Ważne

Pionowe kafelki i świetna #TileArt dla Windows Phone

O Windows 10 dla smartfonów i małych tabletów nadal wiemy bardzo niewiele. Podczas styczniowej konferencji poświęconej nowej wersji okienek, poznaliśmy kilka uniwersalnych aplikacji, niektóre zmiany interfejsu, ale nic ponad to.

lumia

Mobilna wersja dziesiątki dalej pozostaje owiana tajemnicą, ale co jakiś czas zdarzają się przecieki, pozwalające na poznanie kolejnych nowych elementów UI oraz zmian w samym systemie. Nierozważny fiński pracownik Microsoftu zamieścił (i natychmiast skasował) na Twitterze zdjęcie kilku urządzeń, w tym smartfona z pionowym kafelkiem. Wszystko wskazuje na to, że zdjęcie jest oryginalne, a pionowe “live tiles” będą kolejną nowością. To jednak detal – dużo ciekawsze będą głębsze zmiany w wyglądzie, powrót do ikonek oraz częściowe wycofanie się z Panorama View. Czekamy na nowe, oficjalne wytyczne dla twórców appek. A już w tym miesuącu chętni będą mogli zaktualizować swoje smartfony do Windows 10 korzystając z programu Windows Insider, który jest darmowy i dostępny dla wszystkich.

W Windows Phone Store pojawiła się też bardzo przyjemna aplikacja, która pozwala w ciekawy sposób spersonalizować ekran startowy i ekran blokady. Przy pomocy własnych zdjęć czy gotowych zestawów możemy zmieniać nie tylko tło pod kafelkami, ale też tworzyć kafelki z przezroczystymi grafikami, które przy przewijaniu pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu. Zapraszam do obejrzenia wideo i odwiedzenia strony aplikacji w sklepie Windows Phone Store. Niektóre kompozycje naprawdę robią wrażenie. Do uzyskania przezroczystości na własnych zdjęciach potrzebny nam program graficzny z możliwością edyzji i zapisywania plików .png z przezroczystością.

https://www.youtube.com/watch?v=W5xZbiCm_Dg

Komentarze

 • żaba

  Drogi Autorze kiedy recka HP Stream 7? Obiecałeś w miniony weekend ;(

  • Niestety kłamałem :( Teskt i zdjęcia już czekają praktycznie gotowe, ale wideo ze względu na warunki oświetleniowe będę mógł nagrać dopiero w piątek. Obiecuję, że kiedyś zaopatrzę się podstawowe oświetlenie studyjne ;)

 • RaB01BiT

  No mnie akurat nie przypadła do gustu ta aplikacja. Zrobiona trochę na wyrost (żeby było coś).
  Nie rozumiem dlaczego nie dodano mechanizmu importującego już z istniejącego okna głównego a dopiero na tej podstawie kreowanie interesującego nas efektu graficznego. No cóż, to taka tylko ciekawostka. Mam nadzieję że ją jakoś rozwiną z czasem.

 • Ja

  A ja się zastanawiam, kiedy Microsoft zrozumie, że te nieszczęsne kafle podobają się tylko niewielkiemu procentowi użytkowników? Że nawet kilka lat temu, gdy były powiewem świeżości, nie przysłużyły się jakoś specjalnie temu systemowi i m.in. przez te kafle WP mimo upływu lat ma taki a nie inny udział w rynku. Przecież na przykładzie Androida widać, że launcherów może być dziesiątki i każdy może sobie wybrać to, co mu się podoba. A Microsoftowi nadal chyba się wydaje, że może mówić użytkownikom, co im się ma podobać i co jest jedynie słuszne. A to się nigdy im nie uda, bo to wolno tylko jednej firmie ;)

 • Diabeł

  A kiedyś dawno temu,windows na smartfony miał takie fajne ikonki,prawie jak w androidzie.Tak bardzo mi się podobały.A teraz te kafelki,a fu,a ble ble ble…

  • Ja

   Ja bardzo miło wspominam moje telefony z Windows Mobile i nadal je zresztą mam :) HTC Tytn 1&2, HTC Touch Pro, Samsung Omnia 2, i780 – w swoim czasie bezkonkurencyjne, z dojrzałym systemem, moim prywatnym zdaniem dużo lepszym od tego czegoś, co teraz lansuje Microsoft. Normalny launcher z siatką ikonek, ekran Today z widgetami – WP nadal się nie dorobiło tych “luksusów”…

   • cyc997

    Omnia 2 była genialna. Pamiętam wtedy htc Leo wydawał się za duży, za to i8000 była w sam raz, miała świetny aparat, ekran amoled i przetwornik dźwięku Wolfson, była dużo lepsza od iPhone 3gs, którego ograniczenia tak mnie wkurzaly że sprzedałem i kupiłem omnie 2 właśnie.

 • The_Ecki

  Miałem aplikacje…. szału nie ma.

 • Takaszi

  WoW, Tetris na ekranie :-).

 • Prolek

  no i teraz głupio mi się przyznać, że kafelki mi się podobają… ;) na swoje usprawiedliwienie mam tyle, że ich minimalistyczny design był potem w dużym stopniu naśladowany w iOS7 i Material Design. Live tiles to coś rzeczywiście odmiennego, nie każdemu może się spodobać i z całą pewnością brakuje większej ilości indywidualizacji ich wyglądu, ale mam nadzieję, że w niedługiej przyszłości zaskoczy nas Windows 10 :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona