Ważne

Smartfony z Androidem to 81% rynku, ponad miliard sprzedanych sztuk w 2014 roku

Dominacja Androida na rynku mobilnym jest niezaprzeczalna, a najnowsze statystyki tylko to potwierdzają. Analitycy szacują, że 2014 rok był pierwszym, w którym na rynek wypuszczono ponad miliard smartfonów z tym systemem.

Dla porównania, w roku 2013 wypuszczono tyle smartfonów w ogóle (z wszystkimi OS-ami). Dało to ponad 81% udziału w rynku, zostawiając daleko w tyle Apple z 15% i Microsoft z wynikiem ok. 3,5%. Przyczyniły się do tego głównie wschodzące rynki azjatyckie, gdzie liczba używanych smartfonów lawinowo rośnie – szczególnie w Chinach i Indiach.

Nie można jednak nie odnieść wrażenia, że nie jest to pełny sukces firmy z Mountain View. Zielony robot jest bardzo rozfragmentowany i wiele urządzeń na rynku to jego rozgałęzienia, które w standardzie nie używają usług Google, takich jak mapy, Gmail czy nawet wyszukiwanie – dotyczy to szczególnie rynku chińskiego, na którym króluje Xiaomi z dość ostrą polityką biznesową.

Android Lollipop Forest

Taki model biznesowy może powoli zacząć przynosić problemy, szczególnie gdyby Cyanogen Mod dalej zyskiwał na sile i rzeczywiście potrafił uniezależnić się od wyszukiwarkowego giganta (w co osobiście nie wierzę). Apple ze swoimi 15 procentami odniosło tak naprawdę dużo większy sukces, bo zarabia głównie na marży ze sprzętu i częściowo na usługach. Konkurencja chciałaby powtórzyć taki model biznesowy, ale w praktyce jest to niemalże nieosiągalne. Co prawda Lumie przyniosły w tym kwartale zysk, ale od Apple dzieli je przepaść. A w tym czasie Microsoft liczy na cud związany z mobilną wersją Windowsa 10…

Komentarze

 • kamil

  Ja się nie dziwię bo malo kto chce Wp a iphone jest zbyt drogi. Mam tablet na kaflach i prawdę mówiąc żałuję. Następny będzie na androidzie.

  • motka

   Będzie się zacinał gorzej niż golący się facet z Parkinsonem

  • Mateusz Galak

   Ja mam tablet z Windowsem i nie żałuję :) W końcu mam prawdziwie mobilną stację roboczą z klientem FTP, Java, Produktami Adobe i torrentami xDDD
   A WP posiadam i także jestem mile zaskoczony że po 6 miesiącach działa nadal płynnie, a robocik po miesiącu na urządzeniu z takimi parametrami jest już prawie zdechły :v

   • dafuq

    No chyba nie Moto E, albo Moto G.

    • Motka

     Moto g tez się zacina, właśnie z niej piszę. Może trochę mniej, ale po wyjściu z jakiejś aplikacji do ekranu głównego wszystkie ikonki znikają. Porażka. I jeszcze ten telefon skrzypi jak nie wiem. Następny telefon to najpewniej WP albo ios. Android ssie…

   • RA

    Na tym tablecie pracujesz z Photoshopem?

    • Takaszi

     Taki z niego fotograf, jak z tabletu stacja robocza.

    • Mateusz Galak

     Tak, wersja CS6, miałem mały problem przy instalacji, gdyż jest na systemy 64bit, ale udało mi się niestandardowo :v

 • GieKa

  W Chinach w zeszłym roku sprzedano 349 mln. smartfonów z Androidem.

 • Denis94

  Co ma na celu numerek 5.1 na grafice oprócz próby nabicia odwiedzin?

 • Diabeł

  Microsoft niech dalej liczy na cud,którego raczej nie będzie.Nie jestem jakimś zatwardziałym fanboyem androida,ale uważam ten system za najbardziej uniwersalny,z dużą możliwością ustawień i konfiguracji.Chciałbym w najbliższej przyszłości kupić coś z innym systemem,(mam na myśli windows)ale w tej wersji jakiej jest teraz absolutnie mi nie odpowiada.Czyżby już do końca świata android był monopolistą?Czy do jasnej cholery na tym świecie nie ma konkretnych firm i programistów,którzy stworzyliby jakąś alternatywę dla zielonego robocika.

 • Takaszi

  “Dominacja Androida na rynku mobilnym jest niezaprzeczalna, a najnowsze statystyki tylko to potwierdzają.”

  Zakładam, że jest tu mowa o SYSTEMIE Android, nie o firmie Google.

  ” Apple ze swoimi 15 procentami odniosło tak naprawdę dużo większy sukces, bo zarabia głównie na marży ze sprzętu i częściowo na usługach.”

  Zakładam, że jest tu mowa o ?????? no właśnie o czym? o SYSTEMIE iOS? no to zdanie jest fałszywe. O kasie jaką jApko ssie? No to zadanie nie na temat.

  Po prostu słów mi brak, WTF autorze?

 • jak sie UMI lub ma chęci to kazdy system mozna tak zoptymalizowac zeby lepiej chodził nawet tak hejtowany android !

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona