Ważne
Wiko VIEW

Yahoo ewidentnie dąży do wyeliminowania haseł

Od zarania dziejów, a raczej odkąd istnieje World Wide Web, czyli nasz kochany Internet, hasła były jego nieodzowną częścią. Tak jak do otwarcia drzwi w naszym domu potrzebujemy klucza, tak i aby wejść na naszą skrzynkę e-mail potrzebujemy unikalnego loginu i hasła, które zweryfikuje czy my to my. Ale technologia idzie naprzód i tak jak powstają już “inteligentne” zamki otwierane poprzez zbliżenie smartfona i inne tego typu rzeczy, tak i w temacie, trzeba przyznać już lekko przestarzałych, haseł niektórzy próbują już coś zmienić, np. Yahoo. O tym, co wymyślił ten internetowy gigant, dowiecie się właśnie z tego wpisu.

Nie ma się co zbytnio rozwodzić nad faktem, że tym co przeciętny człowiek ma praktycznie zawsze przy sobie jest właśnie smartfon. Jeśli chodzi o hasła to z jednej strony zaleca się, aby były one jak najbardziej skomplikowane, ale też kto by spamiętał każde 16-bitowe hasło zawierające duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne, które w dodatku do każdego serwisu powinno być inne. Tutaj przychodzi z pomocą od pewnego czasu bardzo popularne – dwuetapowe uwierzytelnianie. Stosując tą metodę nie musimy już tak bardzo zwracać uwagi na złożoność naszego hasła, gdyż do włamania się na konto potencjalny szkodnik  poza naszym hasłem potrzebowałby także dostępu do urządzenia, które nosimy przy sobie. Jest to zatem dość bezpieczna metoda, ale nie ma co ukrywać przedłuża jednak w pewnym stopniu proces logowania, a jak wiadomo świat dąży do wykonywania wszystko coraz szybciej i coraz wygodniej, ale przy tym nie rezygnując z bezpieczeństwa. Istnieją liczne programy, które robią za banki haseł, w których za szczelnym jednym hasłem mamy zapisane pozostałe dane do logowania na poszczególnych stronach internetowych. Jest to pewne udogodnienie, ale firma Yahoo stwierdziła, że oni wprowadzą coś innego.

W dniu wczorajszym wprowadzono na Yahoo Mail nowy system logowania, w którym nie trzeba już pamiętać swojego stałego hasła, gdyż jedyne, czego potrzebujemy, aby dostać się do naszej skrzynki, jest jednorazowe hasło, które przy każdym logowaniu dostaniemy w wiadomości SMS prosto na naszego smartfona. Jest to nic innego jak obcięcie połowy procesu uwierzytelniania dwuetapowego. Z jednej strony jest do pewnego rodzaju ułatwienie i przyspieszenie logowanie, ale z drugiej strony ułatwiamy tylko sprawę osobie, która np. ukradnie nam telefon. W takim przypadku złodziej nie musi znać naszego hasła, gdyż ten etap został pominięty przy logowaniu. Nie można też na to wszystko patrzeć tak krytycznie, bo przecież wraz z dostępem do naszego urządzenia złodziej ma również dostęp do takich mediów jak inne konta pocztowe, z którymi możemy mieć powiązane konto, na które chce się włamać. Zresetowanie hasła w takim przypadku jest dziecinnie proste. Sam nie wiem co o tym sądzić. Na pewno muszę to przemyśleć, a i Was drodzy Czytelnicy proszę o opinię, gdyż jestem bardzo ciekawy jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Komentarze

 • eGzu

  Bezsens, jak dla mnie to jest uniedogodnienie i wcale nie jest szybciej.
  Trzeba mieć komórkę w pobliżu (bo rozumiem, że to też działa na PCcie), odebrać SMS, z tym się wiąże odblokowywanie komórki, branie w ręce, przepisywanie itd. Niby proste czynności, ale nikt nie wmówi mi, że to dla mojej wygody i szybkości.
  Co jeśli tak jak ja mam słaby zasięg? Na całym świecie są takie miejsca.

  Jeśli już takie coś wprowadzają, to mam nadzieję, że wprowadzą możliwość wyboru sposobu logowania.

  • Oczywiście, że nie wprowadzą tego jako jedynej możliwości zalogowania! Jest to szybsze rozwiązanie tylko w przypadku, gdy ktoś i tak korzysta z dwuetapowego uwierzytelniania.

 • MarSen

  Ale News… W Google już dawno mam Authenticator i co minutę nowy ciąg liczb. Aby móc się zalogować na komputer inny niż mój muszę to wpisać. Chyba, że wybiorę opcję, żeby więcej o to nie prosiło.

 • Zasadniczo z Yahoo nie korzystam i preferuję pocztę od MS Outlook

  • Ja niby też nie, ale o samym pomyśle mogę sobie wyrobić zdanie bez konieczności korzystania :)

   • No niby i tak można , ale ja nawet nie korzystam z dwuetapowej weryfikacji bo była strasznie upierdliwa i kłopotliwa w Google z tymi sms

 • AS

  Oczywiście wygodniejsze to nie jest. To tylko ułatwia sprawę osobom mającym słabą pamięć. Jako alternatywna metoda logowania, niech sobie będzie, każdy oceni, czy chce tak ryzykować. Ja swojego smartfona nie używam do płacenia, czy logowania się na strony bankowe. Mając nienajnowszego już, ale jednak flagowca, obawiam się, ze może mi jednak zginąć. A wtedy zaczynają się schody.

 • Edek_z_krainy_kredek

  Poziom jak zwykle – dno i wodorosty, uwaga, oto news: ‘istnieje World Wide Web, czyli nasz kochany Internet’ – jeśli myślisz szanowny czytelniku, że Internet to coś więcej niż www, a może nawet uważasz, że www to tylko jedna z bardzo wielu usług dostępnych w internecie to jesteś w błędzie, Pan Autor Ci to wytłumaczy.

 • Monstrual

  Wszystko zależy od tego, jak zabezpieczysz telefon. Załóżmy, że ktoś ukradnie mi telefon. Po pierwsze musi wpisać kod odblokowujący lub przejść rozpoznanie twarzy bądż odcisku. Jeśli nie ukończy pomyślnie weryfikacji, telefon cyknie fotkę delikwentowi i zostanie zablokowany. Blokadę można także nałożyć, jeśli wiesz, że zostałeś okradziony, odblokowanie urządzenia następuje natomiast zdalnie. Delikwent będzie próbował ominąć tę przeszkodę, ale zawsze jest to spore utrudnienie. A to tylko jeden pomysł, opcji jest więcej.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona