Wiko VIEW

OneDrive z lepszym wsparciem dla zarządzania zdjęciami

Jakiś czas temu Microsoft zaczął oferować dodatkowe 15 GB pamięci w chmurze dla osób, które na swoim urządzeniu mobilnym zdecydowały się archiwizować swoje zdjęcia właśnie w OneDrive.

Pomijając kwestie prywatności i eksploracji danych, firma wprowadza kolejne ulepszenia do swojej usługi, związane z przechowywaniem i dostępem do przechowywanych zdjęć.

Pierwsze udogodnienie dotyczy desktopowej wersji OneDrive, która po aktualizacji będzie umożliwiać automatyczne zgrywanie zdjęć do OD po podpięciu urządzeń, takich jak aparat cyfrowy czy pamięć USB. Nic przełomowego, bo znamy to z Dropboxa, ale mimo wszystko krok we właściwym kierunku. Zdjęcia te pojawią się w nowym folderze “Camera imports”. Podobnie zrzuty z ekranu będą automatycznie zapisywane do folderu “Screenshots”. Opcję tę na szczęście można wyłączyć. Ulepszenia dotyczą też możliwości bezpośredniego zapisywania załączników poczty e-mail z outlook.com do OneDrive – coś, co Gmail i Google Drive mają od dawna.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie “albumów”. Wyświetlają one duże miniaturki, a wybrane do powiększenia zdjęcia zajmują pełny ekran, jak w trybie prezentacji. Najważniejsze jest jednak to, że galerie te da się tworzyć automatycznie na podstawie daty i miejsca zrobienia zdjęcia – fotografie z “albumu” nie muszą więc znajdować się w tym samym folderze. Opcja ta pojawi się już dzisiaj w webowej wersji OD i w aplikacji na iPhone’y. Wkrótce trafi też na Androida i Windows Phone.

Zmiany dotyczą też silnika wyszukiwania, który pozwoli na przeszukiwanie zawartości plików PDF, plików pakietu Office na podstawie czasu, geolokacji oraz OCR-a, który wyodrębni tekst z plików graficznych. I fajne to, i przerażające. Zrobiono jednak krok dalej w kwestii rozpoznawania obrazu. System automatycznego (i ręcznego) tagowania, który powstał we współpracy z Microsoft Research umożliwia przypisywanie tagów, takich jak #ludzie, #psy, #plaża, #zachódsłońca itd… i późniejsze udostępnianie oraz katalogowanie zdjęć ze względu na ich zawartość.

OneDrive staje się czymś dużo więcej niż tylko pamięcią w chmurze. Ale czy właśnie tego oczekują użytkownicy?

Komentarze

 • bubu

  Mam s4 oraz galaxy tab s 8.4 … wgralem do onedrive 20 giga folderow ze zdjeciami i filmami….gdy nacisne na dowolnym urzadzeniu na film to obojetnie czy przez wifi czy siec, nawet 2 minutowe filmy streaminguja sie przez 5 minut zanim zaczna odtwarzac. W zyciu tak w dysku google nie bylo. Ale w sklepie google play ludzie chwala te aplikacje ze cudownie dziala, przeciez ja w ogole nie moge z tego korzystac. Nawet gdy przez siec mam ikone lte . Z gdrive czy dropboxa te same moge przez wifi i siec lte, co jest ?

  • DJ NeoN

   Mam tak samo na desktopie, kopiowanie czegokolwiek z OneDrive to masakra (prędkość 300-350Kbps. I wszystko jest fajne, integracja z win 8.1 itp. poza właśnie tym “mega transferem”. Rozważałem zakup office365 personal właśnie z powodu OneDrive ale dopóki nie rozwiąże się problem z transferem to się wstrzymuję.

   • bubu

    Widzisz, ja subskrybuje office personal. Więc mając ten 1 TB czy tam niebawem nawet no limit, zakończyłem subskrypcję google drive zdaje się 100 albo więcej giga , bo po co płacić te pare dolców miesięcznie, jak za 29 zł mam full office i ten onedrive nieszczęsny… I TO CZEGO NIE JARZE, pozytywne opinie w google play, że ta aplikacja śmiga, że mega itp- w przeciwieństwie do Ciebie, właśnie mi na komputerze to chodzi w miarę poprawnie, no ale mobilnie, czy przez sieć czy wifi- dramat. Czy może redakcja ma jakieś pomysły w tej sprawie ? Co można zrobić ?

 • PW

  Jak można otrzymać te 15 GB extra?

  • PW

   Już wiem, nie odświeżyła mi się pojemność w Windows :)

 • PW

  Z ciekawości – jakie rodzaje danych trzymacie w chmurze?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona