Ważne
Wiko VIEW

Który producent jako pierwszy pozbędzie się frontowych przycisków nawigacyjnych w Androidach?

Ktoś to w końcu zrobi. Jeżeli chodzi o nawigację po interfejsie, to konkurencja jest lata świetlne do przodu, zaś Android tkwi w marazmie wciskając wciąż te niepraktyczne, nieprzemyślane i nieestetyczne przyciski ekranowe.

Gdy wiosną tego roku pojawiły się informację, że Androida czeka spory przeskok stylistyczny, to byłem wręcz pewien, że nastąpią zmiany w tej materii. Niestety zmienił się tylko wygląd przycisków i to według niektórych na gorsze. Tak więc zostaliśmy z odświeżonym interfejsem, nieźle zaprojektowanymi od podstaw animacjami i kolorystyką, ale nadal z archaicznym paskiem nawigacyjnym nieprzerwanie od 2011 roku szpecącym ekrany urządzeń. Oczywiście przyciski fizyczne nie są tutaj żadnym wyjściem.

Rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Każdy z konkurencyjnych systemów ma swoje rozwiązanie oparte na gestach, z którymi po przyzwyczajeniu ciężko się rozstać. Gesty mogą być proste, jak te w Windowsie, które opierają się na akcjach uruchamianych przeciąganiem palca od konkretnej krawędzi, co w raz z ładną animacją sprawuje się świetnie.

windows-8-gestures-03

Najbardziej efektowne gesty wprowadziło oczywiście Apple, potrzeba do nich całej dłoni, więc może nie są tak praktyczne jak te stworzone przez Microsoft, niemniej to nadal względnie komfortowy sposób interakcji z tabletem. I to jak efektowny! Prawie każdy je zna, ale gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi:

Wreszcie BlackBerry – dzisiaj niszowy producent z wąskim portfolio urządzeń – również posiada obsługę gestami, którą osobiście pokochałem używając swego czasu modelu Z10.

Wracając do Androida właściwie mamy nędzę. Nie oferuje on nic, poza wysuwanym menu, które bez wyrzutów sumienia można by porzucić na rzecz gestu wstecz. Druga krawędź ekranu posłużyłaby za aktywację menu wielozadaniowości, zaś dolna za powrót do ekranu domowego. Proste? Jak najbardziej. Praktyczne? Bez wątpienia. Dlaczego więc nadal muszę oglądać te 50 zmarnowanych pikseli szerokości na moim ekranie?

Jak zawsze w przypadku otwartego systemu, tutaj także można się zaopatrzyć w protezy rozwiązań konkurencji, czyli aplikacje pozwalające używać różnych gestów. Jednak po pierwsze potrzebują one dostępu do roota, co w przypadku większości użytkowników jest barierą nie do przeskoczenia. Po drugie one nigdy nie dorównają rozwiązaniom fabrycznym, zespojonym z frameworkiem systemu. Dzieje się tak dlatego, że Android jest systemem modułowym, gdzie tak naprawdę każdy element interfejsu to jakaś aplikacja. Dla przykładu aplikacją jest ekran blokady, wszystkim znane ekrany domowe, czyli launchery to również po prostu aplikacje. Nawet pasek powiadomień jest, w pewnym sensie, aplikacją systemową.

android-lollipop-animation-1

I problem rodzi w momencie, gdy chcemy żeby animacja przenikała się pomiędzy dwoma elementami interfejsu, na przykład pomiędzy menu wielozadaniowości a ekranem głównym, tak jak to świetnie zaprojektowano w przypadku iOS. Dlatego w Androidzie Lollipop animacje działają na zasadzie nakładających się obrazów, to było najbardziej estetyczne przejście jakie da się stworzyć w tym systemie.

Gdyby kogoś interesowała aplikacja oferująca gesty, znajdziecie ją poniżej, jest tam również wideo pokazujące jak to wygląda w praktyce.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jeżeli przy ostatniej dużej aktualizacji nie zrobiono z tym porządku, to będziemy mogli liczyć na to dopiero przy kolejnej znaczącej aktualizacji, czyli pewnie za kilka lat.

Komentarze

 • Nyana

  Android nie jest całkowicie pozbawiony ciekawych i praktycznych gestów. Proszę spojrzeć na oprogramowanie LG, które wprowadziło do G2 i G pad 8.3, przeciągnięcia palcami w prawo i w lewo skutkujące minimalizowaniem aktywnych okien do schowka.

  • Zawsze staram się patrzeć w tej kwestii na ogół systemu, a nie na konkretnych producentów, aczkolwiek to właśnie dzięki nim Android przejmuję kolejne funkcję do tej pory będące domeną nakładek więc każde takie rozwiązanie zawsze cieszy

   • Lawstorant

    Kolejność w większości przypadków jest inna:

    Kochani magicy z XDA >> Producenci i ich nakladki >> Szanowne Google
    Przełączniki takie jakie są w Samsungach pojawiły się już w CM6 opartym na Froyo! To ponad dwa lata przed Google…

    Co zabawne w “zamkniętym” iOS jest podobnie. Scena JB robi sobie modyfikacje a apple je wprowadza po dwóch latach (patrz: zmiana tapety).

    • Wiadomo, że xda i Cydia to kopalnia pomysłów dla programistów tych systemów :)

 • MrBookT

  Nokia N9 miała sterowanie gestami zanim ktokolwiek inny na to wpadł, JOLLA (Sailfish OS) jako następca Nokii N9 też jest sterowana tylko gestami (a, w artykule o tym nie ma ani słowa)

  • Cholera, przyznaję się bez bicia, że o niej zapomniałem.. Przerwa świąteczna trochę mnie wybiła z rytmu, faktycznie warto było o niej wspomnieć!

   • MrBookT

    Zawsze można dopisać zdanie o Jolli ;]

  • Sterowanie gestami jest najniewygodniejszym sposobem używania interface’u użytkownika – zresztą przyjrzyjcie się systemom, które tego używają – wszystkie są mało popularne (Blackberry, Ubuntu Touch, czy też Amazonowa wersja Androida).

   • …Windows, iOS

   • MrBookT

    A, miałeś kiedyś dłużej w ręku taki telefon czy tylko tak teoretyzjesz ? Po dłuższym używaniu Noki n9 / Jolli trudno jest się przyzwyczaić do “klasycznego” sposobu obsługiwania telefonu (a, w szczególności androida)

    • Rafał W

     Poczytaj na temat podstaw interfejsów aplikacji ( zadaniach kluczowych, jednoznacznych itp.) Gesty owszem fajnie uzupełniają poruszanie się, ale są obszary gdzie akcja powinna być jednoznacznie potwierdzona przez użytkownika przyciskiem (czy ekranowym czy fizycznym to akurat nie ma znaczenia) i do tego opierać się na pojedynczej akcji.

     • MrBookT

      O podstawach interfejsów aplikacji trochę wiem bo się zajmuję tym na co dzień ;) Np. w Jolli tam gdzie akcja ma być jednoznacznie potwierdzona jest odpowiednia informacja / buttony ale to akurat nie ma wpływu na samo poruszanie się po systemie tylko i wyłącznie gestami, a nie przyciskami. Na androida jest appka symulująca zachowanie sailfish os – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jolla.launcher.stella oczywiście nie działa to dokładnie tak samo jak na telefonie.

 • sulex

  Żeby się czepiać przycisków funkcyjnych… Tego jeszcze nie było, dobry redaktor ! (odsyłam do pojęcia ironii). Owszem są osoby którym przeszkadzają przyciski na ekranie i wolą to tak jak jest w samsungu. Ale żeby same przyciski? No cóż :)

  • A jesteś w stanie podać chociażby jedną zaletę tych przycisków w Androidzie?

   • Anna

    Większa użyteczna powierzchnia ekranu chociażby. W praktyce użyteczna przekątna ekranu jest większa od 0,5 do jednego cala.

   • Tomasz Lenartowski

    Już każdy wie do czego służą i użytkownik nie musi się ich uczyć.

   • sulex

    są nieodłączną częścią androida i praca na androidzie dzięki nim jest łatwa i przyjemna, po co zmieniać coś co jest dobre? Lepiej zająć się optymalizacją. A jak mam machać do telefonu żeby coś przewinąć to podziękuje. Taki artykuł trochę “żeby coś nowego dodać”, ale to moje zdanie, durnota.

    pozdrawiam

    • Nie rozumiem, jak dodanie przez producenta czegoś co od lat było poza ekranem i pełniło dokładnie taką samą funkcję może być dobre. Dla mnie od samego początku kiedy one się pojawiły były idiotyczne. Miałem tylko nadzieję, że z czasem zwiększy się ich funkcjonalność, że może te przyciski będą zmieniać swoje zadanie w zależności od kontekstu, może będzie się dało do paska minimalizować aplikacje jak w windowsie ale nie. nic się nie zmieniło. Jeżeli twierdzisz ze praca dzięki temu idiotycznemu paskowi jest przyjemna to nigdy nie używałeś ipada z gestami, gdzie po prostu pływasz pomiędzy aplikacjami i to jest dopiero przyjemne użytkowanie.

     • sulex

      Masz rację nie używałem i używać nie będę, takiego ograniczonego systemu jak iOS :)

      hejty proszę poniżej:

     • Masz rację że system jest ograniczony ale chyba to nie jest powód żeby negować każde rozwiązanie jakie w nim zastosowano, tym bardziej takie które działa właściwie perfekcyjnie?

     • Tomasz Lenartowski

      A gdzie ty widzisz negowanie? Gość pisze, że rozwiązanie z Androida jest wygodne. Nie widzę, żeby negował użyteczność tego z IOS. Neguje użytewczność samego systemu.Ale tutejsi redaktorzy tak się zachowują, gdy brakuje im argumentów, nic nowego.

     • To nie ja wykazałem się brakiem argumentów tylko osoba, która przeskoczyła z tematu gestów na temat ogółu systemu nie sądzisz?

     • Tomasz Lenartowski

      Nie. To była przyznanie, że nie korzystał. Argumentacja jaka była taka była (moim zdaniem nie do końca trafiona), ale jednak gość uzasadnił czemu nie korzysta. Ale to uzasadnienie nie odnosiło się do interfejsu przecież. No błagam. Czytanie = tech?

     • No dobrze, wobec tego przyznał że nie korzystał ale ja nadal nie dowiedziałem się co jest dobrego w tym pasku. I tak w ogóle to w którym momencie mi zabrakło argumentów?

     • Tomasz Lenartowski

      Co jest dobrego w pasku napisałem Ci pod tematem. Gość Ci napisał, co wg niego jest dobrego w pasku zanim czacząłeś argumentację w stylu “Jeżeli twierdzisz ze praca dzięki temu idiotycznemu paskowi jest przyjemna to nigdy nie używałeś ipada z gestami, gdzie po prostu pływasz pomiędzy aplikacjami i to jest dopiero przyjemne użytkowanie.” To, że jakieś rozwiązanie podoba Ci się bardziej to jest argument na to, że drugie jest złe? Ja lubię bigos. Ale z tego jeszcze nie wynika, że schabowy jest zły (choć i tak wolę bigos).

     • Bo może ja patrzę na to perspektywicznie, gesty traktuję jako krok na przód, Tobie odpowiada chleb z serem ale ja oczekuję zapiekanki, to że wszyscy je znają i wiedzą jak je używać jest mało rozwojowe, bo idąc tym tokiem rozumowania wiele rzeczy na świecie nigdy by nie powstało. Po co stworzono e-maile skoro każdy wiedział do czego służą listy i znaczki pocztowe i nikt nie musi się uczyć obsługi komputera żeby je wysyłać?

     • Tomasz Lenartowski

      Hola hola. To, że oczekujesz zapiekanki, to jeszcze nie powód, by się wywyższać nad kanapkowców.

      Może dla mnie, starego dziada z brodą, kanapką, bigosem i mrówkojadem na ramieniu te całe gesty są nie przyszłościowe, a jedynie niewygodnym trendem, bo trzeba się go od nowa uczyć. A myślisz, że czemu tyle osób warczy na kafelki? Bo się muszą uczyć nowego rozwiązania. Ale kafelki widać. Podobnie jak przyciski. O geście trzeba pamiętac. Trudno za to zapomnieć o przycisku, który jest cały czas na widoku.

      Więc może porzuć swoje “JA wiem lepiej, JA patrzę przyszłościowo” czy najlepiej swoje “Jeżeli twierdzisz ze praca dzięki temu idiotycznemu paskowi jest przyjemna to nigdy nie używałeś ipada z gestami,” bo kanapka z serem, jak i list klasyczny mają masę uroku i swoich plusów.

      A dla mnie gesty są niewygodne. Nie chcę ich używać, nie chcę musieć się ich uczyć, nie chcę przeciągać po całym ekranie z lewej, z prawej, z ukosa. Nie chcę musieć pamiętać, w który róg kliknąć by otworzyć to menu a w który by włączyć aparat. Nie chcę pamiętać iloma palcami muszę przeciągnąć po ekranie i jak daleko, by schowała mi się bieżąca aplikacja. I wreszcie nie chcę tego cholerstwa implementować. Nie podoba mi się. Ten ser mi nie smakuje :P.

      Ale nie napiszę o tym w tonie “to ja wiem lepiej, a nowomodne pierdoły odejdą jak palmtopy czy telewizory plazmowe, i nikt ich nie będzie niedługo chciał”. Po prostu nie kupię/ nie zainstaluję. I panu też to radzę.

     • Tak, różnica wieku na pewno może mieć wpływ na to jak ja to widzę. Widzę też że moja postawa mogła zostać źle odebrana. Nie uważam, że ja wiem lepiej, tylko ja na prawdę nie potrafię znaleźć żadnego sensownego dla mnie argumentu o wyższości tych przycisków nad gestami. I na prawdę chciałem się tego dowiedzieć od kolegi sulex. Jednak skończył on na tym że nie używał i nie będzie używał ipada. I tyle się dowiedziałem.

      Zapewniam Cię że na pewno pamiętasz pozycję tych przycisków i gdyby zamieniono je miejscami to byś się mylił bo odruchowo palec wędrowałby tam gdzie wcześniej był dany przycisk. Gesty to także odruch, o tym nie trzeba myśleć, kwestia przyzwyczajenia. Ja po przesiadce z BB jeszcze przez pół dnia próbowałem wykonywać gesty na swoim androidzie, tak szybko przywykłem.

     • Android to wolny(czasem powolny) system. Możesz napisać własne gesty i ich używać. Możesz też dalej pisać pierdoły i oczekiwać że inni napiszą je za Ciebie, albo kupić sobie ten sprzęt z ios po którym się pływa…

     • Marcin Wojciechowski

      Co to za problem nauczyć się kilku prostych gestów? Przecież one się powtarzają i człowiek uczy się ich zupełnie nieświadomie.

     • Rafał W

      Nie zgodzę się z tą tezą – wszystko zmierza do uproszczenia obsługi i to jest priorytet. Niestety gesty mogą być co najwyżej uzupełnieniem paska – bo po pierwsze i kluczowe – nie są widoczne na ekranie czyli wymagają nauczenia się ich na pamieć (do tego wystarczy żeby w każdej aplikacji robiły co innego i już zaczynamy się gubić) – wyobrażasz sobie potwierdzanie usunięcia plików czy inne kluczowe akcje na gest (który z natury rzeczy może być nieprecyzyjny, przypadkowy itp.?) Nie chciał bym się tu rozwodzić w tematyce użyteczności interfejsów aplikacji/systemów ale są tzw. akcje kluczowe których użycie dla użytkownika powinno być jednoznaczne i jasne przez użyciem. A w Windows i tak masz zawsze buton Back ;P

     • Marcin Wojciechowski

      Ja również gesty uważam za krok naprzód. Kiedy pierwszy raz czytałem o Nokii N9 i jej obsłudze gestami pukałem się w czoło ale jak już ja kupiłem i opanowaniem gesty całość obsługi okazała sowę niezwykle intuicyjna i wygodna. To samo tyczy się BlackBerry Z10, który zastąpił N9. Przesiadka była bezbolesna. Logiczność gestów sprawia, że używanie takich smartphonów (mam nadzieję, że i niebawem tabletów) jest samą przyjemnością.

     • mat

      Przyciski są wygodne i bardzo intuicyjne bo bez wytłumaczenia jak funkcjonuję system da się go nauczyć w 10 min bez instrukcji a jak dasz komuś zadanie kto ma s3 z androidem 4.3 by wysunął belkę ustawień bądź by zrobił screenshota to z 60% użytkowników by nie wpadła na pomysł by przeciągnąć dwa palce w dół bądź przeciągnąć kantem ręki od prawej do lewej by zrobić screenshota
      Nie wspomnę tu o osobach 50+ którzy muszą mieć wszystko przed sobą by zorientować się co do czego służy(coś w stylu pani z biura która do wpisywania czegoś w komputer używa tylko 2 palców i wali w te klawisze tak by wszyscy słyszeli że się nie obija)

     • Rafał W

      Wepnę w tym miejscu swoje trzy grosze:
      Przyciski nawigacyjne są potrzebne (czy fizyczne jak Samsungach czy ekranowe)! Przewaga nad fizycznymi jest taka, że wraz z miejscem w aplikacji można wywołać dodatkowe jak np. menu kontekstowe. Likwidacja na rzecz gestów powoduje ze interface staje się nieczytelny na pierwszy rzut oka – nie wiadomo co zrobić a tak zawsze mam: strzałkę powrotu, menu kontekstowe – nie czuję się bezradnie w aplikacji. Gesty? – to dobre bajery (rozumiem jako dodatek). Ostatnio LG pozwala na minimalną personalizację przycisków ekranowych – proponuje też przejrzeć inne lunchery. Do tego patrząc z funkcji użyteczności wole działanie polegające na pojedynczej akcji poprzez buton paska – np. bardzo mnie wkurza że w wersji 5 górny pasek powiadomień jest podzielony na dwa etapy i żeby dostać się do przełączników (latarka, WiFI itp.) muszę smyrać dwa razy ;(

     • Sethemar

      De gustibus non est disputandum.

      Mnie przyciski ekranowe nie przeszkadzają a są na tyle intuicyjne że i starsza osoba, nie obyta z technologią to złapie. Wkurzają mnie wodotryski, gesty, pierdoły dlatego korzystam z czystego Androida. Prosty, funkcjonalny, szybki, stabilny (przynajmniej u mnie).

      Tak jak pisalem wyżej. O gustach się nie dyskutuje a próba przekonania na siłę kogoś jest dowodem nie na siłę argumentów rozmówców a na ich głupotę.

   • LCD

    zamiast się ich pozbywać całkowicie to wolałbym je odkleić od dołu ekranu i dać schowane po lewej i prawej krawędzi ekranu, tak że wysuwając palcem te przyciski z którejś krawędzi mamy coś na kształt wstążki z WebOS ale pionowo a wyglądem zbliżone do przybornika w Samsungach (tylko ten jest wysuwany po 1 stronie, jak by Samsung dał możliwość ustawienia go po 2ch stronach naraz to byłoby super). Teraz zamiast jakiś głupich gestów mam po lewej krawędzi dostęp do przybornika gdzie jest home, wstecz i ostatnie aplikacje. Po prawej ikonę od dodatkowego przybornika Samsungowego, gdzie oprócz tych podstawowych mam też głośność, kursor, panel powiadomień, menu, blokadę ekranu, łatwe szczypnięcie, opcje urządzenia (robi to samo co długie przytrzymanie wyłącznika), ustawienia i obróć ekran. A od dołu fizyczne przyciski. To wszystko wystarcza aby obsłużyć telefon z ekranem 5,5″ jedną ręką (bardziej prawą jak lewą, ale tak też mi wygodniej i każdy może to sobie przestawić).

   • Ja jestem np. szalenie staromodny i w ogóle tęsknię do trackballa z htc wildfire oraz do przycisków systemowych fizycznych. Daje mi to wrażenie pewności, choć jak się Android zatnie, to i fizycznym go nie ruszysz…
    Ciekawe te gesty Apple, musiałbym się przyzwyczajać. Jak napisał pod spodem sulex – obecne systemówki są po prostu wygodne i odżałowuję te kilkadziesiąt pikseli na nie. Ale koncepcja ciekawa, przyznaję :)

 • Anna

  Nie wyobrażam sobie Androida bez przycisków funkcyjnych. 5 calowy telefon bez przycisków ma taki sam ekran jak telefon z przyciskami i 4,5 calowym wyświetlaczem. 8 calowy tablet ma taki sam obszar roboczy jak tablet 7 cali bez fizycznych klawiszy. Po co likwidować coś co się sprawdza? Może lepiej Ios i Windows by dodali do swojego systemu te przyciski.

  • 5 calowy ekran ma taki sam ekran jak 4,5 calowy wyświetlacz? Jaśniej poproszę

   • lol

    nie, chodziło tu o to, że mając np nexusa 5 z klawiszami na ekranie ma się do dyspozycji tak na prawdę ok może (4,5 to przegięcie) ale 4,7cala przestrzeni do wyświetlania obrazu.

    • No racja ale to raczej argument przeciwko tym przyciskom. Tak się składa że ja się przesiadłem z S4 na N5 i oba mają taki sam rozmiar ekranu i rozmiar całego telefonu także jest zbliżony i wszystko wyszło na minus bo mam mniejszą powierzchnię roboczą a telefon jest tej samej wielkości.

     • Adam

      Masz większą bo możesz schować te wirtualne klawisze.

     • Bez roota? Tylko w aplikacjach w których zaimplementowano immersive mode. A tych jest śmiesznie mało. Ani w przeglądarce ani w aparacie ani w mapach i mogę tak bez końca wymieniać

     • Lawstorant

      A czymże jest root na Nexusie? Toć to pierwsza rzecz jaką robisz zaraz po kupnie i odblokowaniu bootloadera.

     • Pełna zgoda, tylko że roota robi niewielki procent użytkowników smartfonów

     • MarSen

      Było na tabletowo o aplikacji oferującej immersive mode bez roota. Sam jej używam w niektórych aplikacjach ;)

     • VEN

      ja mam takie pytanie do Ciebie Patryk – a co ty robisz na przykład w tym miejscu gdzie są przyciski ekranowe używając np: map ?? przeglądarki ?? bo czegoś nie kumam – tokiem twojego myślenia to ekran na dole w ogóle nie powinien mieć końca – bo jeśli czytasz tekst który wychodzi na dole poza ekran to musisz go przewinąć i tak do góry, mapy czy nawigacja – widok ustawiasz centrując obraz na ekranie . Podaj mi proszę jeden LOGICZNY argument – w czym przeszkadzają te przyciski. Bo ja osobiście nie znajduję żadnego.

     • W tym, że jest to pasek ekranu całkowicie nieefektywnie wykorzystywany, a im większy ekran tym więcej zmarnowanej przestrzeni – patrz tablety – kiedyś ten pasek na dole miał sens bo po lewej były przyciski a po prawej zegar i powiadomienia. I to było świetne. Miałem nadzieje że i środkowa cześć tego paska zostanie kiedyś zagospodarowana, niestety wszystko poszło w innym kierunku.

      Krótko – albo niech zrobią ten pasek bardziej funkcjonalnym albo niech się go pozbędą całkowicie.

     • _TB_TB_

      GMD Immersive w Play Store, Panie autor.

     • Używam cyanogenmod

 • Kazuya

  Mi tam pasuje ten androidowy pasek nawigacji, choć mógłby być o połowę mniejszy i stale przeźroczysty (nie tak jak w kit kacie,tylko w na głównym ekranie heh) Ale to wszystko daje root..więc :)

 • lol

  ja swego czasu używałem appki LAS (Last App Switcher) na lenovo yoga 10 i sprawowało się świetnie :) co prawda to jeden gest z dotykowego przycisku home ale bardzo ułatwiało interakcję

 • dafuq

  Mnie tam się podobają te przyciski. Nie wyobrażam sobie bez nich Androida. To jak sprawa przycisku start dla hejterów Windowsa 8, którego osobiście lubię.

 • Diabeł

  Dlatego ja już od lat mam i miałem smartfony i tablety samsunga.Nie cierpię przycisków funkcyjnych na ekranie.To zmniejsza jednak powierzchnię roboczą i nigdy z tym się nie pogodzę.Skoro kupuję ośmiocalówkę to ma mieć pełne osiem cali na wyświetlanie treści.Teraz mam 10″ dlatego,że ósemka zaczęła się robić dla mnie za mała i nie wyobrażam sobie ,aby z tych 10″ część została użyta na te przyciski.Moje zdanie w tej kwestii jest zdecydowane.Ale oczywiście,każdy może mieć inne i tego absolutnie nie neguję.Każdy ma i kupuje to co lubi.

  • Jacek.P

   Sprzedałeś Note. 8?;-)

   • Diabeł

    Nie,rozbiłem wyświetlacz.I to tą warstwę pierwszą od spodu,która odpowiada za wyświetlanie.

  • Marcin Wojciechowski

   A ja wręcz nie cierpię knefli mechanicznych w Samsungach. Wolę te wyświetlane a jeszcze bardziej gesty.

   • Diabeł

    Dlatego napisałem,źe kaźdy moźe mieć inne zdanie.A propo gestów,tak jak było w nokii n9 to było super.

 • Te 1 i 3 przyciski pod ekranem (na zdj) są okropne. Nigdy ich nie lubiłem. Najbardziej podobają mi się te od Sony, a zaraz po nich te od Google i HTC na równi :)

 • barilla

  Jedyne co jest złego w przyciskach w Andku to ich design w lollipopie. No dobra, i “wstecz” mogło by być nieco bardziej konsekwentne. Był jeszcze kiedyś argument że miejsce zajmują na ekranie ale w każdej aplikacji gdzie ta przestrzeń się liczy mogą być chowane i wysuwane właśnie gestem kiedy są potrzebne.

  • Dla mnie się liczy przestrzeń w chromie, jak je schować tam?

   • barilla13

    W play store jest aplikacja full screen immersive mode czy jakoś tak. Kwestia czasu zanim bedzie w chrome domyślnie.

   • Lawstorant

    Power toggles i kilka innych. Włączają immersive mode bez roota :)

 • Nie rozumiem w czym problem.
  Przyciski ekranowe z Androida są lepsze od gestów, bo:
  -można ich używać jedną ręką,
  -są bardziej intuicyjne.

  Wcale nie wydają mi się archaiczne.

  • Guest

   Ddoa

 • Konrad Uroda-Darłak

  Aj tam, a można by zrobić jak w WP – przyciski chowane wedle uznania użytkownika, a nie twórcy aplikacji ^^

  • Marcin Wojciechowski

   Dokładnie tak! Powinny być chowane i wysuwane w razie potrzeby. Pozostałe funkcje oparte na gestach.

 • maciek

  Zgadzam się. Przyciski na androidzie są fajne i potrzebne ;)

 • Sławek

  Ta oczywiście trzeba się czegoś pozbyć (albo dodać) bo komuś się to nie podoba (albo podoba). A potem taki zgredzik jak ja będzie musiał szukać po internetach jakiejś nakładki, żeby móc obsługiwać sprzęt po dawnemu czyli w/g starych nawyków. Przerabiałem to w Ubuntu kiedy uszczęśliwili mnie jakimiś klockami z lewej strony ekranu, a shella nie było “na dzień dobry”. Każdy nowy Windows uraczał mnie nowym wyglądem menu start, które i tak ustawiałem na widok klasyczny. O Windows 8 się nie wypowiadałm bo nie mam i mieć nie zamierzam (w/g mnie kafelki w tej wersji są paskudne) i nie zmienia tego fakt dostępności nakładek przywracających menu start. Czy tak ciężko przyjąć do wiadomości, że są jeszcze ludkowie ceniący stabilizację, nie goniący za najnowszymi nowościami. Nie ekscytuje mnie uczenie się gestów do każdego urządzenia które mogę (lub muszę ) używać. O tym, że nie jestem odosobniony w swoich nawykach świadczy fakt dostępności poprawiaczy, a raczej przywracaczy starych funkcji w nowych wersjach programów. A jeżeli już trzeba ( bo trzeba) coś zmieniać w androidzie to wystarczy poczytać fora i blogi, gdzie użytkownicy wymieniają faktyczne bolączki systemu jak np. ślamazarność, zapychanie pamięci itp.
  A teraz z okazji Nowego Roku życzę Wam wszystkim realizacji planów i pragnień, nowych sprzętów i programów oraz zdrowia do ich ” konsumpcji”.
  Pozdrawiam.

 • Filip Janusz

  Nareszcie ktoś poruszył ten temat! Co prawda,tabletu z androidem nie posiadam,ale mam ipada air (więc mogę potwierdzić że gesty w nim to coś wspaniałego) i miałem 3 smartfony który posiadały takie oto przyciski.Niedawno przerzuciłem się na samsunga głównie z powodu wszędobylskich przycisków.Mam szczerą nadzieję,że google popracuje nad tym aspektem, ponieważ próbowałem alternatyw (np.pie control) ale to nie było w pełni funkcjonalne rozwiązanie.

  • Marcin Wojciechowski

   Mam dwa iPady Mini i 4 i gdyby gesty były stylu tego co oferuje BlackBerry 10 wtedy i ją bym powiedział, że to coś wspaniałego. Jednak w obecnej formie ich przydatność bywa niestety dość dyskusyjne.

  • Marcin Wojciechowski

   Najlepsze rozwiązanie to Smart Launcher 2 Pro. Konfigurujesz sobie gesty i śmigasz zapominając czym są przyciski. Tak mam np w myPhone Luna gdzie całość interfejsu oparłem o gesty i sprawdza mi się doskonsle.

 • Jerzy Łabuda

  Badania UX usability jasno pokazują, że przyciski funkcyjne to jedna z ulubionych opcji w Androidzie. Użytkownicy, którym dano inne systemy do używania wskazują, że brak back i home to spora niedogodność. Gesty dobrze wyglądają na filmikach, natomiast w praktyce nie są aż tak użyteczne, szczególnie w ruchu, w sytuacjach, gdzie trzeba coś zrobić szybko.
  Jednym z moich ulubionych przykładów jest Windows 8, w którym gesty zostały tak przyjęte przez uzytkowników, że najchętniej ściąganym programem dla Win8 był … przycisk Start z Win7.
  To w ogóle ciekawe jak Autor wyobraża sobie projektowanie interfejsów – że bez badań ktoś w centrali sobie siada przy biurku i decyduje “Tak, idziemy w przyciski, są super.”
  BTW w urządzeniach Samsung przyciski nie zajmują ekranu.

  • “Badania UX usability jasno pokazują”

   Link or it didn’ happen ;)

  • Marcin Wojciechowski

   Pozwolę się całkowicie nie zgodzić. Praktyka używania przeze mnie Nokii N9 oraz c BlackBerry Z10 udowadniają, że gesty są niezwykle intuicyjne, szybkie i pozwalają obsłużyć interfejs dosłownie jednym palcem – kciukiem.
   Podobnie chwałę sobie gesty w Windows 8.1 na mojej Toshibie Encore. Jeden gest jednego palca i już aplikacja jest włączona albo wyłączona. To genialne rozwiązanie. Przycisków używam dzięki temu sporadycznie.

 • Marcin Wojciechowski

  Bardzo dobrze napisany tekst poruszający ważna kwestię zarządzaia tabletami za pomocą gestów. Ja również uważam, że wszelkeigo rodzaju przyciski czy to mechaniczne czy też ekranowe są zwyczjnym anarchronizmem. Gesty zdecydowanie ułatwiają pracę i korzystanie z urządzenia. Korzystałem z Nokii N9 z interfejsem Swipe UI, aktualnie korzystam z BlackBerry Z10 oraz miałem okazję przetestować interfejs systemu Sailfish. W każdym z tych przypadków korzystanie z tych interfejsów było niezwykle intuicyjne oraz przyjemne. Do tego brak wyświetlych klawiszy nie ograniczał powierzchni wyświetlanego obrazu. Same zalety. Bardzo się również chwali, że i Apple poszło po rozum do głowy i również wprowadziło w intecejsie obsługę gestami, która jednak nie jest idealna. Owszem gesty w interpretacji Apple są bardzo efektowne ale niestety nie sprawdzają się np kiedy tablet jest ustawiony pod kątem i nie ma solidnego podparcia wtedy korzystanie z nich

 • Al Khalif

  Pozbycie się przycisków było już idealnie rozwiązane w Nokii n9. Gdyby któryś producent stworzył taką nakładkę jak inetrfejs MeeGo to by było coś :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona