Recenzja tabletu LG G Pad 8.0 LTE V490

Działanie, oprogramowanie

LG G Pad 8.0 pracuje pod kontrolą Androida w wersji 4.4.2 KitKat (wciąż nie ma żadnych informacji odnośnie ewentualnej aktualizacji do 5.0 Lollipop), a jego sercem jest czterordzeniowa jednostka Qualcomm Snapdragon 400 o częstotliwości taktowania 1,2GHz z Adreno 305, wspierana przez 1GB pamięci operacyjnej RAM. Całość działa bardzo przyjemnie, jednak trudno czasem nie zauważyć, że przydałoby się dwa razy więcej RAM-u. Nie można bowiem przejść obojętnie obok występujących rzadko, bo rzadko, ale jednak, „zamyśleń”, jak również każdorazowego przeładowywania stron internetowych podczas przechodzenia z jednej witryny na drugą, gdy jest ich otwartych kilka. W zdecydowanej większości przypadków jednak nie można mówić o braku płynności czy szybkości otwierania poszczególnych aplikacji, przechodzeniu pomiędzy nimi czy ogólnym komforcie użytkowania urządzenia.

LG G Pad 8.0 nie jest tabletem pracującym pod kontrolą czystej wersji Androida. Mamy tu autorską nakładkę LG, która wprowadza całe mnóstwo dodatków systemowych – ich obecność naprawdę warto docenić, bo większość z nich to przydatne funkcje, których nie znajdziemy w rozwiązaniach konkurencji.

Zacznijmy od przycisków systemowych, które możemy zdefiniować już podczas pierwszego uruchomienia tabletu. Po pierwsze, możemy wybrać czy tło ma być białe, czarne czy ma zostać zastosowana gradacja biała lub czarna. Po drugie, możemy dodać przezroczystość do tła. Po trzecie wreszcie, to my decydujemy, jaka kombinacja przycisków nam się wyświetla. Do dyspozycji mamy wstecz, home, otwarte aplikacje, powiadomienia, QuickMemo+, podwójne okno oraz QSlide. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsze trzy są obligatoryjne, natomiast do nich możemy wybrać dodatkowe dwa (maksymalnie przycisków na belce może być pięć).

Dłuższe przytrzymanie wstecz uruchamia funkcję Podwójne okno, Home pełni rolę przejścia do Google Now (które, o czym warto wspomnieć, wprowadziło odpowiadanie na komendy w języku polskim!), natomiast otwarte aplikacje – krótkie kliknięcie powoduje pojawienie się otwartych aplikacji z możliwością zamknięcia wszystkich za pomocą jednego kliknięcia oraz przejścia do Podwójnego okna, natomiast dłuższe przytrzymanie uruchamia menu/ustawienia aplikacji/pulpitu. Sami widzicie zatem, jak bardzo rozbudowane są już same przyciski systemowe. A to przecież dopiero początek.

Kilka razy padło już wyrażenie „Podwójne okno” – co to takiego? Prawda jest taka, że można to wywnioskować z nazwy. Funkcja umożliwia bowiem jednoczesne otworzenie dwóch aplikacji w dwóch oknach obok siebie. Nie myślcie jednak, że można to zrobić ze wszystkimi programami zainstalowanymi na tablecie – niestety nie. Ale do dyspozycji jest kilka przydatnych programów: przeglądarka internetowa, aplikacja SMS/MMS, poczta e-mail, galeria, Chrome, YouTube, Mapy, Hangouts, Gmail oraz menedżer plików. Obie aplikacje mogą być otwarte w oknach tej samej wielkości lub różnej – w zależności od tego, która jest dla nas bardziej istotna.

Równie istotna, jak przyciski funkcyjne, jest belka systemowa, która w niewielkim stopniu przypomina tą z czystego Androida. Mamy tu, od góry: skróty najważniejszych ustawień urządzenia, aplikacje QSlide (które otwierają się w postaci niewielkich okienek, można zmieniać ich przezroczystość; są to: odtwarzacz wideo, przeglądarka internetowa, kalendarz, e-mail, menedżer plików, kalkulator, SMS/MMS), zmianę jasności ekranu (bez automatycznej) oraz głośności powiadomień, jak również wszelkiej maści powiadomienia.

W ustawieniach znajdziemy jeszcze Quick Remote, czyli aplikację odpowiedzialną za obsługę pilota na podczerwień, Knock Code (możliwość ustawienia własnego klikalnego kodu na ekranie blokady), a także QPair. QPair to możliwość sparowania telefonu i tabletu tak, by powiadomienia o połączeniach, wiadomościach i innego typu aktywnościach ze smartfona pojawiały się na ekranie tabletu. Co ważne, nie trzeba mieć telefonu LG, by funkcja ta działała – w Google Play dostępna jest aplikacja QPair, która działa na smartfonach z Androidem (od 4.1) również innych producentów (testowane na HTC One M8 i Samsungu Galaxy Alpha), aczkolwiek trzeba liczyć się z ograniczeniami możliwości programu. Dzięki temu bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni czy przynoszenia go z drugiego pokoju lub pomieszczenia w biurze możemy na przykład odebrać wiadomość i odpowiedzieć na nią z poziomu tabletu.

I to by było na tyle ciekawostek z nakładki systemowej LG. Oprócz nich zauważyć należy możliwość tworzenia kont użytkowników, dzięki czemu z jednego urządzenia może korzystać kilka osób z różnymi uprawnieniami.

Jeśli chodzi o pamięć, użytkownik po wyjęciu urządzenia z pudełka otrzymuje 16GB pamięci wewnętrznej, z czego do faktycznego wykorzystania jest 11,1 GB. Pamięć można powiększyć o kolejne gigabajty za sprawą slotu kart microSD. Co ważne, radzi sobie nie tylko z małymi kartami 8GB, ale również sporo większymi – 64GB, a nawet 128GB (sprawdzane za pomocą karty Sandisk Ultra). Niestety, nie ma tu możliwości przenoszenia programów i aplikacji na kartę pamięci – można przenosić jedynie ich dane, co niewiele daje w tym przypadku.

Test pamięci systemowej (AndroBench dla 64/64 MB):
– szybkość ciągłego odczytu danych: 119,98 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 18,06 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 14,35 MB/s
– szybkość losowego zapisu danych: 1,64 MB/s

Spójrzmy, jak tablet radzi sobie z odtwarzaniem wideo. Do tego wykorzystałam standardowe próbki – testowane na preinstalowanym odtwarzaczu, a jeśli ten nie dał rady – na MX Player:
mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy: nie odtworzył; OK,
mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy: OK, z dźwiękiem, z napisami,
mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio: OK,
mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy: OK, ale nieobsługiwany format dźwięku i bez napisów; VLC odtworzył z dźwiękiem,
mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3: OK,
mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac: OK,
mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac: OK,
mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps: OK,
mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3: nie odtworzył; OK; VLC odtworzył z dźwiękiem,
mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy: OK; VLC odtworzył z dźwiękiem.

Z głośnikami natomiast jest dokładnie ta sama historia, co w LG G Pad 7.0. Niby maskownice na tylnym panelu są dwie, ale tylko z jednej wydobywa się głos (z prawej), druga to atrapa. Pomiar głośności wykazał 66 decybeli, czyli w miarę standardową wersję dla urządzeń mobilnych. Sam dźwięk natomiast nie jest ani zachwycający, ani tragiczny – jest po prostu w porządku. Lepiej jest natomiast z wyjściem słuchawkowym, którego jakość jest naprawdę dobra, a sam dźwięk głośny i donośny.

lg-g-pad-8.0-recenzja-tabletowo-06

Rzućmy okiem na wyniki uzyskane przez LG G Pad 8.0 w benchmarkach:

Quadrant: 8819
AnTuTu: 18024
An3DBenchXL: 37435
3D Mark:
Ice Storm: 5620
Ice Storm Extreme: 2854
Ice Storm Unlimited: 4648

Sunspider: 1035
Peacekeeper: 683
Mozilla Kraken: 14885
Google V8 Bench: 1496

Jak się przekładają na rzeczywiste działanie tabletu, zwłaszcza w wymagających grach? O tym dokładnie możecie przekonać się oglądając wideo z początku wpisu. Zobaczycie tam, że z GTA: San Andreas nie radzi sobie na wysokich detalach, ale i na najniższych rozgrywka nie jest do końca idealnie płynna i przyjemna. Lepiej jest w pozostałych testowanych przeze mnie grach: Dead Trigger 2, Asphalt 8: Airborne czy Real Racing 3 (standardowo: końcówka wideo).

Spis treści:
1. Parametry techniczne. Jakość wykonania, wzornictwo. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie
3. Moduły łączności. Akumulator. Aparat. Podsumowanie