Ważne

Windows, 10 cali i Snapdragon 805 w GFXBench

Nowe prototypowe urządzenia często poddawane są testom i benchmarkom dostępnym z poziomu przeglądarki czy dedykowanej aplikacji. Często pozwala to na uzyskanie podstawowych informacji o nich jeszcze przed oficjalną premierą.

Na GFXBench pojawił się ostatnio bardzo ciekawy i niejednoznaczny zapis. Po pierwsze, mamy do czynienia z urządzeniem z Windows (nie znamy wersji systemu) oraz procesorem ARM od Qualcomma (najprawdopodobniej 805). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie rozmiar ekranu, czyli 10,1 cala o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Mamy zatem do czynienia z tabletem. Niedawno usłyszeliśmy jednak, że czipy ARM trafią tylko do urządzeń mniejszych niż 8 cali, czyli smartfonów i fabletów. Czym zatem jest to urządzenie i jaki system operacyjny je napędza?

windowstablet

Wielu blogerów i autorów wskazuje, że będzie to następca Lumii 2520 lub Surface 2. Szczególnie wielkość ekranu wskazywałaby na tego pierwszego (przekątna i proporcje 16:9). Kilka rzeczy jednak się nie zgadza. Windows RT nie dostanie pełnej aktualizacji do Windows 10, więc tworzenie urządzenia z tym systemem byłoby bezcelowe. Tak samo wkładanie mobilnego W10 do tak dużego urządzenia byłoby karykaturalne – szczególnie mając na uwadze wyświetlanie aplikacji smartfonowych. W moim mniemaniu jest to po prostu prototyp laboratoryjny, który nigdy nie ujrzy światła dziennego. Wielu zachodnich obserwatorów jest jednak przeciwnego zdania.

Najważniejsze pozostałe parametry:

  • grafika Adreno 420
  • DirectX 11 (w Windows 10 docelowo będzie DirectX 12)
  • dostępna pamięć wewnętrzna 55 GB (czyli kość 64 GB)
  • akcelerometr, kompas, żyroskop, czujnik oświetlenia, czujnik zbliżeniowy, NFC

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona