Dysk kwantowy – technologia na miarę przyszłości coraz bliżej finalnej wersji

Temat kwantów powraca jak bumerang. W połowie ubiegłego roku zastosowanie tego technologicznego wynalazku pięknie zobrazował Piotr. Natomiast trochę wcześniej swoim wpisem starałem się Wam ukazać, co może dać komputer kwantowy, zastępując tradycyjne tranzystory. W związku z nieuchronnym zbliżaniem się do końca możliwości krzemowych układów, stajemy przed decyzją – w którym kierunku należy się udać. Tymczasem naukowcy z australijskiego (ANU) oraz nowozelandzkiego (University of Otago) uniwersytetu zdają się znać odpowiedź. Udało im się ujarzmić kwantowy dysk HDD. O co konkretnie chodzi?

Do tej pory kwanty były skrajnie wrażliwe i nie pozwalały na utrzymanie mocy oraz przechowywanie danych przez dłuższy czas. Zespół ludzi, który od dłuższego czasu pracował nad wynalezieniem i opatentowaniem dysku opartego na strukturze kwantowej, przeniósł tę technologię na wyższy wymiar. Przy pomocy laserów kwantowych, które oddziaływały na kryształ Europu, udało się zapisać dane. W tym momencie prawdziwym wyzwaniem było utrwalenie tych informacji przez dłuższy czas. Naukowcy postanowili poddać kryształ działaniu zmiennego i stałego pola magnetycznego. Efekt? Czas, jaki dane pozostały nienaruszone, wyniósł 6 godzin. W odniesieniu do tradycyjnych dysków talerzowych czy nawet SSD, taki wynik nie robi wrażenia. Wynalazek ma natomiast pewną zaletę. Bezpieczeństwo, które wydaje się być nie do przecenienia, w takich zastosowaniach, jak przechowywanie wrażliwych danych korporacji, instytucji rządowych czy nawet wojska. Nie wspominając już o korzyściach dla osób prywatnych, np. zabezpieczenia bankowe. Jeśli jednak dodamy, że wynik naukowców z Antypodów jest 100 razy lepszy niż poprzednie osiągnięcia, można uznać ten fakt za przełomowy.

A co Wy myślicie na temat technologii kwantowej i zastosowań dysków twardych stworzonych w takiej architekturze? Czy starania naukowców można uznać za realne starania do zastąpienia krzemu? A może powinniśmy to raczej traktować w ramach ciekawostki?

Komentarze

 • Bartosz Mazur

  Ja to nie moge zrozumieć co to ta kwantowa fizyka jest wgl :D

  • Zonkil9

   To taka fizyka, w której to, co na “chłopski rozum” wydaje się logiczne, wcale takie nie jest. Tam czarne i białe ma same odcienie szarości. :)

  • KruSzekOkruSzeK

   Światem rządzi prawdopodobieństwo. Wyobraź sobie, że według FK jest szansa, że za ileś milionów lat (gdybyś tyle mógł żyć) teleportowałbyś się do pokoju obok. Mam nadzieję, że wiele wyjaśniłem. :P

   Jak chcesz mieć chociaż zarys to jest kilka książek dla “niefizyków” czy “niematematyków”. :)

 • LCD

  No super artykuł. Nic nie wyjaśnia. Trochę lania wody, pamięć 6h i ani słowa o tym jakie to mogłoby mieć zastosowanie czy jako RAM, czy HDD, czy pamięć do układów graficznych. Pisanie dla samego pisania.

  • Marcin Mierzejewski

   Bo taką formę mają newsy. Przekazanie informacji. Podałem to, jako ciekawostkę. Nic poza tym. Więcej o technologii komputerów kwantowych jest w linkowanych odnośnikach. A jeśli to niesatysfakcjonujące, zapraszam do zdobywania wiedzy na portalach zajmujących się fizyką kwantową.

   • LCD

    Ale tak naprawdę nic nie podałeś. Co mogą zmienić te dyski kwantowe? Czy będą szybsze, pojemniejsze, trwalsze? Ja nie chciałem tutaj opisu technologii kwantowych, ale informacji w stylu: Dysk kwantowy wg. naukowców będzie mógł pomieścić nawet 1 biliard TB danych na nośniku wielkości karty microsd i będzie to pamięć bardziej trwała niż zapis na taśmie magnetycznej czy coś podobnego. A z tego newsa tyle wynika co nic, bo ani to nie jest informacja, że pierwsze dyski będziemy mieli w tym roku w sklepach to po co o tym pisać? To nie portal popularno-naukowy tylko o tabletach.

    • KruSzekOkruSzeK

     Mistrzu, spokojnie. Nie gorączkuj się tak. :) Tak jak autor wcześniej napisał jest to tylko krótki news. W tej chwili kompletnie się nie interesuję tym jak sobie inżynierowie radzą z “kwantowymi dyskami” czy “kwantowymi komputerami”, ale z tego newsa wynika, że nie potrafili zapisać na dłużej informacji na “kryształach”, a teraz już mogą na 6 h. Wow. Podniecaj się razem ze wszystkimi i udawaj że coś zrozumiałeś, a nie szukasz dziury w całym. :P A teraz na “poważniej” bo nie poważnie :) :
     Wszystko będzie mniejsze. Znacznie. Co do trwałości tak zapisanych informacji to nie jestem zbyt optymistyczny – na takim poziomie “pomniejszenia” zachodzi wiele efektów kwantowych, które nie sprzyjają nudnemu, spokojnemu uszeregowaniu. No chyba, że wewnątrz takiego dysku za pomocą baaaaaardzo silnego pola magnetycznego osiągną temp. zblożoną do zera bezwzględnego, to jak wiadomo wszystko będzie stało (zero bezwzględne = zerowa E kin.). Stało w sensie gitara gra i dane się przechowają na wieki wieków. W sensie według mechaniki kwantowej w końcu te atomy powyłażą z dysku. Takka magia. Jak chcesz się czegoś więcej dowiedzieć to zapraszam na fizykę kwantową na UMK – praktycznie wstęp wolny. :)
     Pozdrawiam.

     • LCD

      Nie gorączkuje się. Po prostu irytujące jest to, że człowiek odwiedza ten portal parę razy dziennie aby sprawdzić co nowego się pojawiło a tu co chwilę takie kwiatki. A tyle ciekawych rzeczy do opisania. To lepiej byłoby napisać, że np. Kingston wypuścił do sprzedaży kartę microSD 2T czy coś podobnego niż o jakiś kwantowych dyskach (o komputerach kwantowych trochę miałem u nas na studiach i jak bym potrzebował informacji o tym to bym szukał na portalach dla fizyków).

     • Marcin Mierzejewski

      Dziękuję za informację :)

    • Marcin Mierzejewski

     Nie podałem, ponieważ na temat komputerów kwantowych pisałem w innych artykule, do którego linkowałem.
     I masz rację. To portal o tabletach. Więc bez sensu robić z niego portal o tematyce fizyki rozszerzonej np. kwantowej, ale w formie krótkiego wpisu, jak najbardziej. Nigdy nie wiesz, czy takie dyski nie staną się zawartością tabletu przyszłości.
     News miał mieć taką formę, jaką ma – ciekawostki. Z zasady krótka informacja, wzmianka. Unoszenie się niczego tutaj nie zmieni.

  • Ja(ten prawdziwy)

   “Udało im się ujarzmić kwantowy dysk HDD.”

 • uru28

  Czekam,choć całkiem możliwe że za mojego życia się nie doczekam, na nośniki holograficzne.
  Zapis danych na kryształach to niesamowite możliwości jeśli chodzi o pojemność oraz trwałość nośnika, a tym samym danych.Obiecujące wyniki notowano już w 94r. (przy gęstości zapisu 8Gbit na cal2 prędkość odczytu 1Gbit/s) lecz zanim badania laboratoryjne wejdą w fazę komercyjnego zastosowania raczej jeszcze przyjdzie nam poczekać…

  • Marcin Mierzejewski

   Dziękuję za wstawkę ;)

 • barilla

  Ja na temat technologii kwantowej myślę tyle że pisać o niej powinni tylko ludzie którzy naprawdę rozumieją temat i potrafią wytłumaczyć laikowi o co właściwie chodzi. Bo niestety ale ten tekst przeciętnej osobie wprowadza tylko jeszcze więcej zamieszania i błędnych wyobrażeń w głowie na temat mechaniki kwantowej.

 • Andrzej

  Szkoda ze artykuł wycięty z PC formatu

  • Marcin Mierzejewski

   Źródło jest z Interii. A artykuł jest własny. To news, informacja.

 • janko

  No, nareszcie. To dlatego ciągle wciskali nam “flagowce”, wyposażone w 8GB albo 16GB pamięci, bo kwanty były jeszcze nieujarzmione. Teraz kwanty są ujarzmione i da się ich napchać do “flagowego” modelu telefonu albo tabletu przynajmniej tyle, ile mieści się na karcie microSD 32GB, takiej za 50zł. Przepraszam, że podejrzewałem producentów o zmowę i bezczelne dymanie “klientów”, poprzez wciskanie im celowo zubożonych i od nowości przestarzałych produktów.

 • etkaspar

  Przykro mi ale zarówno artykuł zamieszczony na interii, jak i ten są delikatnie mówiąc niepoprawne merytorycznie (osoby związane zawodowo z fizyką mogą go uznać wprost za śmieszny). Terminy fizyczne są używane w niepoprawym kontekście i znaczeniu. Rozumiem chęć umieszczenia czegoś ciekawego (co jest jak najbardziej słuszne), ale przed pisaniem podobnych artykułów warto przygotować się merytorycznie korzystając z bardziej kompetentnych źródeł, tak żeby artykuł miał jednak jakąś wartość dla czytelnika. Taka rada na przyszłość :)

  • KruSzekOkruSzeK

   Lub poprosić fizyka o korektę. O! Może nawet lepiej astronoma! Znam takiego jednego. Przystojny, inteligentny… :P

   • Ja bardzo chętnie poproszę o namiar na takiego ;-)

    • KruSzekOkruSzeK

     Mogę wysłać swój namiar na Pani prywatnego maila, ale z góry ostrzegam, że jestem już zajęty. :P

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona