Ważne

Tablet z Ubuntu i Windows? Tak, to Mobi

Zastanawialiście się, czy istnieją tablety pracujące w środowisku Ubuntu i Windows jednocześnie? Już niebawem na rynku pojawią się urządzenia, które będę wyposażone w oba te systemy.

Mobie Oy w ciągu najbliższych kilku miesięcy zamierza wprowadzić na rynek nową gamę urządzeń, które będą miały preinstalowane dwa systemu – Ubuntu w wersji 14.04 LTS oraz Windows 8.1.

Urządzenia dedykowane są dla uczniów i nauczycieli. Dostępne będą w wersjach 8″, 10,1″ oraz 11,6″. Nad wydajnością mają czuwać układy Intela (i3 lub i5) oraz dwa gigabajty pamięci operacyjnej.

Tablety mają zostać wprowadzone do sprzedaży w kwietniu bieżącego roku. Nie wiadomo w jakich cenach będą dostępne.

Komentarze

 • M4C1U5

  Wydaje mi się że tablety z prockami z serii “i” nie mają problemów z instalacją dwóch os tym bardziej ze ubuntu w instalacji jest banalne, większa ciekawostka byłby tablet z atomem 2gb ram i dyskiem 128gb i uefi 64bit na czymś takim ubuntu tez można by zainstalować. W sumie tak naprawdę rozchodzi się o cenę, sprzęt z atomem o takich parametrach mógłby spokojnie kosztować DO 1500zł te z procesorami serii i już bliżej 2000 i w górę.
  Mnie osobiście wkurza ze nie ma czegoś porownywalnego do nokii n1 i dell venue 8 pro, opcja 64gb Windows 8.1 USB 3.1 i wysoką rozdzielczość w cenie około 1300zl była by świetną sprawą no i jeszcze jedna sprawa to nieszczęsne uefi 64, mogło by dać bezproblemowa opcje instalowania innych os np androida jako drugiego systemu (tutaj najbardziej pasowalby dysk 128gb)

  • kuken

   Jak sie nie da jak sie da. AndroidaX86 juz bez problemu mozna instalowac pod UEFI. Problem tylko, ze nie ma driverow do wszystkich peryferiow.

   • M4C1U5

    Jeśli jest uefi 64 i instalujesz os 64bit to nie ma problemu, jeśli masz uefi 32 procek 64bit to nie zainstalujesz androida bo ma kernel 64bit tak samo jak bootloader

    • kuken

     Guzik prawda niestety kolego. Na tabach z Atomem mamy CPU 64b ale W8.1 jest 32b i bez problemu instaluje sie AndroidX86 czyli 32-bitowy. Poza tym z pena ladowalem tez Ubuntu 64b i dzialalo bez problemu. Nie wiem jak byloby z instalacja, ale skoro UEFI zabootowalo to pewnie i instalacja by sie udala.

     • M4C1U5

      Windows potrafi się zainstalować 32bitowy na 64bitowym procki ale linux juz nie kwestia kernela w win 8.1 jest jakieś rozwiązanie które potrafi odpalać 64bitowe aplikacje w 32 bitowym os.
      Zainstaluj andka na dell venue 8 pro bo taki mnie interesuje wtedy pogadamy

 • Pluszaty

  Drogi Autorze na stronie producenta są podane ceny, wprawdzie ona jest
  po fińsku, ale przy pomocy translatora można się dowiedzieć.
  Niestety nie wróżę sukcesu tym tabletom nawet na rodzimym, fińskim rynku.
  Którego z uczniów, nauczycieli także, stać na wydadek 495/695 € za wersję 8/10,5” i aż 1195 € za wersję 11,6” ;(

 • Stary, ale jary

  Skoro mowa o nauczycielach, to chciałbym zwrócić autorowi uwagę, że w języku polskim zwrot “dedykowane DLA uczniów i nauczycieli” jest niepoprawny i wygląda jak wynik automatycznego tłumaczenia w pewnej przeglądarce. Poprawny, a przy tym o wiele ładniejszy i naturalny jest zwrot “dedykowane uczniom i nauczycielom”. Proszę nie nadużywać słówka “dla”, bo język polski to nie angielski i ma – wbrew temu, co się słyszy dookoła – własną, odmienną i piękną gramatykę.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona