Wiko VIEW

[ROOT] Instalujemy Xposed na Lollipopie

Większość użytkowników bardziej obeznanych z Androidem powinna wiedzieć czym jest Xposed Framework i do czego można go wykorzystać. Tym, którzy pierwszy raz o tym słyszą polecam przeczytać napisany już dawno temu, ale wciąż aktualny artykuł – XPOSED Framework: dopasuj Androida do swoich potrzeb. Jeśli czytacie uważnie Tabletowo to powinniście również wiedzieć, że mod (bo tak go nazywam) Xposed przez dłuższy czas czekał na to, aby jego autor dodał wsparcie dla Androida 5.0 Lollipop i zaledwie parę dni temu je otrzymał. W tym artykule pokaże jak przejść przez proces instalacji, aby cieszyć się licznymi modyfikacjami jakie oferuje nam Xposed na naszym Lizaku.

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że do wykonania tego co opisane poniżej potrzebujemy posiadać uprawnienia root oraz wgrane Custom Recovery na naszym urządzeniu. Tego jak to zrobić nie dowiecie się z tego artykułu, gdyż nie to jest jego tematem. Ponadto wszystko co wykonacie robicie na własną odpowiedzialność. Sam autor modyfikacji przestrzega, że telefon może wpaść w bootloop, dlatego przed robieniem czegokolwiek zalecam wykonanie kopii zapasowej danych.

OK zaczynamy!

 1. Pierwszym krokiem jest ściągnięcie do pamięci urządzenia paczki: klik!. Jest to archiwum .zip, którego nie należy rozpakowywać. Teraz wchodzimy do Custom Recovery i poprzez opcję “Install Zip” oraz wybranie miejsca, do którego pobraliśmy plik, wgrywamy Xposed Framework
  xposed1
 2. Po prawidłowym wgraniu i ponownym włączeniu telefonu, instalujemy aplikację: Xposed Installer.
 3. Następnie musimy jeszcze z Google Play zainstalować: SELinux Mode Changer. W aplikacji tej musimy sprawdzić czy przycisk “Permisive” jest na szaro (bez możliwości przyciśnięcia), tak jak na screenie poniżej. Oznacza to, że wybrany jest odpowiedni tryb, który jest nam potrzebny. Ptaszek poniżej nie ma większego znaczenia, gdyż jest to opcja, która ma za zadanie wyświetlać powiadomienia w przypadku zmiany trybu SELinux.
  xposed2
 4. W kolejnym kroku wchodzimy już do Xposed Installer i w zakładce “Framework” wybieramy opcję “Soft reboot”. Spowoduje to ponowne uruchomienie telefonu. Nie należy przejmować się tym, że przycisk “Install/Update” są niedostępne, gdyż to do czego one służą, zrobiliśmy poprzez Recovery (w punkcie 1).
  xposed3
  UWAGA: Jeżeli chcecie, aby Xposed działał Wam poprawnie to telefon może być restartowany tylko poprzez opcję “Soft reboot”. W przeciwnym wypadku, jeśli wyłączymy lub zrestartujemy telefon normalnie, po jego włączeniu Framework nie będzie działał. Dlatego w przypadku każdego wyłączenia telefonu innego niż przez Xposed, należy go wykonać ponownie już używając opcji “Soft reboot”. Upierdliwe, ale niestety tak trzeba. Niestety nie wiem z czego to wynika, ale możliwe, że niedługo autor popracuje nad jakąś łatką, która naprawi tę niedogodność.

To wszystko! Teraz już możesz korzystać w pełni z dobrodziejstw Xposed Framework, tak samo jak użytkownicy poprzedniej wersji systemu Android.

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Na wstępie chciałbym powiedzieć, że do wykonania tego co opisane poniżej potrzebujemy posiadać uprawnienia root oraz wgrane Custom Recovery naszym urządzeniu. Tego jak to zrobić nie dowiecie się z tego artykułu, gdyż nie to jest jego tematem. <- czyli niestety wszystko co może sprawić jakiekolwiek problemy nie jest tematem.

  • No chyba nie liczysz na to, że opiszę tutaj po kolei wszystkie sposoby na roota każdego modelu smartfona i tabletu, który ma Lollipopa…

   • Tomasz Lenartowski

    Nie. Ale jeśli ktoś sobie postawił RECOVERY/FASTBOOT to wgranie romu już mu nie przysporzy wielkich problemów. A dla tych, którzy nie potrafią po tym tekście dalej nie będą umieć. Więc moim zdaniem artykuł dla nikogo.

    • Już rozumiem twój punkt widzenia. Niemniej jednak sądzę, że wiele ludzi skorzysta z podsuniętych pod nos linków i też idę o zakład, że wiele osób nie widziało, że jest problem z tym “soft reboot”

 • redwhite

  Odinstalowałem po paru minutach. Po tych wszystkich dostosowaniach przez Xposed bateria dosłownie leciała w oczach.

 • kris

  Próbowałem instalować Xposed Installer na smartfonie Allview X2 Soul, android 4.4.2, ale mam problem.
  Czerwony komunikat “The latest version of Xposed is currently not active. Did you install the framework and reboot?”
  i błąd “Gravitybox framework nie odpowiada. Kończenie”. (czy błąd Gravitybox jest zależny od błędu xposed?)
  Czy ktoś próbował już działać na tym telefonie?
  Po instalacji starszej wersji xposed 2.5.1 i kliku “Instaluj lub uaktualnij”, czerwony komunikat zszedł, ale następny problem bo Gravitybox(nowa wersja) przestał odpowiadać jak i kilka innych aplikacji, więc pośpiesznie cofnąłem wszystkie zmiany i wróciłem do punktu początkowego.
  Nie wiem co robić. Oczywiście restart po każdym kroku.
  Root działa bo robiłem backup gierek przez Titanium.
  Czerwony komunikat jest cały czas, nawet po wgraniu wersji 2.7 i po kliku “zaintaluj lub uaktualnij” Jednak w appproces i XposedBridge.jar wyświetla się na zielono odpowiednio 58 i 54.

  U mnie to nie działa.

 • Fedurrr

  Potrzebowałem dodać opcje czyszczenia spisu ostatnich otwartych programów czyli te 3 kreski jak do czyszczenia powiadomień w Lollipopie oraz prawdziwy full screen/immersive mode, w tym celu potrzebne było wgranie xposed właśnie.
  Od tego momentu android 4.4.4 zaczął lagować, a tablet Nexus 7 3g denerwować. Osobiście nie polecam. Po wyłączeniu i uruchomieniu ponownie ten nowy framework działał dalej. To wszystko sprawiło ze przeszedłem na nieszczęsnego Lollipop, po pewnych zmianach hula aż miło.

 • niconozomu

  Aktualnie nie działa na urządzeniach Samsunga. Znana już jest przyczyna, ale nie ma jeszcze rozwiązania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona