Ważne

Projekt Ara wystartuje jeszcze w tym roku, ale tylko w Portoryko

Zapewne obiła Wam się o uszy nazwa Projekt Ara. Jeśli nie, to odsyłam Was do wpisu Marcina, a sam w skrócie powiem, że jest to pomysł na stworzenie modułowego smartfona. Jeśli więc nie będziecie chcieli mieć aparatu w telefonie, to możecie go wyjąć i na to miejsce wsadzić coś innego, jak chociażby dodatkową baterię. Teraz Google, które jest odpowiedzialne za ten projekt, zapowiedziało pierwsze takie urządzenie.

Spiral 2 będzie smartfonem, który w podstawowej wersji będzie obsługiwać rozdzielczość ekranu 720p, procesory Marvell PXA1928 oraz NVIDIA Tegra K1, 5-megapikselowy aparat główny, WiFi, łączność 3G i oczywiście baterię, głośnik i złącze microUSB. Nie jest to bardzo mocna specyfikacja, ale idea jest taka, że będziemy mogli rozbudowywać to urządzenie według naszego uznania.

Smartfon ten nadal jest produktem w fazie beta i brakuje odpowiednio przystosowanego systemu do jego obsługi. Jego bateria również nie będzie mocną stroną, ponieważ ma być słabsza o nawet 30% niż porównywalne urządzenia. Warto jednak powiedzieć, że wspiera on już 11 działających modułów, a ta liczba ma się zwiększyć do nawet 30 jeszcze w tym roku. W planach jest także Spiral 3, który ma być dużo bardziej dopracowanym urządzeniem.

Na początku pojawi się tylko w Portoryko. Dla Google będzie to poligon doświadczalny, ponieważ jest to bardzo mały rynek i ściśle powiązany z USA. Jeszcze w tym roku mają zacząć się testy. Na międzynarodową premierę przyjdzie nam zapewne poczekać sporo dłużej i raczej nie spodziewałbym się jej w tym roku.

Komentarze

 • uru28

  Mam nadzieję że Google nie będzie traktowało tego projektu podobnie jak google glass.
  Dla mnie takie rozwiązanie było by strzałem w dziesiątkę gdyby dotyczyło systemu M$. Jest w tym duży potencjał,ale przy windowsie dopiero by się działo…

  • Tomasz Lenartowski

   Rozumiem, że mowa o pełnym W8/10? Czyli tablet z wymiennymi podzespołami? Ładna wizja.

   • uru28

    Zależy jak się zmieni WP.Jeśli przy mocniejszej specyfikacji był by to Win 10….To by była dopiero elastyczność…Chcesz smatfon dobierasz podzespoły,chcesz więcej możliwości,dobierasz mocniejszą specyfikację i po podpięciu do peryferiów masz prosty “PC”. Takie rozwiązanie dało by Ci maksymalnie odpowiednik dzisiejszych tabletów ze średniej półki jeśli chodzi o wydajność w sprzęcie wielkości telefonu.Dziś największym problemem jest znalezienie odpowiedniej dla danego użytkownika specyfikacji,a Ara to rozwiązuje.
    Choć niestety obstawiam że M$ ponownie prześpi okazję.

  • Myślę, że Glass było traktowane bardzo poważnie, szczególnie przez Brinna, ale spotkało się z mocnym sprzeciwem społecznym (“glassholes”) i szefostwo zdało sobie sprawę, że nie tędy droga. I jak reszta poszli w stronę smartwatchy.

   • uru28

    Osobiście się z tym zgadzam (ze sprzeciwem społecznym) jeśli chodzi o kwestie etyczne.Wszak to nie to samo co video rejestrator samochodowy…Jako produkt…Nie wiem czy od początku nie była planowana wąska grupa docelowa…

    • Ja również. Sam dałbym w pysk, gdyby ktoś z czymś takim wpadł na zakrapianą alkoholem imprezę ;)

 • Rafal Gawlowski

  Ja też kibicuje projektowi. Jak moduły będą rozsądnie wycenione to będzie hit. Sam bym się pobawił takim potworkiem z klocków.

 • Wait, gdzie…?

  • Ja(ten prawdziwy)

   W Portoryko. Świetne miejsce :p
   To jakaś Panama bodajże ;D

 • Abc

  i bardzo dobrze, bezsensowny projekt. Telefon mi wypadnie z kieszeni jak będę wsiadał do samochodu a potem pół godziny mam szukać wszystkich klocków. Dziękuję ca takie bajedy.

 • Michał

  Co prawda kibicuję temu projektowi, lecz obawiam się, że jest on kolejnym sposobem na wyciągnięcie pieniędzy od użytkowników – załóżmy, że takie urządzienie będzie miało: 1GB ramu, procek 2 rdzenie taktowane 1.5GHz, aparat 5MP i bateria 1600mAh i niech kosztuje 1200zł bo przecież to coś innowacyjnego…. i teraz by sobie ulepszyć to urządzenie należy wydać drugie tyle bo każdy modół to kilkaset zł więcej. Nie lepiej wydać więcej na urządzenie z mocną specyfikacją? Po co ktoś miał by sobie kupować taki smartfon żeby wymieniać w nim te moduły?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona