Ważne

Intel Broadwell to wreszcie nie tylko Core M

O Core M pisaliśmy na łamach Tabletowo wiele, początkowo z hurraoptymizmem, później z dużą miarą ostrożności, a nawet znacznym zawodem naszych oczekiwań.

Kasia pisała też o Cherry Trail, czyli kolejnej generacji procesorów z rodziny Atom, które trafią głównie do smartfonów i małych tabletów. A wszystko w 14-nanometrowym procesie litograficznym. Cherry Trail i Core M to jednak dół i środek spektrum. Niektóre tablety i hybrydy, które pojawią się w 2015 roku, będą potrzebować mocniejszych, aktywnie chłodzonych procesorów. Z pomocą przychodzi długo oczekiwana seria Broadwell-U z klasycznymi jednostkami i3, i5 oraz i7.

Na Tabletowo nie będziemy zajmować się układami o poborze mocy 28 W TDP i skoncentrujemy się na Broadwell-U z 15 W TDP, których pojawi się aż 10. Wszystkie będą wyposażone w układy HD Graphics 5500 i 6000. Dzięki zejściu do 14 nm, udało się zwiększyć o 35% liczbę tranzystorów przy 37-procentowej redukcji wielkości stopki. Intel szacuje, że przy tym samym poborze mocy grafikę poprawiono o 24%, a przy tej samej wydajności, czas na jednym ładowaniu urządzeń może wydłużyć się o 1,5 godziny. To wielkości optymistyczne i już teraz widać, że w serii Broadwell-U skupiono się bardziej na wydajności niż na energooszczędności, której postęp będzie jedynie dostateczny.

Procesory te będą skierowane głównie do hybryd i większych tabletów oraz oczywiście większości mocniejszych Ultrabooków. Jestem prawie pewny, że trafią do najnowszego MacBooka Air oraz Surface Pro 4. 5 generacja to zauważalny postęp, ale nie możemy mówić o żadnej rewolucji. Jest to kolejny, iteracyjny krok do przodu. Oczekiwania były większe.

Komentarze

 • ArtiDiTu

  Czekać na tablety 9-10 cali z Broadwellami ( Cherry) czy kupować już teraz coś z Trailem na wyprzedaży ? Marzy mi sie tablet z 4 GB RAM , który posłuży jako baza : do podpięcia monitora 22′( ew. telewizor 32′ przez widi lub miracast) , klawiatury i myszki BT4 i uciągnie system W10 + Photoshop+ dużego CRM , z 5 kartami w tle.

  • jarekt

   Zależy co na tym Photoshopie robisz. Proste rzeczy i duży monitor Atom pociągnie. Core M zdecydowanie da sobie radę – jest tylko kilka zastosowań, przy których uda się wykorzystać pełną moc procesorów. Ja znam tylko obróbkę wideo i 3D. Mój i5U wchodzi na pełne obroty chyba tylko przy grach :)

   • Gość

    i5U :( kastrat

    • jarekt

     Oczywiście – to nadal procesor mobilny z TDP 15W. Tyle, że pracuje na 5% mocy przez 99% czasu i na maxa rozkręca się tylko przy renderingu i kodowaniu filmów. Po co kompu pełna i5 w dzisiejszych czasach?

 • noname

  Broadwel to TICK
  Skylake to TOCK

  Nie rozumiem zdziwienia znikomym przyrostem mocy nowych CPU skoro jest to dalej stara architektura Haswell.

  Co do Apple to IMHO poczekają do drugiej połowy roku i przeskoczą na Skylake.

  • Oczekiwania były. Oczywiste – niższy proces litograficzny (22 -> 14) przy tym samym TDP.

   • barilla

    Ale skąd te oczekiwania były? Od dawna było jasne że proces 14nm nie przyniesie aż takiego przeskoku jak poprzednie redukcje procesu litograficznego, a dalej będzie tylko gorzej.

   • noname

    Zgadzam się odnośnie TDP.ono sukcesywnie idzie w dół i jest to bardzo dobry znak, natomiast odnosiłem się do samej “czystej i realnej” wydajności w powyższym wpisie.

    Porównując Sandy (32nm) do Ivy (22nm) i np. wersje i7-2600 vs i7-3770 oba @3.4 GHz w benchmarkach mają odpowiednio (dla pojedynczego wątku):

    i7-2600 – 1911
    i7-3770 – 2070

    Źródło: http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=1&cmp%5B%5D=896

    Dlatego też moim zdaniem (i mam nadzieję że się mylę :) ) przesiadka z Haswella na Broadwella będzie wyglądała od strony benchmarków tak samo.

    Oczywiście biorąc pod uwagę TDP – Broadwall będzie szybszy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona