Przyszłość to wielkie ekrany, holografia, elastyczne wyświetlacze i… brak smartfonów

A przynajmniej tak chciałby widzieć ją Microsoft. Na YouTube ukazało się prywatne wideo firmy, które pokazuje kolejną już wizję przyszłości.

Co w niej znajdziemy? Królują tutaj cieniutkie zwijane tablety bez ramek wokół ekranu, inteligentne bransoletki, wielkie ekrany oraz rozszerzona rzeczywistość kreowana przez hologramy 3D. Microsoft ma lub będzie miał swoje produkty w tych segmentach, ale na razie technologia nie pozwala nawet zbliżyć się do prezentowanych rozwiązań – szczególnie, jeśli chodzi o cienkie i elastyczne tablety, które można zginać jak gazetę. Wygląda to bardzo imponująco – zarówno od strony sprzętu, jak i interfejsu użytkownika, wzornictwa i aplikacji.

Nowy obraz

Szkoda, że to tylko odległa wizja. I szkoda, że tak czystego, eleganckiego i funkcjonalnego interfejsu nie spróbowano zastosować w Windows 10, który w praktyce będzie trochę przystrojonym i spłaszczonym Windowsem 7. A ja (naiwnie) do końca oczekiwałem odważnych ruchów. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby Microsoft nas czymś zaskoczył przed oficjalną premierą wersji RTM.

Nowy obraz (1)

Ciekawszym jest jednak dla mnie to czego na tym wideo zabrakło. A zabrakło smartfonów. Są tablety, bransoletki przekształcające się w piloty do obsługi dużych ekranów czy douszne “pluskwy” przypominające słuchawki Bluetootch. Czy Microsoft rzeczywiście sądzi, że to smartfony zostaną wyparte przez tablety i urządzenia z rodziny “wearables”, a nie odwrotnie, na co by wskazywały obecne trendy rynkowe?

Komentarze

 • AS

  Obecne trendy rynkowe nie przewidują możliwości rozmów telefonicznych bez telefonu. :)

  • Choć są wyjątki – tablety GSM czy zegarki z kartami SIM :)

  • SyoMas

   Nie sądzę by do rejestracji urządzeń w sieci wciąż potrzebne były fizyczne karty SIM. Myślę, że to wygoda technologiczna operatorów każe im trzymać się chipów w plastiku. Choć może i zjadacze potrzebują jeszcze takiej formy. Myślę, że słuchawka z modułem GSM i sprawnym rozpoznawaniem mowy mogłaby już teraz być samodzielnym telefonem.

 • Dogy

  wszystko byleby nie implanty

 • uru28

  Moim zdaniem to jest właśnie szansa dla M$. Taka “ucieczka do przodu” , a kto jak kto, ale M$ ma warunki by mogło się to udać, pozwoliła by im zdobyć pozycję lidera. Wcześniej czy później wearables zastąpi klasyczne urządzenia typu komórki, odtwarzacze MP3/MP4 itd. Gdyby M$ faktycznie wprowadził niebawem (wraz z premierą win10) takie hololens, podciął by “skrzydełka” przynajmniej 2 koncernom w tym temacie.

  • Ja(ten prawdziwy)

   Jak wprowadzą coś świeżego to bedzie : “Niedopracowany szajs!”.
   Jak pooobserwują rynek, poprojektują, podopracowują to będzie : “Przespali…”.

   • uru28

    Ten czas już chyba mija.Nawet M$ potrafi się uczyć na błędach.Problemem jest inercja takiego molocha, co również dotyka Google. Kluczem są chyba mniejsze zespoły i krótsza “drabinka” decyzyjna. W tym świecie żaden gigant nie może działać zachowawczo na dłuższą metę.

  • Dla mnie od samej technologii ciekawsza jest koncepcja. Wszystkie urządzenia to ekrany o najróżniejszych rozmiarach. Terminale do usług w chmurze (Azure?). Nie ma tam Windowsa ani w ogóle systemu operacyjnego jako takiego.

   • uru28

    A mnie jednak technologia interesuje,tym bardziej że w klipie mamy mimo wszystko rozwinięcie Pixelsense, drag and drop i jak by to nie opakować jest to idea konsekwentnie rozwijana od 2008r.(szkoda że tak powolnie). Zatem można powiedzieć że koncepcja jest już ugruntowana od jakiegoś czasu, a rozwinięciu podlega technologia. Naturalnie z Azure (bo chyba w tą stronę to będzie faktycznie szło) się zgadzam, choć Windows jako OS nie odejdzie. Myślałem nawet przez pewien czas że faktycznie Windows jako usługa w odległym planie, usługa dostępna bez względu na platformę to cel M$, ale to chyba nie jest realne, nawet w oparciu o Azure. Czy RT nie był “poligonem” testowym? M$ musiał by zrobić z Windowsem i to globalnie ,to co zrobił z WP7, a to nie jest realne do zrealizowania.System to nie to samo co pakiet biurowy czy poszczególne usługi które M$ może udostępniać na innych platformach.To nie tylko użytkownicy ale przede wszystkim cały sektor developerski.Nie znam się na tym za specjalnie ale osobiście tego nie widzę…

   • eMeeertt

    Może się wstydzili dać tam Windowsa… ;]

  • eMeeertt

   Niby jak miało by się cokolwiek z tego udać? Jak większość technologii na tym filmiku albo jeszcze nie istnieje albo jest w bardzo wczesnej fazie prototypu.

   • uru28

    Normalnie, Jobs wziął technologie dostępne na rynku i je dopracował. Rozwiązania dostępne w pierwszym tablecie Apple były dostępne na rynku od kilku ładnych lat. Klucz to fakt że trzeba było zainwestować i co chyba ważniejsze, zaryzykować czy produkt się przyjmie. A kto ryzykuje w ten sposób ma szanse wyznaczać trendy w perspektywie lat. I tak też stało się z Apple.

    • eMeeeeerrrt

     Zapomniałeś dopisać “Jobs wziął technologie które właśnie się pojawiły i ktoś wreszcie dopracował” ;) (i na pewno nie Jobs – tylko Samsung, Sharp, ARM itd)

     Microsoft o tabletach myślał już ok 2002r – rządziły wtedy ciężkie laptopy, duże ekrany oporowe z wielkimi ramkami, sterowane rysikiem i Windows XP

     – nawet zbudowali trochę takich tabletów: słaby celeron, bateria 2 godziny, ok 2 kg, cena tysiak $ ;)

     i nikt nie chciał nawet tego kupować

     Wizje sprzętu z tego filmiku mają się tak do obecnych tabletów/ smartzegarków itd jak właśnie ten obecny sprzęt do tego tabletu co opisałem wyżej z 2002r – porównywalna przepaść technologiczna ;)

     http://www.hartware.de/media/presse/479/tabletpc1.jpg

    • eMeeeeerrrt

     dlaczego skasowaliście mój komentarz – bo fotka? Przecież na niej nic zdrożnego nie było- tylko tablet microsoftu z 2002.
     Niefajni jesteście!!!

 • eMeeertt

  Sądzę, że w Microsofcie też są w wielkim szoku co pokazane zostało na tym filmiku ;]
  – a smartonow nie ma bo zagarnelo ten rynek Google. :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona