Recenzja tabletu Acer Iconia One 8 B1-810

Działanie, oprogramowanie

Acer Iconia One 8 B1-810 to tablet działający pod kontrolą Androida 4.4.4 KitKat (z możliwością tworzenia wielu kont użytkowników), który nie wiadomo czy i kiedy otrzyma aktualizację do Androida 5.0 Lollipop. Jego sercem jest czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3735G, wspierany przez 1GB pamięci operacyjnej RAM. W dzisiejszych czasach jest to już dla wielu niewystarczająca wartość. Tym bardziej, że przyzwyczailiśmy się chociażby do braku występowania przeładowania stron internetowych podczas przechodzenia pomiędzy otwartymi kartami. Tutaj niestety opisana sytuacja ma miejsce.

Jeśli natomiast chodzi o ogólne działanie Iconia One 8 B1-810, nie zauważyłam problemów. Tablet działa płynnie, choć zdarzają mu się chwile zamyśleń na przykład podczas otwierania kolejnych aplikacji czy przechodzenia z ekranu blokady do jednego z trzech dostępnych tam programów: aparatu, abFiles i abPhoto. Niestety, nie można tego wyłączyć i wiele razy, chcąc szybko odblokować ekran, wchodziłam w którąś z tych aplikacji.

Mobilni gracze na Iconia One 8 raczej nie będą narzekać, aczkolwiek to każdy z nas musi osądzić sam (zerknijcie na końcówkę wideo z początku wpisu). Tablet radzi sobie z takimi tytułami, jak GTA: San Andreas, Asphalt 8: Airborne, Real Racing 3. W przypadku Dead Trigger 2 zdarzają się jednak problemy z uruchomieniem gry – pomaga zrestartowanie tabletu. Jeśli natomiast chodzi o Hearthstone, po zainstalowaniu gry na testowanym tablecie pojawił się komunikat o tym, że urządzenie nie spełnia minimalnych wymagań gry i może działać bardzo powoli. I faktycznie. Wszelkiego rodzaju animacje po każdorazowym wczytaniu gry są baaaardzo pooowooolne. Natomiast już sama rozgrywka jest stosunkowo OK, tytuł jest grywalny.

Benchmarki:
Quadrant: 15546 (Fonepad 8: 14004, Insignia 800M: 7770)
AnTuTu: 31347 (Fonepad 8: 34620, Insignia 800M: 15441)

An3DBenchXL: 44432
3D Mark:
Ice Storm: maxed out
Ice Storm Extreme: 7333
Ice Storm Unlimited: 13010

Sunspider: 797
Peacekeeper: 989
Mozilla Kraken: 5998
Google V8 Bench: 5950

acer-iconia-one-8-b1-810-tabletowo-test-08

Jeśli weźmiemy pod uwagę funkcje dodane przez Acera, to uczciwie muszę przyznać, że jest ich niewiele. Właściwie to dwie. Pierwszą jest Touch WakeApp znana z poprzednich urządzeń producenta, czyli możliwość wybudzania tabletu i/lub przejścia do wybranej aplikacji przez dotknięcie ekranu pięcioma palcami jednocześnie, chwycenie ekranu dwoma kciukami lub dwukrotne kliknięcie. Drugą natomiast – „pływający gadżet” (nieprzetłumaczone na polski „float gadget”), który odpowiada za uruchomienie pływających aplikacji w postaci kalendarza, kalkulatora, mapy lub szybkiej notatki.

Do dyspozycji użytkownika jest również sporo preinstalowanych aplikacji, w tym oprogramowanie Acera, do korzystania z którego trzeba mieć Acer ID (abDocs, abFile, abMusic, abPhoto, abVideo), jak również AccuWeather, aparat, menadżer plików Astro, Audible, Booking.com, Chrome, Dropbox, Google Drive, Evernote, galeria, kalendarz, kalkulator, Kobo, McAfee Security, Player, OfficeSuite, OneNote, poczta e-mail, Skype, Zinio, zegar oraz programy Google: Gmail, Filmy, Gry, Google+, Play Store, Hangouts, Kiosk, Książki, Zdjęcia i YouTube.

Aplikacje Acer BYOC (abApps) umożliwiają budowanie własnych chmur przy użyciu własnych urządzeń, gwarantując łatwe synchronizowanie i udostępnianie danych z każdego miejsca i o każdej porze. Synchronizuj zdjęcia zrobione smartfonem lub tabletem, słuchaj poza domem muzyki zapisanej na komputerze. Dzięki naszym rozwiązaniom Twój komputer stanie się Twoim osobistym centrum przechowywania danych w chmurze.

Testowany tablet Acera oferuje 16GB pamięci wewnętrznej, z czego tak naprawdę mamy do wykorzystania 10,7GB. Urządzenie obsługuje karty pamięci o maksymalnej pojemności 128GB (!), ale niestety nie umożliwia przenoszenia aplikacji na karty microSD.

Test pamięci systemowej (AndroBench dla 64/64 MB):
– szybkość ciągłego odczytu danych: 123.56 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 43.23 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 13.92 MB/s
– szybkość losowego zapisu danych: 2.02 MB/s

Jeśli ktoś korzysta z odtwarzacza wideo VLC nie będzie miał problemów z poniższymi próbkami – zarówno z dźwiękiem, jak i z napisami (poza występującym klatkowaniem w dwóch przypadkach). Pozostałe osoby, korzystające z preinstalowanego odtwarzacza, mogą być zawiedzone oferowanymi przez niego możliwościami – i nie mam tu na myśli jedynie braku napisów. Spójrzcie:
– mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy: klatkowanie, bez napisów; VLC: klatkowanie dalej występuje,
– mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy: OK,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio: nie odtworzył,
– mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy: OK, ale bez dźwięku,
– mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3: nie odtworzył,
– mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac: OK,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac: nie odtworzył,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps: OK,
– mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3: nie odtworzył; VLC: klatkuje,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy: OK, ale bez dźwięku.

acer-iconia-one-8-b1-810-tabletowo-test-09

Głośniki są dwa, umieszczone w dolnej części obudowy tabletu. Niestety, rozmieszczenie to jest dość niefortunne choćby ze względu na fakt, że każde położenie go na jakiejkolwiek powierzchni powoduje zagłuszanie wydobywającego się z nich dźwięku. Co więcej, ta sama sytuacja ma miejsce trzymając tablet w poziomie i na przykład grając.

Sama jakość odtwarzanego dźwięku jest dobra – nawet na najgłośniejszym ustawieniu (74 decybele) nie słychać charakterystycznego dla urządzeń mobilnych charczenia czy trzeszczenia.

GPS, WiFi, Bluetooth, Miracast

GPS w pomieszczeniu, metr od okna, bez włączonego WiFi, łapie fixa po dwóch minutach (kolejne: ok. 13 sekund) – to już jest dobry prognostyk, bo niewiele tak tanich tabletów potrafi w ogóle pracować w zamkniętych pomieszczeniach. Na powietrzu jest sporo lepiej – pierwszego fixa łapie po minucie, natomiast kolejnego – w kilka sekund.

WiFi podczas testów sprawowało się bardzo dobrze. Siła sygnału metr od routera wynosiła -44 dB, natomiast dziewięć metrów dalej: -70 dB. Bluetooth również bez problemów umożliwiał podłączenie słuchawek bezprzewodowych czy przesłanie danych pomiędzy dwoma urządzeniami.

Testowany B1-810 obsługuje technologię bezprzewodowego przesyłania obrazu i dźwięku do zewnętrznych ekranów – Miracast. Bez problemu udało mi się podłączyć tablet do plazmy, korzystając z zewnętrznego akcesorium do telewizora. Niestety, po kilkunastu minutach oglądania filmików na YouTube po wyjściu z aplikacji przesyłanie danych zostało przerwane. Taka sytuacja powtórzyła się kilka razy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że problem mógł leżeć po stronie mojego akcesorium do Miracast, a nie tabletu. Niestety, nie miałam możliwości sprawdzenia tego typu połączenia na innym urządzeniu (zarówno telewizorze, jak i tablecie).

Spis treści:
1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Moduły łączności
3. Akumulator. Aparat. Podsumowanie