Ważne

Smartfony z Androidem to 81% rynku, ponad miliard sprzedanych sztuk w 2014 roku

Dominacja Androida na rynku mobilnym jest niezaprzeczalna, a najnowsze statystyki tylko to potwierdzają. Analitycy szacują, że 2014 rok był pierwszym, w którym na rynek wypuszczono ponad miliard smartfonów z tym systemem.

Dla porównania, w roku 2013 wypuszczono tyle smartfonów w ogóle (z wszystkimi OS-ami). Dało to ponad 81% udziału w rynku, zostawiając daleko w tyle Apple z 15% i Microsoft z wynikiem ok. 3,5%. Przyczyniły się do tego głównie wschodzące rynki azjatyckie, gdzie liczba używanych smartfonów lawinowo rośnie – szczególnie w Chinach i Indiach.

Nie można jednak nie odnieść wrażenia, że nie jest to pełny sukces firmy z Mountain View. Zielony robot jest bardzo rozfragmentowany i wiele urządzeń na rynku to jego rozgałęzienia, które w standardzie nie używają usług Google, takich jak mapy, Gmail czy nawet wyszukiwanie – dotyczy to szczególnie rynku chińskiego, na którym króluje Xiaomi z dość ostrą polityką biznesową.

Android Lollipop Forest

Taki model biznesowy może powoli zacząć przynosić problemy, szczególnie gdyby Cyanogen Mod dalej zyskiwał na sile i rzeczywiście potrafił uniezależnić się od wyszukiwarkowego giganta (w co osobiście nie wierzę). Apple ze swoimi 15 procentami odniosło tak naprawdę dużo większy sukces, bo zarabia głównie na marży ze sprzętu i częściowo na usługach. Konkurencja chciałaby powtórzyć taki model biznesowy, ale w praktyce jest to niemalże nieosiągalne. Co prawda Lumie przyniosły w tym kwartale zysk, ale od Apple dzieli je przepaść. A w tym czasie Microsoft liczy na cud związany z mobilną wersją Windowsa 10…

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona