Ważne

KitKat kontra Lollipop, wydajność i bateria – ostateczne starcie (benchmarki)

Zapewne pamiętacie moje niedawne teksty (1, 2) o wydajności Lollipopa, gdzie bardzo obficie dzieliliście się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat najnowszej aktualizacji  Androida.

Na podstawie komentarzy można było wyrobić sobie zdanie o nowym systemie, ale w żaden sposób nie było to obiektywne, ani tym bardziej mierzalne. Dzięki serwisowi  Techspot możemy jednak powiedzieć dużo więcej o najnowszym systemie od Google’a. Ukazało się tam porównanie wydajności KitKata i Lollipopa na czterech smartfonach: Motorola Moto X (2014), Samsung Galaxy S5, LG G3 i Motorola Moto G (2014). Zobaczcie sami:

Porównanie CPU:

Porównanie GPU:

Żywotność baterii:

Wyniki nie wymagają dogłębnej analizy. Każdy może wyciągnąć własne wnioski, ale syntetyczne benchmarki pokazują, że oczekiwany wzrost wydajności jest zazwyczaj minimalny albo odnotowywane są nawet gorsze wyniki. Podobnie jest z żywotnością baterii. Kolejna rewolucja, której nie było. A wszkoda, ART i Volta miały zmienić tak wiele.

Trzeba pamiętać, że są to testy syntetyczne i nie muszą oddawać rzeczywistych wrażeń z używania systemu na co dzień, ale mimo tego wskazują, że realne i mierzlane korzyści z aktualizacji w większości przypadków są zaniedbywalnie małe.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona