Ważne

Znamy już specyfikację nowych SoC od Huawei

Od dłuższego czasu Huawei chce w pełni uniezależnić się od Qualcomma czy Mediateka, dlatego też stworzył swoje własne SoC o nazwie Kirin. Do sieci trafiła już specyfikacja dwóch nowych procesorów z Chin. Czy będą równie wydajne, co najlepsze układy konkurencji?

Oba nowe układy są przeznaczone wyłącznie dla urządzeń z wyższej półki. Są to modele: Huawei Kirin 940 oraz 950, które nie będą się znacząco od siebie różnić. Te procesory zostaną wyposażone w osiem rdzeni (technologia ARM Big.LITTLE): po cztery ARM Cortex A53 i A72 (maksymalne taktowanie to odpowiednio 2,2 i 2,4 GHz). Sporą zaletą będzie architektura dwukanałowa LPDDR4 – powinno to znaleźć swoje odzwierciedlenie w szybkości nowych urządzeń. Pozwoli to także na lepszą wielozadaniowość.

Warto wspomnieć o nowych układach GPU. Huawei zdecydowało się na użycie najnowszych ARM Mali: w modelu 940 jest to T860, a w 950 T880. Co to będzie oznaczać w praktyce? Niższe zużycie energii i wydajność większą o 1,8 raza od obecnych smartfonów. Gdyby tego było mało, maksymalna rozdzielczość obsługiwanego wyświetlacza to 4K. W dodatku nowe SoC od chińskiego producenta zostanie wykonany w procesie technologicznym 16 nm, czyli podobnie jak Samsung Exynos 7420 (14 nm).

Przyszłe modele Huawei będą mogły wykonać zdjęcia do 32 lub 42 Mpix. Na ich pokładzie nie zabraknie także porządnego chipu do muzyki: Tensilica Hifi 4. Kirin 940 oraz 950 zapewnią wsparcie dla następujących standardów: MU-MIMO ac Wi-Fi, LTE Cat. 7 lub 10, Bluetooth 4.2 Smart i NFC. W dodatku możemy być pewni, że nowe urządzenia wyjdą również w wersji DualSIM, a w standardzie znajdziemy złącze microUSB 3.0.

Na koniec chciałbym wspomnieć o koprocesorze i7 (nawiązanie do Intela?), który będzie zajmował się obsługą czujników, dzięki czemu zużycie energii całego SoC spadnie. Poniżej znajdziecie pełną specyfikację.

Huawei Kirin 940 i 950

Nowe układy trafią do tegorocznych flagowców Huawei, które jeszcze nie zostały zaprezentowane. Mam tu na myśli Ascend Mate 8 i prawdopodobnie P8. Uważam, że dzięki nowym układom, będą niewiarygodnie szybkie w codziennym użytkowaniu.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona