Ważne

Mayday! Deep Space – nietypowy survival horror sterowany głosem

Mayday! Deep Space opowiada historię samotnego astronauty uwięzionego na statku kosmicznym opanowanym przez załogę zarażoną tajemniczym wirusem zamieniającym ludzi w krwiożercze bestie. Jego jedyną szansą na przetrwanie jest kierowanie się wskazówkami udzielanymi mu przez osobę, która przypadkiem odebrała jego radiowe wołanie o pomoc. Brzmi sztampowo, prawda?

Ciężko zliczyć jak wiele produkcji w historii gier komputerowych wykorzystywało schemat „samotny bohater + wszystkowiedzący głos znikąd”. Mayday! Deep Space posiada jednak dwie cechy, które całkowicie odświeżają ten stary, wyświechtany pomysł. Po pierwsze: tym razem to gracz wciela się w pomocnika głównego bohatera, obserwującego wszystko z bezpiecznej odległości (co samo w sobie nie jest aż tak nowatorskie). Po drugie: cała gra sterowana jest głosem. Po odpaleniu aplikacji nasz tablet zmienia się w kosmiczny komunikator, za pomocą którego udzielamy porad głównemu bohaterowi gry. Dzięki niewielkiej, prostej mapie statku mamy stały podgląd na to, gdzie znajduje się nasz podopieczny i jakie zagrożenia czekają na niego za najbliższym rogiem. Korzystając z kilkunastu prostych komend głosowych (idź przed siebie, skręć w lewo, czekaj, uciekaj itd.) musimy pomóc mu w wydostaniu się ze statku, odkrywając przy okazji tajemnice wydarzeń, które doprowadziły jego załogę do tak przykrego końca.

Dużą rolę w budowaniu klimatu gry odgrywa kontrast pomiędzy tym jak postrzegamy naszego podopiecznego za pomocą poszczególnych zmysłów. Podczas gdy oczy widzą jedynie niewielką kropkę poruszającą się w labiryncie korytarzy, do naszych uszu nieustannie dociera głos przerażonego, zaszczutego człowieka wierzącego w to, że jesteśmy jego jedyną nadzieją na przetrwanie. W rolę głównego bohatera wcielił się Osric Chau, znany chociażby z serialu Supernatural. Za scenariusz (posiadający cztery alternatywne zakończenia i, jak twierdzą twórcy, całą masę tzw. Easter Eggs do odkrycia) odpowiada zaś Daniel H. Wilson, autor książek Robokalipsa i Jak przetrwać bunt robotów; czyli jak bronić się przed nadchodzącą rebelią.

Gra Mayday! Deep Space dostępna jest do nabycia w App Store, gdzie kosztuje obecnie 2,69 euro. Wersja na urządzenia z systemem Android powinna pojawić się w niedalekiej przyszłości.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona