Recenzja myPhone Luna. Najlepszy tabletofon do 1000 złotych?

Aparat

myPhone Luna został wyposażony w aparat 8 Mpix z diodą doświetlającą oraz kamerkę 2 Mpix z przodu. Patrząc na zdjęcia zrobione tym telefonem odnoszę wrażenie, że czegoś im brakuje. Mimo, że większość z nich wykonana została w świetnych warunkach (słoneczny dzień się trafił na „testowe focenie”), to jednak nie powalają na kolana pod względem jakości.

Interfejs aplikacji jest bardzo prosty, po prawej stronie mamy przyciski odpowiadające za włączenie/wyłączenie diody, przełączenie między aparatem przednim i tylnym, zmianę trybu ze zdjęć na nagrywanie wideo, spust migawki oraz przejście do zrobionych zdjęć. Po lewej natomiast mamy dostęp do ustawień, motywów, efektów kolorów, balansu bieli, gestów (zdjęcie dotykiem lub gestem) oraz trybu przechwytywania. W ustawieniach jest oczywiście tryb HDR – korzystając z niego, w pamięci telefonu zapisywane są dwa zdjęcia – oryginalne oraz HDR właśnie.

Poniżej zdjęcia zrobione myPhone Luna w oryginalnej rozdzielczości.

Aparat tylny:

Panorama:

myphone-luna-recenzja-tabletowo-panorama

Przednia kamerka:

Możliwości edycji zrobionych fotografii jest wiele. Poza ich przycięciem i obramowaniem, można nałożyć jeden z wielu dostępnych filtrów i poprawić jeden z wielu parametrów, takich jak contrast, nasycenie, barwa, ostrość, itp.

Akumulator

Standardem, niestety, stało się ładowanie telefonu co dzień, a właściwie… co noc. Rano odłączamy go „od ściany”, wracając z pracy lub też kładąc się spać (w zależności od posiadanego urządzenia i intensywności użytkowania) podłączamy znowu. Jak jest z myPhone Luna? Otóż w moich rękach telefon ten wytrzymywał nawet dłużej niż dobę na jednym ładowaniu – średnio do godziny 12 następnego dnia po naładowaniu (jasność minimalna ekranu, włączone WiFi, kilka krótkich rozmów, często podłączane słuchawki Bluetooth, czasem włączony GPS).

24 godziny to było minimum, które udało mi się uzyskać. Średnio to było 27 godzin, natomiast najdłużej – 31 godzin. We wszystkich przypadkach w grę wchodził włączony ekran przez ok. 3 godziny i 40 minut. Pamiętajcie jednak to, co powtarzam zawsze jak mantrę, że długość czasu pracy akumulatora wszystkich urządzeń zależy od trybu użytkowania. Mając włączonych całe mnóstwo modułów (Bluetooth, WiFi, GPS) i wyświetlacz ustawiony na maksymalnej jasności, jasne jest, że bateria rozładuje się szybciej, niż gdyby te moduły były wyłączone.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie myPhone Luna w różnych scenariuszach, czas pracy przedstawiał się następująco:

  • przeglądanie stron, minimalna jasność ekranu, WiFi: 725 minut,
  • oglądanie wideo, minimalna jasność, WiFi: 609 minut
  • granie, minimalna jasność, WiFi: 326 minut

Urządzenie ładuje się ok. 2,5h.

myphone-luna-recenzja-tabletowo-18

Podsumowanie

Gdybym wcześniej nie słyszała o myPhone Luna, podczas pierwszego spotkania z tym modelem pomyślałabym (na podstawie zarówno wzornictwa, jak i samego działania), że jest to produkt za ok. 1000 złotych. W rzeczywistości urządzenie to kosztuje sporo mniej – 679 złotych (swego czasu można go było kupić nawet za 599 złotych). I to właśnie niska cena odgrywa tu największą rolę.

Nie można go jednak przez to dyskredytować. myPhone Luna to dla mnie, jak za pieniądze, za które jest sprzedawany, kompletny sprzęt. Owszem, brakuje w nim kilku rzeczy, ale to tak naprawdę drobnostki, bez których większość z użytkowników się obejdzie. Większym, a raczej największym problemem, jest tu pamięć wewnętrzna, której po prostu jest za mało. Ale i ten problem można szybko rozwiązać przez dołożenie do zestawu karty pamięci microSD.

Podsumuję to jednym zdaniem i będzie ono najważniejsze z całego tego jakże długiego tekstu: jeśli ktoś szuka 5,5-calowego smartfona w cenie wynoszącej mniej niż 1000 złotych – myPhone Luna spokojnie mogę polecić jako dobry wybór.

myphone_luna-znaczek

Warto jednak pamiętać, że myPhone Luna to tak naprawdę Gionee GPad G5. Jako ciekawostkę dodam, że ostatnio testowałam również inny przebrandowany produkt tej marki – Gionee Elife S5.5 jako Prestigio Grace.

Spis treści:
1. Parametry techniczne, jasność wykonania, wzornictwo. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Moduły łączności: 3G, GPS, Bluetooth. microUSB
3. Aparat. Akumulator. Podsumowanie