Ważne

Surface Pro 3 – spadek wydajności dysków SSD

Microsoft uaktualnia swój flagowy produkt bardzo często, a wiele z tych aktualizacji pochodzi od producentów poszczególnych elementów – na przykład od Intela czy Samsunga.

Od jakiegoś czasu, na forum pomocy Surface Support pojawiały się skargi użytkowników na pogarszającą się wydajność dysków SSD, czyli o szybkość zapisu i odczytu. Dotyczyło to tylko modeli z dyskiem od Samsunga, czyli tych 128, 256 i 512 GB. Przez moment, w katalogu sterowników tej firmy pojawiła się łatka, która rozwiązała ten problem, ale z niewiadomych przyczyn została ona wycofana. Płacąc dość sporo za ten tablet, użytkownicy oczekują stałego wsparcia, najwyższej wydajności i regularnych aktualizacji. Docelowo, wszystkie update’y trafiają do odbiorcy przez usługę Windows Update, ale bardziej świadomi użytkownicy często poszukują sterowników ręcznie – tak jak było ostatnio w przypadku nowych sterowników graficznych do procesorów Intela z serii Haswell-U.

Powyżej przedstawiamy wyniki narzędzia diagnostycznego przed i po aktualizacji. Wyraźnie widać poprawę nie tylko stabilności, ale i szybkości maksymalnej transferu. Surface Pro 3 jest obecnie jedynym tabletem w stałej ofercie Microsoftu i pomimo 8 miesięcy na karu, dalej nie doczekał się konkurencji z prawdziwego zdarzenia w segmencie hybryd z Windowsem. Jest bardzo prawdopodobne, że jego następca pojawi się jeszcze przed oficjalną rynkową premierą Windowsa 10 i będzie wyposażony w procesor Broadwell-U zachowując najważniejsze wymiary i rozmiar ekranu. Wielu obserwatorów sądzi, że zostanie on zaprezentowany już podczas konferencji BUILD, ale ja tym pogłoskom bym nie wierzył.

Właścicielom SP3 pozostaje czekać na przywrócenie dostępności poprawionego sterownika.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na powiadomienia@tabletowo.pl.

Komentarze

  • Adam

    Tną koszty i tyle.

  • nonz

    Samsung.. pewnie łatka była za dobra.

  • Wojtek

    Dziwne, Surface i Windows – ten sam producent więc teoretycznie powinien być to sprzęt który nie sprawia żadnych problemów i przykład dla innych firm jak budować urządzenia pracujące na ich systemie a tak do końca nie jest. Najbardziej irytują mnie sterowniki grafiki które nie oferują dostępu do ustawień. Ostatnio miałem też problem z Windows module installer workers który cały czas pracował i obciążał procesor zżerając baterię rozwiązałem go ale musiałem powyłączać różne systemowe usługi

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona