Ważne

Android 5.0 Lolipop już wkrótce zagości na Xperiach. Które modele ujawniono w przeciekach?

Najnowsza odsłona Androida, która była zaprezentowana w październiku 2014 roku, niemrawie pojawia się na kolejnych urządzeniach. Tym razem Sony postanowiło zaskoczyć nas wieściami o nadchodzącej aktualizacji. Oczywiście przeciek nie jest oficjalnym stanowiskiem centrali Sony, a jedynie operatora Vodafone w Australii. Jednak na podstawie tych wskazówek można wyciągnąć już pewne wnioski.

Jeśli śledzicie newsy z Tabletowo, to zapewne pamiętacie wpis Kasi z targów CES 2015. Podczas konferencji Sony CEO tej korporacji zdradził kilka szczegółów odnośnie wdrożenia update’u. Podczas tego wydarzenia ujawnił, że na Lolipopa “załapie” się ich najnowszy model flagowy – Xperia Z3, a na termin wyznaczono luty 2015 roku. W sumie miesiąc ten już się rozpoczął, a oficjalnych doniesień brak. Tak czy inaczej coś musi być na rzeczy, ponieważ na portalu Xperia Blog, który śledzi poczynania urządzeń z rodziny Xperia, umieszczono przeciek (tabelę) z rozkładem najbliższych aktualizacji do popularnego “lizaka” australijskiego oddziału operatora Vodafone.

Vodafone-Aus_Xperia-Lollipop-640x334

Wynika z nich jasno, że testy nowego oprogramowania dla modeli Z2 i Z3 rozpoczną się w lutym, czyli teraz. Możemy się zatem spodziewać, że jest to końcowa faza testów i “lizak” trafi na brandowane modele najpóźniej w marcu. Jak wiadomo, oficjalna i niebrandowana wersja przeważnie pojawia się wcześniej. Idąc tym tokiem rozumowania, możemy spodziewać się wdrożenia “czystych” kompilacji już w tym miesiącu. Pokrywałoby się to ze słowami CEO Sony. Na usta nasuwa się jedno słowo – wreszcie!

Nie zmienia to jednak faktu, że Android 5.0 Lolipop jest niezwykle opóźniony, a Google wyjątkowo nie radzi sobie z aktualizacją. Do tego dochodzi szereg komplikacji, które mogą stanowić problem dla samego giganta, jak i producentów sprzętu. Pamiętajmy przecież, że większość koncernów stosuje swoje autorskie nakładki, które wymagają dodatkowej optymalizacji. Jeśli wszystko będzie się odbywało tak powoli, to nie wróżę nic dobrego. Wszak wyszukiwarkowy gigant nie powinien popełniać tylu błędów…

Komentarze

 • Hejak

  Mam Xperię z3 tablet compact i kitkat hula bezproblemowo, więc aktualizacja do lolipopa nie jest mi potrzebna bardzo szybko. Sony mądrze podchodzi do kwestii aktualizacji kolejnych wersji androida przez co jego klienci nie są kolejnymi bezpłatnymi betatesterami nowych systemów tylko otrzymują sprawdzone i działające rozwiązania i także
  nakładkę która jest funkcjonalna i nie zamula pracy urządzenia jak to bywa u konkurencji.

  • Marcin Mierzejewski

   Rzekłbym coś innego. Sony wypuszcza późno aktualizację (inni nie robią tego lepiej), a potem poprawki, poprawki poprawek etc. Piszę o tym z pełną świadomością swoich słów, ponieważ użytkuję terminale tego producenta. Aczkolwiek oprogramowanie jest minimalistyczne i to jest przewaga Sony. Soft nie jest pozbawiony bugów, ale który producent ich dziś nie ma. Samo Google się wykłada na swoim oprogramowaniu.

  • Adam

   Spróbuj uruchomić Google Messenger

   • blodbad

    U mnie G Messenger na Z3C działa.

    • Adam

     To chyba w starej wersji, bo aktualna wymaga Androida 5.0

 • Alfredo

  Od 2 dni zagościł (5.0.2) w końcu na moim tablecie NEXUS 7 2013 LTE :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona