Recenzja tabletu LG G Pad 8.0 LTE V490

LTE, Bluetooth, GPS, WiFi, microUSB, port podczerwieni

Coraz częściej w tabletach mamy do czynienia z szybszą technologią przesyłania danych komórkowych niż 3G. Mowa oczywiście o 4G LTE, która zadamawia się na rynku urządzeń mobilnych – i bardzo dobrze! W LG G Pad 8.0 również znajdziemy modem LTE, dzięki czemu nie musimy się martwić o komfort korzystania z sieci i usług internetowych, bo ten zawsze, o ile będziemy w zasięgu, będzie stał na najwyższym poziomie.

Zapytacie zapewne czy z G Pad 8.0 można dzwonić. Niestety, urządzenie nie umożliwia wykonywania rozmów telefonicznych. Można natomiast wysyłać wiadomości tekstowe (SMS) i multimedialne (MMS), jak również udostępniać internet innym produktom, dzięki funkcji tetheringu, którą znajdziemy w ustawieniach.

Jak przystało na sprzęt znanego producenta, wśród modułów łączności, na wyposażeniu testowanego produktu znalazło się miejsce nie tylko dla WiFi, ale również Bluetooth i GPS. W wielkim skrócie podsumowując ich działanie mogę stwierdzić, że po prostu było bezproblemowe. GPS w pomieszczeniach nie potrafił złapać fixa, ale już po wyjściu na powietrze szybko łapał kontakt z satelitami – złapanie pierwszego fixa trwa nieco ponad minutę, natomiast następnego – ledwie kilka sekund (oczywiście bez włączonej sieci komórkowej).

Tablet, jako jeden z nielicznych, wyposażony jest również w port podczerwieni. Przy pomocy aplikacji Quick Remote możemy go wykorzystać jako pilota do urządzeń elektronicznych.

Mamy tu również port microUSB, znajdujący się na dolnej krawędzi urządzenia. Służy do podłączenia tabletu do komputera i transmisji danych pomiędzy tymi dwoma produktami (1GB danych: 59 s z komputera na tablet, 43 s – odwrotnie), ładowania tabletu oraz podłączenia do niego akcesoriów peryferyjnych w postaci pendrive’a FAT32, ale nie NTFS.

Akumulator

Za czas działania tabletu LG G Pad 8.0 odpowiada akumulator o pojemności 4200 mAh. Z racji tego, że jego procesor nie należy do najwydajniejszych, a wyświetlacz nie oferuje powalającej rozdzielczości, oferowany przez niego czas pracy może się podobać użytkownikom.

Już sam fakt, że z ustawioną jasnością maksymalną ekranu pozwala na cztery i pół godziny grania w gry, powinien dać do myślenia. Wideo obejrzymy przez siedem i pół godziny, natomiast strony możemy przeglądać przez sześć i pół godziny. Jednak gdy jasność zmniejszymy do minimalnej, czas ten ulegnie niesamowitemu wydłużeniu – podczas konsumowania treści w sieci do nawet czternastu godzin.

Podczas ładowania wyłączonego tabletu trzeba uważać na mającą miejsce dość często przypadłość. Mianowicie pokazuje się dużo niższy procent naładowania niż po włączeniu tabletu, co może zmylić użytkownika – zwłaszcza, gdy z niecierpliwością czeka na zakończenie ładowania.

Cały proces ładowania trwa nieco ponad cztery godziny (oczywiście ładowarką dołączaną do zestawu: 5V 1.8A).

lg-g-pad-8.0-recenzja-tabletowo-07

Aparat

Aparat można uruchomić na wiele sposobów. Możemy przejść do niego bezpośrednio z ekranu blokady, wybrać aplikację z ekranu domowego lub włączyć go na zablokowanym ekranie poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku głośniej lub ciszej (oba przypadki działają). Sam aparat natomiast mnogością funkcji nie grzeszy. Wśród trybów do wyboru mamy jedynie możliwość zrobienia zdjęcia lub panoramy. Zdjęcia przednią kamerką lub tylną. Oraz nagrywania wideo. I tyle.

W ustawieniach również bez szału: zmiana rozmiaru zdjęcia/wideo, możliwość włączenia migawki głosem, samowyzwalacza oraz siatki. I to wszystko. Widać wyraźnie, że koreański koncern potraktował zarówno aparat (5 Mpix), jak i kamerkę (1,3 Mpix), po macoszemu. Nie są to bowiem priorytetowe komponenty w tabletach. I to raczej nie podlega dyskusji.

Oczywiście poniżej znajdziecie przykładowe zdjęcia zrobione LG G Pad 8.0 – w oryginalnej rozdzielczości.

Aparat:

Panorama:

lg-g-pad-8.0-recenzja-tabletoow-zdjęcia-panorama

Przednia kamerka:

Podsumowanie

LG G Pad 8.0 LTE to, pomimo wielu braków i pomniejszych wad, bardzo dobre urządzenie. Potencjalnym klientom z pewnością spodoba się długo pracujący akumulator, obecność LTE z obsługą Aero2, całe mnóstwo przydatnych dodatków systemowych, jak również przyjemny dla oka wyświetlacz, choć o jedynie standardowej rozdzielczości. Z produktu nie będą natomiast zadowoleni zapaleni gracze, którzy zawiodą się wydajnością oferowaną przez G Pad 8.0 w wymagających grach, użytkownicy lubiący robić zdjęcia oraz osoby, którym już dawno przestało wystarczać 1GB pamięci operacyjnej RAM.

8-calowy tablet koreańskiego koncernu dostępny jest w wolnej sprzedaży w cenie wynoszącej ok. 790 złotych, natomiast u operatorów (T-Mobile, Play, Plus) za symbolicznych kilka złotych – oczywiście w zależności od wybranego abonamentu.

LG-G-Pad-8.0-wyróżnienie

Spis treści:
1. Parametry techniczne. Jakość wykonania, wzornictwo. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie
3. Moduły łączności. Akumulator. Aparat. Podsumowanie