Ważne

Surface Pro 3 – spadek wydajności dysków SSD

Microsoft uaktualnia swój flagowy produkt bardzo często, a wiele z tych aktualizacji pochodzi od producentów poszczególnych elementów – na przykład od Intela czy Samsunga.

Od jakiegoś czasu, na forum pomocy Surface Support pojawiały się skargi użytkowników na pogarszającą się wydajność dysków SSD, czyli o szybkość zapisu i odczytu. Dotyczyło to tylko modeli z dyskiem od Samsunga, czyli tych 128, 256 i 512 GB. Przez moment, w katalogu sterowników tej firmy pojawiła się łatka, która rozwiązała ten problem, ale z niewiadomych przyczyn została ona wycofana. Płacąc dość sporo za ten tablet, użytkownicy oczekują stałego wsparcia, najwyższej wydajności i regularnych aktualizacji. Docelowo, wszystkie update’y trafiają do odbiorcy przez usługę Windows Update, ale bardziej świadomi użytkownicy często poszukują sterowników ręcznie – tak jak było ostatnio w przypadku nowych sterowników graficznych do procesorów Intela z serii Haswell-U.

Powyżej przedstawiamy wyniki narzędzia diagnostycznego przed i po aktualizacji. Wyraźnie widać poprawę nie tylko stabilności, ale i szybkości maksymalnej transferu. Surface Pro 3 jest obecnie jedynym tabletem w stałej ofercie Microsoftu i pomimo 8 miesięcy na karu, dalej nie doczekał się konkurencji z prawdziwego zdarzenia w segmencie hybryd z Windowsem. Jest bardzo prawdopodobne, że jego następca pojawi się jeszcze przed oficjalną rynkową premierą Windowsa 10 i będzie wyposażony w procesor Broadwell-U zachowując najważniejsze wymiary i rozmiar ekranu. Wielu obserwatorów sądzi, że zostanie on zaprezentowany już podczas konferencji BUILD, ale ja tym pogłoskom bym nie wierzył.

Właścicielom SP3 pozostaje czekać na przywrócenie dostępności poprawionego sterownika.

Komentarze

  • Adam

    Tną koszty i tyle.

  • nonz

    Samsung.. pewnie łatka była za dobra.

  • Wojtek

    Dziwne, Surface i Windows – ten sam producent więc teoretycznie powinien być to sprzęt który nie sprawia żadnych problemów i przykład dla innych firm jak budować urządzenia pracujące na ich systemie a tak do końca nie jest. Najbardziej irytują mnie sterowniki grafiki które nie oferują dostępu do ustawień. Ostatnio miałem też problem z Windows module installer workers który cały czas pracował i obciążał procesor zżerając baterię rozwiązałem go ale musiałem powyłączać różne systemowe usługi

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona