Stanford i zapewne jednostki badawcze wielkich koncernów. Firma produkująca odkurzacze to raczej egzotyka. Tak naprawdę to potrzeba nam rewolucji, która zaproponuje inna ścieżkę rozwoju sposobu gromadzenia energii od obecnie dostępnych technologii.

 • Marek Grys

  motoryzacja i urządzenia to jedno a potrzeba wymyślenia nowych typów baterii do magazynowania energii z paneli fotowoltanicznych. To wg mnie jest priorytet który pozwoli uniezależnić się od starych i dobrych elektrownii węglowych, atomowych…

 • Ja bym był daleki od wszelkich teorii spiskowych. Od dawna lepiej wychodzi nam wytwarzanie energii niż jej magazynowanie. W przypadku samochodów nie ma wysokiej presji na nowe technologie, bo ekonomicznej jest najpierw zużyć zasoby ropy. Jednak elektronika potrzebuje sprawnych akumulatorów i raczej nikt nie hamuje prac w tej dziedzinie. Po prostu nie umiemy przeskoczyć ograniczeń dostępnych technologii.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona