Recenzja tabletu Asus Fonepad 8 FE380CG

Akumulator

Nikt nie ma wątpliwości, że czas pracy urządzeń mobilnych odgrywa dużą rolę podczas wybierania odpowiedniego produktu dla siebie. W przypadku Asusa Fonepad 8 mamy do czynienia z akumulatorem o pojemności 15.2 Wh, zapewniającym bardzo dobry czas działania w różnych scenariuszach.

  • przeglądanie stron internetowych, jasność minimalna, WiFi: 1075 minut
  • strony, jasność maksymalna, WiFi: 392 minuty
  • oglądanie wideo, jasność minimalna, WiFi: 839 minuty
  • wideo, jasność maksymalna, WiFi: 513 minut
  • gry, jasność minimalna, WiFi: 568 minut
  • gry, jasność maksymalna, WiFi: 380 minut

W ustawieniach możemy włączyć tryb inteligentnego oszczędzania energii, a właściwie jeden z trzech dostępnych. Mamy tu bowiem tryb bardzo oszczędny, zoptymalizowany oraz dostosowany, w którym sami decydujemy z jaką jasnością ekranu mają działać poszczególne aplikacje oraz czy połączenie sieciowe ma być zawsze utrzymywane czy też nie.

asus-fonepad-8-fe380-tabletowo-18

Aparat

Nie jestem zwolenniczką robienia zdjęć tabletami – o tym już wiecie. Ale znacie również moje zdanie, że jeśli ktoś wykorzystuje do tego ten sprzęt, nie zgłaszam słów sprzeciwu. Trzeba być jednak gotowym na kiepską jakość fotografii. W Asusie Fonepad 8 mamy główny aparat 5 Mpix i kamerkę 2 Mpix. W obu jest dostępny auto i touchfokus, nie ma jednak diody LED. Wideo można nagrywać w jakości Full HD (1920 x 1080).

W aplikacji aparat do dyspozycji użytkownika czeka wiele trybów: automatyczny, cofanie w czasie, HDR, panorama, noc, selfie, upiększanie, miniatura, głębia ostrości, usuwanie inteligentne, z uśmiechem i animacja GIF oraz następujące ustawienia: balans bieli, ISO, wartość ekspozycji, optymalizacja, rozdzielczość, tryb ostrości. Zdjęcia natomiast można wykonywać przez tapnięcie w dotykowy spust migawki lub przyciskiem regulacji głośności, któremu w ustawieniach możemy przypisać funkcję zoomu.

Poniżej możecie zobaczyć jakie zdjęcia można wykonywać Asusem Fonepad 8. Zarówno w przypadku głównego aparatu, jak i kamerki, nie można mówić o zachwycającej jakości. O ile tylny obiekty radzi sobie jako tako, tak przedni bardzo kiepsko (błędnie odwzorowuje kolory, widoczna jest pikseloza, etc.).

Aparat:

Panorama:

asus-fonepad-8-fe380-tabletowo-panorama-01 asus-fonepad-8-fe380-tabletowo-panorama-02

Kamerka:

asus-fonepad-8-fe380-tabletowo-07

Podsumowanie

Nie potrafię jednoznacznie ocenić Asusa Fonepad 8 FE380CG i powiedzieć, że go polecam lub nie. W moich oczach to urządzenie nieobliczalne, ale mogę zwalać winę na ten jeden konkretny egzemplarz testowy. Taka już nasza rola, testerów, że mamy do czynienia najczęściej tylko z jedną sztuką, na podstawie której musimy Wam przekazać swoją opinię dotyczącą produktu. Ja po testach tabletu Asusa mam po prostu mieszane uczucia. Gdyby problemy z działaniem nie wystepowały, byłby to jeden z ciekawszych produktów.

Oferuje 3G z obsługą dwóch kart SIM, slot kart microSD, który można rozszerzyć aż o 128GB pamięci, dzięki czemu mamy gdzie przechowywać ile tylko chcemy gier i aplikacji, bardzo dobre frontowe głośiki i przyjazny interfejs ZenUI. A do tego może służyć jako telefon. Czego chcieć więcej?

Na minus muszę tu zaliczyć kiepską jakość wykonania, 1GB RAM, które nie dla każdego będzie wystarczające, przeciętny aparat i jeszcze gorszą kamerkę przednią oraz grube ramki nad i pod ekranem.

Spis treści:
1. Parametry techniczne. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Moduły łączności
3. Akumulator. Aparat. Podsumowanie