Wiko VIEW

Czytelnik pyta: Co z HP Stream 7 i jego aktualizacją do Windows 10?

Wczoraj trafiło do mnie pytanie dotyczące tabletu HP Stream 7, którego rozpakowywanie pojawiło się na Tabletowo pod koniec grudnia.

Łukasz pyta:

Kiedy można spodziewać się recenzji HP Stream 7? Mam możliwość sprowadzenia go przez znajomego w bardzo dobrej cenie 340 zł, ale przeczytałem u Was, że tablety mniejsze niż 8 cali będą miały wersję Windows 10 bez pulpitu, co jak dla mnie mija się z celem. A nie chcę pozostać na Windows 8.1. Rozumiem, że aktualizacja będzie darmowa. Proszę o odpowiedź i ewentualnie pierwsze wrażenia po testach.

Zacznę od najprostszego pytania – recenzja powinna ukazać się już w ten weekend, jak tylko nagram wideo i zrobię wszystkie zdjęcia. W Internecie pojawiło się wiele sprzecznych informacji na temat darmowości i dwóch wersji Windowsa 10. Na szczęście Joe Belfiore, szef zespołu Windows, na Twitterze rozwiał wszystkie wątpliwości.

Najważniejsze informacje to:

 • Rzeczywiście pulpit pojawi się jedynie na urządzeniach niemniejszych niż 8 cali, ale zasada ta dotyczy jedynie PRZYSZŁYCH modeli. Posiadacze OBECNYCH 7-calowców z pełnym Windowsem na x86 będą mogli zaktualizować swój system do Windows 10 również w wersji pełnej. Dotyczy to również HP Stream 7.
 • Jak na razie, Windows 10 bez pulpitu dostępny będzie dla producentów tylko na urządzenia z procesorami ARM, a pełny Windows z pulpitem (co było do przewidzenia), tylko dla urządzeń z procesorami architektury x86.
 • Aktualizacja do Windows 10 będzie darmowa przez pierwszy rok dla wszystkich (wspieranych) urządzeń z Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1. Nie oznacza to, że Windows będzie w formie subskrypcji. Jeśli zaktualizujemy go nie później niż po roku od premiery, po upływie tego czasu NIE będziemy musieli dopłacać za kolejny rok. Jedynie spóźnialscy (ci, którzy nie zdążą zaktualizować w ciągu 12 miesięcy) będą musieli zapłacić za upgrade.
 • Darmowa jest jedyni AKTUALIZACJA, a nie sam system. Producenci laptopów czy komputerów stacjonarnych dalej będą musieli płacić Microsoftowi koszty licencji (dla urządzeń większych niż 9 cali). Tak samo płatna będzie wersja “pudełkowa”, czyli samodzielna, a nie dołączana do urządzenia.

Jeśli chodzi o moje wrażenia – są w przeważającej części pozytywne, szczególnie biorąc pod uwagę niską cenę urządzenia. Więcej szczegółów w nadchodzącej recenzji – jeśli jest taka możliwość sugerowałbym poczekać, bo sprzęt ma kilka wad, które mogą doskwierać.

Komentarze

 • Mateusz Galak

  Jak w porównaniu z Modecom 8025 ? Tzw. Jakość wykonania i pojemność dysku?
  I czy HP dorzecza swoje zbędne oprogramowanie? Takie jak Trial antywirusa, HP Update itp. ?

  • HP zdecydowanie na plus wyróżnia się pamięcią 32 GB.

   Wszystko wskazuje na to, że firmy decydując się na darmowego W8.1 with Bing nie mogą instalować na nim trialowego softu. Mogą natomiast instalować swoje appki – i tak zrobił niestety też HP (update managery, itp).
   Powiedziałbym, że Modecom przyjemniej i lepiej wykonany, ale dużo lepiej używa mi się Stream 7 ze względu na poręczność i mniejsze ramki. Zdecydowanie bardziej mobilny

   • Mateusz Galak

    Dzięki ;]

 • koven

  Z ta platnoscia po roku sam MS nie wie jak to rozwiaze. Byc moze oplat nie bedzie wcale.

 • eMeerrrttt

  Nie da się ukryć, że to będzie już koniec małych tabletow z Windowsem. Powtórzy się to co z RT.

  Dotychczas raczej był niezbyt rewelacyjny popyt na takie urządzenia (bo nie były to zazwyczaj zbyt ciekawe urządzenia) a teraz zatrzyma się już sprzedaż całkowicie.

  • Dlaczego? 99% małych tabletów z Windows 8.1 jest >= 8 cali.

   Co więc zmieni nowy podział? 1% rynku tabletów z W8.1 7-7,9 cala?

   HP Stream 7 to ewenement na tym rynku, wyjątek – stąd wątpliwości na temat jego przyszłości. A tabletów 7 cali nie będzie robił już nigdy prawie nikt, gdy powoli 6 cali staje się normalnym rozmiarem smartfona.

 • JS

  Pytanie odnośnie akapitu “Aktualizacja do Windows 10 będzie darmowa przez pierwszy rok”. Czy po przejściu na Win10 w ciągu tych 12 miesięcy od jego premiery, nie będzie konieczności corocznej opłaty abonamentowej jak dla nowych userów Win10? Tj. czy mamy “dożywotnią” licencję na nowy system, tak jak na wcześniejszy Win7/8/8.1?

  • Tak, dożywotnia – czyli tyle, ile przeżyje nasze urządzenie z tym systemem (bo mowa cały czas o systemie sprzedawanym razem ze sprzętem). Nie będzie trzeba dopłacać na zasadzie subskrypcji.

 • Marek Ciesielski

  Ciekawe jak będę musiał zreinstalować laptopa po przejściu na 10, po roku i 1 dniu od aktualizacji, czy wtedy ada będę mógł zrobić upgrade do 10 czy juz zostanę tylko na 8.1.

 • Pytający

  Jednego nie rozumiem… Mam laptop z win 8.1 w ciagu 12 miesiecy zaktualizuje go, ale np po 1,5 roku padnie mi system i bede musial wgrac go na nowo… Czy w takim wypadku znowu dostane aktualizacje czy juz wtedy bede musial siedziec na windowsie 8.1?

  • Jeśli pierwszy upgrade będzie w ciągu tych 12 miesięcy, każdy kolejny reinstall będzie darmowy, nawet po upływie tego czasu

   • Adam

    Nawet gdy padnie mu dysk?

    • Mateusz Galak

     Windows 10 będzie raczej przypisywany do klucza OEM

    • Tak

 • DD Reporter

  Da się go teraz łatwo kupić w dobrej cenie?

 • Guardion

  Czy aktualizacja zajmie dużo czasu? Wiadomo ile będzie zajmować Gb? Trochę się jej obawiam, bo po mojej aktualizacji z windows 8 do 8.1 nie mogę otworzyć panelu ustawień karty amd radeon 7600m, sama karta działa bo widzę to w ustawieniach gier. Komputer- Hp pavilion g6 2323sw.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona