Nie lubię poniedziałków, czyli niedosyt po konferencji Microsoftu [relacja]

Niedosyt nie mój, a blogerów i redaktorów z wielu redakcji. Co tym bardziej mnie dziwi, bo po dzisiejszej konferencji nie można było się spodziewać wiele.

Flagowe smartfony pojawią się dopiero wraz z Windowsem 10, a MWC nigdy dla Microsoftu (ani Nokii) nie było wydarzeniem przesadnie ważnym. Jedyne czego mogliśmy oczekiwać, to nowe budżetowe smartfony – i dokładnie to się stało. Poznaliśmy Lumię 640 i 640 XL – bardzo ciekawe, ale z pewnością nie przełomowe urządzenia. Wreszcie HD stało się standardem, a 8 Mpx trafiło do aparatów w budżetowcach i średniakach (640 XL do budżetowców zaliczyć nie można). Potwierdzono wreszcie też wsparcie dla Bluetooth HID, czyli między innymi zewnętrznych klawiatur BT dla Windows Phone GDR 2. Wraz z GDR 2 przyjdą również drobne zmiany wizualne w panelu ustawień. O urządzeniach tych powstał osobny wpis, więc nie ma sensu tego roztrząsać, jednak warto poszukać smaczków i ciekawostek, które pojawiły się między wierszami podczas tej konferencji i podczas wydarzenia dużo ciekawszego – późniejszego kilkugodzinnego spotkania z deweloperami.

https://www.youtube.com/watch?v=WwY04RcMBAA

Co prawda Stephen Elop nie wspomniał o świecie “mobile-first cloud-first”, ale zaznaczył ważne rozróżnienie. Używając określenia “mobile” nie chodzi (tylko) o przenośność urządzeń, a (przede wszystkim) o przenośności “doświadczenia”. W telegraficznym skrócie chodzi o to, żeby bez względu na to z jakiego urządzenia korzystamy, naszą pracę czy rozrywkę można było kontynuować przesiadając się na kolejne – dzięki synchronizacji danych i ustawień w chmurze. Do tej pory Windows pod tym względem ustępował Androidowi i iOS, ale na podstawie demonstracji z udziałem wielu aplikacji i Cortany widać, że sytuacja może szybko się odwrócić.

Wrócono też do tematu HoloLens. W o tyle niefortunny sposób, że posłużono się znanym już ze styczniowej konferencji wideo. Szkoda, chętnie zobaczylibyśmy coś nowego. Ciekawsze jest natomiast to, że aplikacje na to urządzenie mogą być Aplikacjami Uniwersalnymi. Wszystko wskazuje na to, że Microsoft bardzo liczy na sukces HoloLens i ma być to coś znacznie więcej niż ciekawostka wygrzebana z piwnic Microsoft Research. Potwierdzono też aktualizację do Windows 10 dla wszystkich dotychczasowych urządzeń, które działają na WP 8.1. Szerzej zaprezentowano też dotykowego Outlooka na smartfony, oraz pokazano, że Office na tablety z Windowsem ma być lepszy niż jego odpowiedniki na iOS i Androida, dzięki kontekstowym podpowiedziom, uczeniu maszynowemu i integracji z Cortaną. Podkreślono, że to Windows nadal jest najważniejszy, a otwartość na inne platformy ma przyciągnąć z powrotem użytkowników do używania okienek.

Na najciekawsze jednak musieliśmy poczekać do konferencji dla deweloperów, która rozpoczęła się tuż po zakończeniu głównego “keynote’a”. Zgrupowałem niektóre wydarzenia w kolejne punkty:

 • Micorosft, mimo zmniejszającego się udziału w rynku odnotowuje wzrosty jeśli chodzi o aplikacje i aktywność użytkowników Windows Phone. W ciągu roku ponad 50% aktywnych userów więcej i średnio ponad 100 ściągnięć appek na każde z urządzeń.

 • Celem nadrzędnym jest stworzenie jednego systemu operacyjnego, ale nie jednej jego kompilacji. Będzie on się różnił, w zależności od tego na jakie urządzenie trafi, ale będzie miał wspólne jądro i biblioteki. Wspólna jest również platforma dla deweloperów oraz języki programowania, dzięki Visual Studio 2015. Podobnie jest z Dev Center, czyli platformie, dzięki której dodaje się i zarządza stworzonymi aplikacjami. Wspólny będzie też sklep oraz możliwości obierania jednorazowych opłat za aplikacje uniwersalne.

 • Modern UI zostanie zastąpione “Adaptive UX”. Wszystko wskazuje, że to nazwa własna nowego uniwersalnego interfejsu użytkownika i wytycznych dla projektantów. Uniwersalne aplikacje mają współdzielić kod, ale różnić się interfejsem w zależności od wielkości ekranu urządzenia i rodzaju interakcji z nim (dotyk, głos, rysik, urządzenia wskazujące). Nadal jest płasko i w miarę ergonomicznie. Mam pewne obawy odnośnie tego, czy rezygnacja z Modern UI nie przyniesie więcej szkody niż pożytku, ale prezentacja Adaptive UX trochę uspokoiła mnie pod tym względem.

 • Kolejną ciekawostką są przeglądarkowe aplikacje, które dzięki systemowi i przeglądarce “Spartan” mają dostęp do windowsowcyh API. Daje to możliwości przypinania, integracji z Cortaną, dostępności przez Windows Store czy korzystania z sensorów urządzeń mobilnych. Uniwersalność i elastyczność aplikacji webowych połączona z możliwościami appek dedykowanych. Bardzo ciekawy projekt. W tym czasie dowiedzieliśmy się też, że następna kompilacja Windows 10 Technical Preview będzie miała już dotykową przeglądarkę Project Spartan.

 • Czym jest uniwersalna aplikacja? Dowiesz się z kolejnego slajdu. Jedna paczka pokompilacyjna, jedna binarka, wspólne API na wszystkich urządzeniach Microsoftu/z Windowsem, wspólna platforma dla aplikacji Microsoftu i aplikacji autorskich (Xamarin umożliwia kompilację appek napisanych w Visual Studio do appek na iOS i Androida). Kłopot z różnymi rozdzielczościami i skalowaniem nie powinien dotykać projektantów, zdaniem Microsoftu. Wbudowane narzędzia i język XAML mają sprawić, że “zapomnimy” o tych kłopotach. XAML ma wreszcie stać się też uniwersalnym narzędziem do tworzenia dynamicznych interfejsów – wykorzystano go między innymi w mobilnym pakiecie Office, który do tej pory tworzony był w innej technologii.

 • Split View, czyli nowa nazwa hamburgerów? Microsoft nadal nie przekonał mnie do hamburgerowych menu ale przynajmniej wszystko wskazuje na to, że będzie on konsekwentny w swojej decyzji, a wytyczne dla projektantów – spójne. Yo dawg, we heard you like hamburgers so we put hamburger menus everywhere so you can have hamburgers while browsing hamburger menus.

 • Projekt Spartan. Nowa przeglądarka Microsoftu to lepsze renderowanie, większa szybkość i bezpieczeństwo, ulepszony tryb czytania i możliwość tworzenia notatek i kolaboracji na „żywych” stronach. Spartan będzie działał zarówno na smartfonach, tabletach, jak i laptopach oraz komputerach stacjonarnych. Nowy silnik renderowania daje zauważalny przyrost wydajności w benchmarkach.

Poniedziałek jednak nie był taki mdły i bezpłciowy jak mogłoby się wydawać. Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę, że sukces Windows 10 na urządzeniach mobilnych (małych i dużych) będzie zależał głównie od deweloperów. Jeśli nie wesprą oni silnie tej platformy, okienka nie będą miały szans na i tak zatłoczonym rynku, gdzie dominują Android i iOS. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tym razem firma z Redmond wszystko zrobiła tak jak trzeba, ale dopiero praktyka pokaże jak użytkownicy zareagują na wprowadzone zmiany i czy twórcy aplikacji masowo ruszą do ich wytwarzania. A potencjał jest ogromny, bo JEDEN WINDOWS, JEDEN SKLEP, JEDEN KOD – to obecnie zasięg grubo ponad miliarda użytkowników na całym świecie. A przy darmowej aktualizacji do Windows 10 – wszystko jest możliwe.

PS: Przypadek? Nie sądzę…

Komentarze

 • Niesamowite : ) Szajsung wypuszcza co roku ten sam szit i brakuje wielu rzeczy w ich puderniczkach (widać po komentarzach użytkowników tutaj) – na tabletowo pieją z zachwytu, “podgrzewają atmosferę”… MS pokazał ile – miesiąc temu? – mega zajebiste rzeczy – umiarkowana podnieta (gdzie wszystkim szczęka opadła po Holosach ; ). MS robi konfę pod mobilne – “niedosyt”… nie ma to jak wyważenie ; ) A MS to właśnie o wiele bardziej rewolucyjne rzeczy pokazuje od Szajshita i HTC, które co roku pokazują praktycznie to samo… Ja rozumiem, że Windows jest BE i w ogóle (bo to jest modne i tak jest fajnie, a Lumia to się w ogóle nie sprzedaje, panie!), ale no chcecie być szmatławcem mobilności, czy jakimś sensownym portalem… Katarzyno, opamiętaj się : )

  • Oizo

   A co ci sie nie podoba w Samsungach lub w HTC ze tak po nich jezdzisz? Fakt MS wzial sie do roboty, ale chyba kazdy pamieta premiere Win 8 i ludzi narzekajacych na modernUI. Ludzie tak samo narzekali na Samsunga noi dostali co chcieli, zamiast plastiku metal i co dalej nie dobrze? Jak ci cos przeszkadza to idz i sobie sam wyprodukuj urzadzenie ktore cie zadowoli. To jest rynek z wieloma graczami, kazdy moze sobie cos wybrac dla siebie. To ze ktos woli Samsunga czy HTC to nie znaczy ze jest gorszy od Ciebie i wyzywanie od szmatlawcow mobilnosci napewno nie jest na poziomie, no chyba Twój poziom to poziom Nazira…

   • Parę kwestii, ale to nie jest ważne co mi się nie podoba. Mi chodzi o balans w newsach, wiesz? Kumiesz, nie? A dlaczego mam sobie iść i wyprodukować : ) nie rozumiem – to jest forum z komentarzami, nie? : )

  • djneonpl

   Słowo pokazuje jest tutaj kluczowe. Samsung wdraża a Microsoft jedynie co robi to stara się naprawić to co sknocono już na starcie (Windows 8/8.1 i jego brat RT). Telefonu z Windows Phone nie miałem, jednak z tego co wiem jest tam lepiej jeżeli chodzi o aplikacje i sam system jest chwalony przez użytkowników. To co obserwuję teraz, to co planują, to powinno być wprowadzone od razu przy przesiadce z siódemki i windows mobile – razem i komplementarnie. Jak się sprawy potoczyły, doskonale wiemy.
   Jestem użytkownikiem W8.1 na stacjonarnym i na tablecie, telefon to S5 i to jak najbardziej mi odpowiada, doceniam to co Samsung robi :D (no może poza tym białym tłem w lizaku – kto to widział implementować coś takiego do sprzętu z wyświetlaczami AMOLED). Co do tabletowo, pisałem już że formuła mi odpowiada, kolega wyżej może stworzyć sobie portal na własną modłę. Zapewniam jednak że będzie on odpowiedni tylko dla niego i garstki ludzi którzy mają tak oryginalne spojrzenie na świat ;)

   • No ale Win8.1 to już historia na tym etapie : ) tak, to był szit, ale oddajmy trochę honoru MS… albo inaczej: balansujmy. To mnie interesuje – zbalansowanie, a nie hurraoptymizm.

  • Jak przeczytasz tekst, a nie tylko tytuł, to wróć do komentowania.

   PS: Samsung zaprezentował przełomowy produkt (14 nm FinFET, płatności zbliżeniowe w uniwersalnej technologii), a Microsoft pokazuje HoloLens czy Huba, które nawet nie wiadomo kiedy iu czy trafią do sprzedaży ;) I na każdej kolejnej konferencji te same filmiki.

   • ArtiDiTu

    Hej , Intel tez pokazał mobilne 14nm i fajną tablice z nowymi mobilnymi X3/X5/X7 :-) . M$ zaraz wykorzysta te procki…

    • 14 nm jest już w Core M z września 2014, które nie okazały się niestety przełomem – przełomem, który Intel obiecuje od 5 lat ;)

     • ArtiDiTu

      Sam powiedz czy X3/X5/X7 nie zapowiadają się dobrze ? Wg mnie Intel idzie w dobrym kierunku w rozwoju mobilnych , stawiając na równowagę wydajność/ energooszczędność . jeżeli w tym przypadki Tic-Toc sie powiedzie , to faktycznie za rok dostaniemy tabletowego odpowiednika i3xxU …

     • Core M zapowiadał się świetnie ;) Sam dałem się nabrać :P

      a X3 (ten skierowany do smartfonów) to słaba wydajność i 28 nm produkowany nie przez intela tylko w zewnętrzncyh fabrykach. A X5/X7 niestety trochę już kosztują. Znacznie więcej niż ARM-y

     • ArtiDiTu

      Ale i tak będą grały w lidze Qualcomma 8xx i Exynosów 5x , więc cenowo także nie są przegrane .Zresztą Intel za 3-4 msc spusci cene , bo mobilny jest dla niego ważny : spodziewam się ataku cenowego w wakacje . Core M nie jest taki tragiczny , ale dopiero pełne 14nm ( Samsung ma okrojone ) i optymalizacja oraz nowe GPU powinny dać rade .

  • kirku

   Skoro to szmatławiec, to po co tu siedzisz i jeszcze sie udzielasz? Poszoł won!

  • lol

   Ić trolować gdzie indziej Miłoszu.

   • Ić trolować gdzie indziej kimkolwiek jesteś, anonimie.

  • Adam

   Przecież S6 jest całkowitym przeciwieństwem S5, zerwali z plastikową tandeta i wreszcie zrobili porządny telefon.

   Tymczasem Microsoft zaprezentował plastikową Lumie 640, która zainteresuje chyba tylko dzieci.

   Już nawet HTC i Sony lepiej wypadły ze swoimi One M9 i M4 Aqua.

   • Lucek71

    Jaki sens ma porównywanie budżetowców MS z flagowcami innych producentów?

    • Oizo

     Ale najpierw zacznijmy od tego ze tak naprawde MS jest w tyle z flagowcami, ostatni model flagowy posiada juz przestarzala jednostke Snapdragona 801 o ile sie nie myle, który w gruncie rzeczy nie rozni sie niczym od snapa 800. A tuz za rogiem skrywa sie snap 820

     • MS faktycznie nie ma jakiegoś takiego piedestałowego flagowca, może 930tka? Ale może w tym jest metoda? A możę S i HTC tylko udają, że mają flagowe? Apple to jest flagowiec sam w sobie (no dobra, od kiedy Dżobsa nie ma, trochę z tym słabiej). A mi właśnie o to chodzi – że S i HTC sztucznie robią z siebie nie wiadomo jaką rewelację. MS jest skromniejszy – zrobi fajny telefon za 300 ojro i jest super.

    • Ja nie porównuję. Ale szczerze? Wolę budżetowca MS od przereklamowanego, przehypowanego flagowca Szajsunga.

     • Lucek71

      Pytałem kolegi Adama akurat, ale podejście widzę masz podobne do mnie. Zresztą nie widzę sensu posiadania telefonu za 3 tys, zł.

     • No widzisz, gdybyśmy zarabiali po 20 tysiaków, to pewnie telefon za 3k to by był szmelc ; )

     • Lucek71

      Już miałem taki, tylko tablet i rzeczywiście po 3 latach szmelc. Co prawda producenci teraz już tak technologicznie nie skaczą, ale co z tego jak na androidzie dostaniesz jedną aktualizację, no góra dwie? Pamiętaj też, że 3 tys. to za najbiedniejszą wersję tego Samsunga trzeba zapłacić ;)

    • Adam

     No taki, że pokazuje miejsce Microsoftu na rynku telefonów.

     • RDF2

      jak zwykle można na ciebie liczyć. genialna analiza. tak, jakby te wszystkie galaxy TREND, CORE, MINI, GRAND nie były produkowane przez samsunga

     • Adam

      Były, ale już nie są.

     • RDF2

      cały czas nie jestem pewien, ty wkręcasz ludzi udając …., czy nim jesteś?

   • ArtiDiTu

    I ta plastikową 640 dołączył do plastikowych iPhonów i iPadów dla dzieci ..nie czytasz ze zrozumieniem : w ciągu 3 msc. M$ pokazał już 4 nowe modele w 2 klasach ( budżet/ średnia ) , a MWC nie jest dla nich istotne. Czekam na 10 i 10fP.

    • Tja, jakby MS pokazał same Lumie za 2-3k to by napisali, że i tak szit, nikt nie kupi bo za drogo. Zrobili super 730tkę za poniżej 1000zł to piszą, że szit, bo tanie, bo plastik itd. Nie dogodzisz hejterom…

     • Nie widzę sensu kłócić się czy telefon ma kosztować 1000 czy 3000 zł. Kogo stać to jeździ mercedesem i nie będę udawał że nie widzę różnicy tylko dlatego że mnie nie stać.
      Jak ktoś bardzo chcę to trzeba porównywać ten sam przedział cenowy i co za to dostajemy.
      Mnie np. nie interesują telefony Microsoftu z powodu samej firmy i jej systemu, jak mogę to nie używam produktów z Windowsem.
      Nie interesują mnie też produkty Apple, natomiast z wielkim zainteresowaniem sledze co nowego wymyślają. Konkurencja jest zdrowa i przynajmniej się nawzajem nakręcają. Wystarczy spojrzeć na Intela w PC, znowu mamy powtórki z historii bo praktycznie nie ma konkurencji.

     • Nie no nie kłocę się czy 1000 czy 3000 tylko co za to otrzymujemy. Chyba nie twierdzisz, że S4 to był mercedes? S5? S6? To są mercedesy? Come on… to są cholernie przepłacone zabaweczki…

     • Nie twierdze że S5 jest mercedesem, skoro mnie na niego było stać ;) to chyba nie. Gdy się na niego decydowałem w ostatecznym rozrachunku zostały mi dwa xperia Z2 i galaxy S5 ( oczywiście tylko android).Obydwa mi się podobały. Po oględzinach stwierdziłem że kąty widzenia wyświetlacza w Z2 były gorsze. natomiast gwoździem do transakcji było zastosowane szkło w serii galaxy. lubię mieć telefon w kieszeni wraz z kluczami ;). Gorilla sprawdziła się w tym temacie przy S2, a Z2 według opinii miało z tym problem.
      Co nie oznacza że z S5 jestem w pełni zadowolony, doskwiera mi przegrzewająca się kamera w 4K (Xperii zresztą też jest ten problem ) i bezużyteczny pulsometr na którym mi zależało :). Więcej wad nie zauważyłem(przy moich zastosowaniach), a plastik mi nie przeszkadza, wręcz odwrotnie.

    • Adam

     No właśnie w tym problem, że jeszcze przez pół roku po czekasz a w tym czasie konkurencja zgarnięcia kasę na sprzedaży S6 i M9.

   • No wiesz… ale to powinien S4 tak wyglądać… wtórno jest, oj wtórno… i co roku hype na maksa, że “teraz to dopiero jest super hiper flagowiec”…

  • Guest

   Webastyczny wracaj do dżungli… ekhm JOOMLI ;P

   • Nie widzę tu żadnego Webastycznego. Zaraz, czyżbym wyczuwał zazdrość? : ) Super!

  • Tomasz Lenartowski

   Szczęka opadła przy holosach? Oglądaliśmy to na UJ całym wydziałem. Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że to bullshit i atrapa, ale widać niekórzy dali się nabrać. Nie sądziłem, że ktoś taki istnieje.

   • Nie zasługujesz na moje odpowiedzi, ale niech będzie, bo w miarę sensownie napisałeś. Oczywiście o Google Glass to samo mówiłeś do końca, aż zdechło? : ) ale nieważne – dajmy szansę, to tak. Jak za pół roku wyjdzie, że Holo to syf, bo nic się nie rozwija i nie ma produktu realnego – odnajdę ciebie (sorry, za poprzednie teksty nie zasługujesz na “C”) i napiszę “tak, myliłem się co do Holo – to jest szit”. Tylko ja będę w stanie spokojnie to napisać, a tutaj Szajsung co roku to samo wydaje i jest ultra zachwyt. O to mi przede wszystkim chodziło…

    • Tomasz Lenartowski

     O google glass mówiłem, że jest bezuzyteczne, ale przynajmniej istniało.

     • Ale dasz MS trochę czasu, czy nie? A jeśli nie, to dlaczego?

     • Tomasz Lenartowski

      Ale to nie jest kwestia czy dam czas. To jest kwestia, że twierdzisz, że wszystkim opadła szczena, a ja twierdzę, że jednak nie wszystkim bo my widzimy atrapę. I co ma piernik do czasu?

     • A Google Glass od razu było super? I działało? I w ogóle było czymś więcej niż atrapą? Porównujesz komentowanie Glass pod koniec żywota do Holo na początku. Mało to analityczne, delikatnie mówiąc.

     • Tomasz Lenartowski

      Google glass nigdy nie było super. Mówiłem, że jest bezuzyteczne? Mówiłem. No i jest. Nie wiem czy od razu działało bo interesowało mnie od momentu testowego release’u XD. Ale nadal ludzie, którzym szczena opadła na holo to ludzie podniecający się reklamą. I google glass tego nie zmieni. jak byś się nim nie zasłaniał.

     • OK, to tego nie dopisałeś. Pachniało uciechą z Google Glass.

     • Tomasz Lenartowski

      Kurza melodia niech mi ktoś przetłumaczy z kafelkowego na polskie jak nie pisanie o google glass i samsungu pachnie temu gimbusowi na fanbojstwo samsunga i google XD

     • RDF2

      to nie była atrapa.

   • rdf

    “Oglądaliśmy to na UJ całym wydziałem. Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że to bullshit i atrapa”
    wcale mnie to nie dziwi. które miejsce na świecie w rankingu uczelni zajmuje UJ?
    oj sorry, nie jest klasyfikowany.

    http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/najlepszy-uniwersytet-na-swiecie-jest-w-usa-z-polski-tylko-uw-uj-sie-nie-zalapal,360070.html

  • Radzę to jednak Tobie. Bo coraz mniej chce nam się (moderatorom) czytać te Twoje wypociny…

   • Oizo

    I dobrze wkoncu jakis odzew autorow, Trzeba wytepic trolow, bo ostatnio jakas plaga egipska

    • Akurat trollów to nie tępią… są zajęci zachwytami nad chińskim szitem na andku, ku uciesze tych trollów.

   • Ależ oczywiście, masz rację. To twój folwark i masz prawo robić tu, co chcesz. Masz też rację – muszę ograniczyć bytność tutaj. Nie jest to na tyle poważny folwark, abym MUSIAŁ tu przychodzić. Dziel i rządź, dziewczynko.

    • Aske

     To że ktoś myśli, że odwiedza folwark, to jeszcze nie powód żeby zachowywać się jak świnia.

     • Dokładnie, masz rację. Popieram w 100%.

 • Wszystko ładnie pięknie, ale chyba o 5 lat za późno. No ciekawy jestem co z tego wyjdzie.
  Teoria interesująca, czekam na zastosowanie w praktyce (soon).

 • barilla

  Piotrze, Twoje artykuły to jedna z najlepszych rzeczy na tym portalu, ale Twoje clickbaitowe nagłówki to zdecydowanie najgorsza rzecz na tym portalu. To nie buzzfeed, nie musisz tego robić. Ludzie i tak przeczytają.

  • “Tytuł niestety nie przyciąga” ~ArtiDiTu
   “Twoje clickbaitowe nagłówki” ~barilla

   Jak żyć? ;)

   • ArtiDiTu

    Za odpowiednia opłata moge pomóc z nagłówkami …:-)

   • barilla

    Mnie też nie przyciągnał, i podejrzewam że nie przyciągnął nikogo kto wie jak takie tytuły działają. Jedyne co przyciągnęło to Twoje nazwisko pod artykułem bo wiem że piszesz dobre teksty (to że się z nimi bardzo często nie zgadzam to inna sprawa ;)
    Podkreślam jeszcze raz, nie musisz stosować takich tanich zabiegów rodem z brukowców bo treść broni się sama.

    • Maciej

     Mnie tytuł przyciągnął:)

 • ArtiDiTu

  Piotr: jak zwykle ciekawie i na temat . Tytuł niestety nie przyciąga , ale ,mam Ciebie na stałym podglądzie , wiec nie przeoczyłem . Powiem ci , ze miałem ostatnio wątpliwości co do eko w jakim chcę być ( Chrome + Andek , Linux+ Andek , Winda ) ale twoje wpisy przywróciły mi wiarę w M$ . czekam tylko na jakies tablety 8-9 cali , W8.1 , 2 GB RAM , dobra bateria i dobry ekran i będę miał kpl. M$ ( stacjonarka , lapek, wymieniłem ostatnio L625 na L735- nie wiem czy nie za szybko , ta 640XL tez fajna ) .

  • pcz_07

   Stoję pod podobnym dylematem. Zamiana L625 na L735 to tylko chyba kwestia ekranu. Mylę się? Widać zauważalnie szybsze działanie? Lepsze zdjęcia? Myślę ciągle nad L830 również ale dlaczego ona nie ma OLED tak jak L735? Jak możesz podziel się wrażeniami z przesiadki;)

   • ArtiDiTu

    Jest różnica . Ergonomia :wygodniejszy chwyt , łatwiejsza nawigacja po ekranie , lepsze tworzywo , ekran: wyraźniejszy obraz , ładniejsze kolory , lepsze kąty widzenia , responsywność , , system : wiem , że to subiektywne , ale wydaje się szybszy i stabilniejszy . Nie , żeby w 625 się zawieszał , ale po całym dniu na 735 czasami uzywam wieczorem 625 i widzę różnicę . Generalnie ma się odczucie nieco wyższego modelu. Jedynie bateria nie jest nic lepsza , ale i tak intensywnie 1 dzień wytrzymuje . No i masz te 1 GB , co daje pełny sklep + pewnosc W10 i dalszych aktualizacji .
    Zdjecia wg. mnie sa nieco rozmydlone , ale technicznie lepsze ,takze w ciemności . Generalnie jestem zadowolony z zamiany , choć teraz jak patrzę na 640XL to nie wiem…

    • pcz_07

     Dzięki;) sam mam dylemat teraz jeszcze większy bo już trzy wchodzą w rachubę.

 • uru28

  Jest nie źle, choć gdzieś z tyłu głowy niepokoi mnie kwestia bezpieczeństwa w kontekście Cortany. Jak Piotr kiedyś zauważył przytomnie, nie trzymamy “istotnych/wrażliwych” danych w chmurze. Sęk w tym że przy takiej integracji z aplikacjami nawet nie będziemy musieli.Tak bardzo jak będzie to fajne,praktyczne, wygodne i oczywiście “dobrowolne”, tak bardzo chyba niebezpieczne.Google wie czego szukamy w internecie i nas profiluje, Cortana będzie “wiedzieć” o wiele więcej i jakoś wcale nie pociesza mnie fakt że w przypadku Google jest prosta metoda- nie korzystać z internetu…

  • bbg

   na szczęcie u nas to gonwo pewnie nie będzie działać;)

   • Gonwa mają to do siebie

    • ArtiDiTu

     Piotr- widzę ze jest na tym portalu zapotrzebowanie na rozpisanie Cortany .Nie wszyscy czytają zagraniczne portale , nie wszyscy mają czas poszukać. Nie będę polecał innych blogów , bo ten jest w dziedzinie tabletów jednym z lepszych . Chciałbym jednak , żebyś to Ty opisał , bo dobrze łączysz wiedzę z praktyką . Obawiam się także , ze to nie jest temat na jeden wpis….

 • Swietny tekst

 • minichedar

  fajny art! zobaczymy co im się z tego urodzi, póki co wygląda że MS ma jakąś spójną wizję swojego ekosystemu. Przekonamy się czy będą potrafili przekuć to w sukces ;)

 • placek

  “appek”, lol :-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona