Wiko VIEW

Smart Raport już dostępny – poznajcie komórkowe preferencje internautów

Kilka miesięcy temu zostałam poproszona o dołączenie (jako Tabletowo) do patronów Smart Raportu, którego inicjatorem jest Moon Media. Znając inicjatywę z dwóch poprzednich lat zgodziłam się bez chwili zawahania. Dziś w Wasze ręce mogę oddać wyniki niniejszego raportu (trzeciej już edycji).

Smart Raport 3 to kolejna odsłona badania, w którym analizowane są opinie internautów na temat smartfonów. Sprawdzane jest także,  jakich wyborów dokonują konsumenci kupując nowy telefon. W raporcie nie zabrakło opinii ekspertów, którzy na co dzień zajmują się nowymi technologiami.

Osobiście bardzo cieszy mnie, że do Smart Raportu dołożono badanie Grupy IQS. Bo opinie internautów to jedno, a posiadane przez nich urządzenia to już całkowicie inna bajka. Moje doświadczenie wielokrotnie pokazało, że są to często dwa różne światy.

Raport doskonale obrazuje polski rynek konsumentów mobilnych. W dalszym ciągu, co raczej nikogo nie powinno dziwić, gros użytkowników smartfonów kupuje je u operatora (mowa o prawie połowie ankietowanych – w sumie 47%!). Niekwestionowaną rolę odgrywa cena, na co zresztą wskazali ankietowani. Mało kogo stać na kupno flagowego smartfonu w sklepie stacjonarnym (oczywiście bez rozkładania na raty). Nie dziwi więc zatem wskazanie horrendalnie drogiego iPhone’a jako „smartfona marzeń”.

Pozytywnie zaskoczyło mnie, że na pierwszym miejscu wśród wymienianych cech telefonów, które wpłynęły na wybór konkretnego produktu, nie była cena, a funkcje telefonu. To z kolei świadczy o coraz większym zaawansowaniu potencjalnych klientów i stopniowym odejściem od stereotypu, że typowy „Kowalski” nie interesuje się rynkiem nowych technologii i kupuje telefon tylko dlatego, że sprzedawca mu go, kolokwialnie ujmując, „wciska”. Użytkownicy stają się coraz bardziej świadomi i poza kryterium ceny szukają urządzeń spełniających ich główne wymagania – zarówno w kwestii akumulatora, jak i wzornictwa. A i częściej w wadach konkretnych urządzeń wskazywana jest bateria i design niż wysoka cena. To mnie, jako lidera opinii, bardzo cieszy.

Do momentu zapoznania się z najnowszą edycją Smart Raportu nie byłam świadoma, że Nokia wciąż jest bardzo zakorzenioną marką wśród internautów. W mojej opinii lata świetności jeszcze do niedawna fińskiego koncernu, a obecnie w rękach Microsoftu, już dawno minęły. Powoli Nokia zaczyna się odbudowywać (głównie dzięki tanim i dobrym przedstawicielom serii Lumia), ale trudno wróżyć jej spektakularny udział w rynku i wstanie z kolan jak feniks z popiołów. Tym bardziej dziwi przyznanie Nokii miana najlepszej marki.

Raport możecie pobrać pod tym adresem.

Komentarze

 • uru28

  A ja mam taką jedną uwagę.Skoro do pobrania raportu jako wymagane, jest podanie adresu e-mail, to wydaje mi się że chyba na stronie powinna być podana Polityka prywatności.Było by miło bym wiedział w jaki sposób adres zostanie wykorzystany.Oczywiście Kasia to nie jest uwaga do Ciebie, ale tak mi się wydaje że powinno to tak wyglądać.

  • Tomasz Lenartowski

   Ja się właśnie postanowiłem wstrzymać z pobieraniem. Aż tak mi nie zależy ;)

  • Monstrual

   Sęk w tym, że nikt nie zmusza Cię do podania autentycznych danych. Możesz sobie wygenerować jednorazową skrzynkę mailową celem pobrania raportu.

   • uru28

    Nie o to chodzi.Nie pamiętam już dokładnie, ale chyba nawet prawnie jest to usankcjonowane.Jeśli dane są WYMAGANE (najczęściej przypis z gwiazdką) to podmiot zbierający dane jest zdaje się zobowiązany podać cel oraz charakter przetwarzania owych danych. Skoro “poniekąd” Kasia to “firmuje” swoją osobą,a mam do Niej zaufanie, niby wszystko jest ok, z drugiej strony miło by było by taka informacja była.Wiem że są osoby które mają takie rzeczy w poważaniu, takie które kombinują z fikcyjnymi kontami tylko w sumie po co.Jeśli wiem że dane są tylko do udostępnienia raportu i nie są dalej przetwarzane to spokojnie mogę podać swój e-mail, z drugiej strony jeśli mam to za jakiś czas okupić toną spamu…Średnia przyjemność.Co do zasady po prostu wydaje mi się że powinna być taka informacja.

    • Spokojnie :) Nie przetwarzamy żadnych danych, słusznie zauważyłeś, iż dane służą tylko udostępnieniu raportu :)

     • uru28

      Tak też myślałem i nie było moją intencją “sianie paniki”. Biorąc pod uwagę wiarygodność,profesjonalizm oraz fakt iż co najmniej jeden z inicjatorów “żyje” z tego typu danych i analiz wydawało mi się uzasadnione podanie takiej informacji;)

  • Przekazałam uwagę do Moon Media.

  • Dzięki za cenną uwagę ;) Chcieliśmy jak najszybciej udostępnić raport i w pośpiechu zabrakło odpowiedniej informacji. Uzupełniliśmy ten brak. Pozdrawiam!

 • Łukasz

  Ale i tak większe grono użytkowników smartfonów kupuje je bez zastanowienia niepatrzom wogule na parametry nie porównujom upatrzonego smaryfona z innymi w podobnej cenie kupujom zwłaszcza telefony znanych marek:Sony, HTC,Nokia, itp
  a w śród dzieci króluje Samsung bo ma wiele tanich moteli a co za tym idzie i beznadziejnych to dlatego Samsung jest liderem.(oczywiście mają parę dobrych aparatów).Jeat tyle mniej znany marek w Polsce i one maniej znani producenci mają najlepsze telefony bo w ich ofercie jest ich mało i do karzdego z modeli przykłada na jest ogromna uwaga twórców przy projektowaniu.A nie jak np: Samsung tle modeli i na placach jednej renki mogę wyliczyć ile moteli jest dobrych.Mam taką wielką nadzieję że to się zmieni a ludzie nie będą kupuwali smartfony dla szpanu (oczywiście jest też duże grono konsumentów kture dokonuje przemyślanych zakupów )

  • Łukasz

   Oczywiście Sony,Htc,Nokia-Lumie,Samsung robiom również bardzo dobre modele

  • Łukasz

   Tym komentarzem nie chcałem nikogo urazić i przeprzaszam jeśli tak się stało .

   • Arrczi

    Można edytować :)

   • żabojad

    Popracuj chłopie nad ortografią i kup sobie słownik zamiast nowego smartfona, bo mnie uraziłeś swoim dyletanctwem niegodnym Polaka.

 • Nie wiem czemu się Pani dziwi pozycji marki Nokia?
  W raporcie znalazły się tylko trzy modele, ale wszystkie trzy zasłużyły sobie na najwyższe pozycje, ze tak powiem za “całokształt”. Bez zwracania uwagi na aparat, dźwięk, albo w która stronę się wygina ze zgrzytaniem, a w która bez zgrzytania. To widać w raporcie.
  Nawet Lumia 1020 opisywana przez dziennikarzy technologicznych złośliwie jako “super aparat” do nienajlepszych zdjęć, w raporcie akurat tez stoi na piedestale za całokształt bez wyróżniania jej cech szczególnych. Bo akurat ten smartfon na to zasługuje mimo, ze od dawna czekam na jego następcę.
  W mojej ocenie Lumia 920 powinna wejść tez do raportu i to powyżej Lumii 925. Trzymałem w ręce i używałem w zasadzie wszystkie modele Lumii i każdą z nich z czystym sumieniem mogę polecić bardziej niż odpowiadające wyposażeniem modele innych marek (a znam z autopsji sporo modeli Xperii i HTC).

 • Adam

  Pominięcie Motoroli Moto X i Nexus 6 pokazuje jak bardzo nieobiektywny jest ten pseudo raport.

  • Nexus 6 w ogóle nie był brany pod uwagę, ponieważ raport obejmował ostatnie 3 miesiące 2014 roku. Telefon pojawił się w listopadzie więc byłoby to nie fair w stosunku do innych urządzeń, że zbierał głosy tylko przez półtora miesiąca ;) Co do Motoroli Moto X, tak wybrali eksperci w głosowaniu.

   • Adam

    Niby dlaczego byłoby to nie fair, że zbierały głosy dwa razy krócej?

    • Skoro badamy okres 3 miesięcy to zakładamy, że od początku do konca badania dotyczy ono smartfonów, które są już na rynku.

     • Adam

      Moim zdaniem błędnie, bo powinniście uwzględnić wszystkie które były sprzedawane w tym okresie, nawet jeśli nie przez cały.

     • Też bym nam tego życzył, niestety nie starczyłoby nam chyba rąk do pracy. W tym przypadku przesianych zostało 249 tysięcy wypowiedzi internautów. Gdyby wziąć pod uwagę WSZYSTKO do przyszłego roku dalej byśmy analizowali :) Musieliśmy zaufać naszym ekspertom i ograniczyć się do smartfonów które wybrali. Z edycji na edycję również nieco zmienia się sposób w jaki dobieramy urządzenia. W tym roku podzieliliśmy je na ekstraklasę i pierwszą ligę. Jeśli masz jakieś pomysły na lepszy dobór smartfonów do badania, to jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Niestety badanie WSZYSTKICH urządzeń sprzedawanych w danym okresie, jest po prostu niemożliwe przy naszych obecnych możliwościach przrobowych ;)

     • Adam

      To w to ręcznie liczyliście?

     • Brand24 wyłapuje wszystko jak leci. Musieliśmy więc ręcznie odsiać wszelkiego typu wpisy, zawierające zwykłe informacje, reklamy, publikacje prasowe, oferty kupna/sprzedaży były odrzucane, pozostawiając jedynie faktyczne opinie na temat urządzeń. Stąd z prawie 250tysięcy, zostało 1997 konkretnych komentarzy na temat urządzeń.

     • Adam

      A jak rozróżnialiście opinie użytkowników od bzdur wypisywanych przez fanbojów i hejterów?

     • Fanbojksa czy hejterska, to zawsze opinia ;) Jeśli coś nie było reklamą czy ofertą sprzedaży itd. było uwzględniane w badaniu.

     • Adam

      Ale jak jest niezgodna z rzeczywistością to potem wychodzi taki ranking do bani.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona