Recenzja Samsunga Galaxy A5 – „średniak” klasy premium

Aparat

Samsung stawia duży nacisk na stosowanie w swoich smartfonach, niekoniecznie flagowych, co potwierdza przykład Galaxy A5, matryc o wysokich możliwościach. W telefonie tym znajdziemy aparat tylny 13 Mpix i przedni 5 Mpix. Oba spisują się bardzo dobrze w różnych warunkach oświetleniowych. Fotografie, w większości, wychodzą bardzo zadowalającej jakości, z dobrze odwzorowanymi kolorami i odpowiednio szczegółowe, o czym możecie się przekonać oglądając poniższe przykładowe zdjęcia (wszystkie w oryginalnej rozdzielczości).

samsung-galaxy-a5-recenzja-tabletowo-07

Do dyspozycji użytkownika jest kilka trybów: automatyczny, HDR, selfie z tylnego aparatu, panorama, tryb nocny, animowany GIF, upiększanie twarzy i seria zdjęć. Z Galaxy Apps można pobrać dodatkowo Sports shot oraz Sound&shot. W ustawieniach natomiast możemy eksperymentować z wartością ekspozycji, ISO, balansem bieli oraz trybami pomiaru.

Zdjęcie można robić zarówno dotykowym spustem migawki, jak również korzystając ze sterowania głosem lub przyciskiem regulacji głośności. Jest to dość istotne zwłaszcza robiąc wszelkiej maści autoportrety. Co ważne, korzystając z przedniego aparatu dostępna jest jeszcze jedna opcja – możliwość robienia zdjęcia gestem – wystarczy skierować w stronę matrycy otwartą dłoń, a po dwóch sekundach zostanie wykonane zdjęcie. Ciekawą funkcją jest również możliwość zapisania odwróconego zdjęcia z przedniej kamerki tak, by wyglądało jak zrobione zwykłym aparatem.

Warto pamiętać, że jeśli procent naładowania baterii spadnie poniżej 6%, aparatu nie da się uruchomić, tym samym tracimy możliwość robienia zdjęć i nagrywania wideo.

Aparat:

Panorama:

samsung-galaxy-a5-recenzja-tabletowo-zdjęcia-panorama1 samsung-galaxy-a5-recenzja-tabletowo-zdjęcia-panorama2samsung-galaxy-a5-recenzja-tabletowo-zdjęcia-panorama3samsung-galaxy-a5-recenzja-tabletowo-zdjęcia-panorama4

 

Kamerka (zdjęcie pierwsze z prawej z maksymalnym „uszczuplaniem” twarzy):

Autoportret panoramiczny:

samsung-galaxy-a5-recenzja-tabletowo-zdjęcia-kamerka-panorama samsung-galaxy-a5-recenzja-tabletowo-zdjęcia-kamerka-panorama2

W galerii mamy dostęp do zaawansowanych narzędzi obróbki zdjęć. Głównym jest automatyczny retusz, który podnosi rozjaśnia fotografie i podnosi kontrast. Wśród pozostałych znajdziemy: obróbkę, ton, efekty, portret oraz dekorację. Szczegóły na załączonych poniżej screenach.

To jeszcze wideo – oba obiektywy nagrywają w Full HD (1920 x 1080 pikseli).

Tylny aparat:

Przedni (od miesięcy wybieram się do fryzjera… ;)):

Akumulator

Tak, jak już wspomniałam, Samsung Galaxy A5 towarzyszył mi przez ostatnie tygodnie jak zwykły, prywatny smartfon. To oznacza, że miałam na nim zainstalowanych sporo aplikacji, w tym serwisów społecznościowych (Facebook, Twitter) i programów typu Instagram, Messenger, poczta e-mail. I o ile powiadomienia ze wszystkich aplikacji mam zawsze wyłączone, tak w przypadku poczty ustawione mam powiadomienia push. Jasność ekranu zazwyczaj miałam ustawioną na minimalną lub do niej zbliżoną, chyba że wychodziłam na zewnątrz lub jechałam samochodem – wtedy zdawałam się na automatyczne ustawienia dzięki czujnikowi światła. Często włączone były WiFi i Bluetooth, czasem również GPS. Cały czas odpalona transmisja danych – w większości zasięg LTE. Jak w takim scenariuszu sprawował się akumulator o pojemności 2300 mAh? Przeróżnie.

Jak zobaczycie na poniższych screenach, najdłuższy czas działania, jaki udało mi się uzyskać, to 65 godzin (2 doby i 17 godzin), z czego 4 godziny i 10 minut na włączonym ekranie. Najkrótszy natomiast – 24 godziny (dobra), z czego 2 godziny i 34 minuty na włączonym ekranie. Średni czas pracy to 35 godzin (doba i 9 godzin) i 213 minut (3 godziny i 33 minuty) na włączonym ekranie.

Samo przeglądanie stron internetowych przez WiFi z minimalną jasnością ekranu jest możliwe przez 960 minut (16 godzin), natomiast z maksymalną – 456 minut (7 godzin 36 minut).

Jeśli uzyskiwane przez Galaxy A5 wyniki są dla Was niesatysfakcjonujące, może skorzystać z jednego z dwóch dostępnych trybów oszczędzania energii. Pierwszym jest zwykły tryb ograniczający dane w tle, wydajność i/lub włączający tryb szarości. Drugim natomiast – tryb bardzo niskiego zużycia energii, który najlepiej uruchamiać, gdy procent naładowania akumulatora spadnie do jednocyfrowego wskazania. Upraszcza bowiem interfejs i ogranicza liczbę używanych aplikacji do minimum, tym samym maksymalnie wydłużając czas pracy.

Podsumowanie

Samsung wykonał świetną robotę tworząc Galaxy A5. Widać, że urządzenie to jest przemyślane pod każdym względem. Doskonale wygląda, oferuje bardzo dobre parametry techniczne i choć pochodzi ze średniej półki cenowej, zdecydowanie można określić je mianem premium. Patrząc na możliwości fotograficzne Galaxy A5 trudno nie odnieść wrażenia, że smartfon ten skierowany jest również do mianiaków mobilnej fotografii. Nieco zawiedzeni będą zwolennicy mobilnego grania na niewielkim ekranie oraz ci, którzy cenią sobie możliwość podłączenia pamięci typu pendrive. Tak naprawdę trudno znaleźć tu rażące wady. Są jedynie drobne mankamenty w postaci braku diody powiadamiającej czy wspomnianego braku obsługi USB OTG, a także sporadycznie występujące problemy z gubieniem zasięgu. Jedno wiem na pewno: bardzo pozytywnie będę wspominać spędzone z tym telefonem trzy tygodnie.

Pytanie tylko czy cena 1500 złotych (w sklepach, na aukcjach ok. 1200 złotych) za ten produkt nie jest zbyt wysoka?

Samsung-Galaxy-A5-dobrywybór

Telefon do testów dostarczył sklep X-KOM. Dzięki!

Spis treści:
1. Parametry techniczne. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie (interfejs, odtwarzanie wideo, głośnik, moduły łączności)
3. Aparat. Akumulator. Podsumowanie