Ważne

Microsoft radzi jak bezboleśnie przesiąść się z MacBooka Air na Surface Pro 3

Microsoft robi wszystko, żeby przekonać użytkowników MacBookow Air do przesiadki na Surface Pro 3. Podczas premiery tego urządzenia, szef zespołu, Panos Panay, bezpośrednio zwrócił się do dziennikarki WSJ Joanny Stern, z sugestią, że ta hybryda może zastąpić jej notebooka.

Podczas konferencji Adobe MAX, sporo czasu zostało poświęcone temu urządzeniu, a każdy z uczestników dostał jeden egzemplarz na własność. Polityka ta powoli może się opłacać. Szacuje się, że Apple w poprzednim kwartale sprzedało ok. 4 mln MacBooków Air, a nieoficjalne dane wskazują na niespełna milion SP3, które trafiły do odbiorców. To świetny wynik zwracając uwagę na słabsze dane z poprzednich generacji czy dostępność, a właściwie jej brak w wielu krajach. Firma z Redmond chce jeszcze bardziej ułatwić zmianę z MBA na SP3 dzięki możliwości odsprzedaży tego pierwszego oraz nowej stronie, która opisuje, jak zmigrować dane i ustawienia w przypadku zakupu tego drugiego.

Wstęp poradnika koncentruje się na zapoznaniu użytkowników OSX z dotykowym Windowsem 8.1. Konto Microsoftu, pasek Charms, gesty, ekran startowy i wiele innych. Przejście na nowy system nie jest takie proste. Druga część jest chyba najciekawsza. Pokazuje poszczególne przypadki użycia systemu i jak z nich korzystać na obu urządzeniach. Najważniejsze elementy to:

  • Kliknięcie dwoma palcami na gładziku, umożliwiające „prawoklik”
  • Nowe i podobne skróty klawiaturowe
  • Wyszukiwarka systemowa
  • Usypianie, włączanie i wyłączanie
  • Różnice w interfejsie i rozmieszczeniu elementów
  • Znajdowanie, instalowanie i obsługa aplikacji

Trzeci rozdział to tutorial przenoszenia plików i ustawień z urządzenia na urządzenie. W desktopowych systemach operacyjnych nigdy nie jest to tak proste i automatyczne, jak w przypadku systemów mobilnych, ale Microsoft podaje kilka sztuczek, jak ułatwić sobie to zadanie. Ostatnia część koncentruje się na pomocy użytkownikowi w skonfigurowaniu połączenia z iPhonem, iCloud i iTunes, co jest oczywiście możliwe a każdym urządzeniu z Windowsem.

Microsoft włożył ogrom pracy w stworzenie, produkcję i marketing Surface Pro 3 i to przyniosło rezultaty. Trójka, jako pierwszy model z tej linii, stał się rynkowym sukcesem i nie przyniósł firmie strat, generując prawie miliard dolarów przychodu. Ostatnio miałem przyjemność używać MacBooka Air przez jeden dzień i muszę powiedzieć, że jest to świetne i niesamowicie dopracowane urządzenie. I moim zdaniem trochę inna grupa odbiorców.

iphone-surface_1x

Jeśli ktoś używa komputera głównie do pisania, przeglądania stron www i robi to na kolanach – wygodniejszy będzie MBA – z dużym trackpadem, klawiaturą, świetną żywotnością baterii i laptopową obudową. SP3 charakteryzuje się lepszym, dotykowym ekranem i aktywnym rysikiem oraz może służyć nam jako tablet. Jest za to mniej wygodny na kolanach. Ceny i wydajność obu tych modeli są porównywalne. Czy połączenie „lodówki i tostera”, jak to nazwał Tim Cook, ma sens czy dwa osobne urządzenia (tablet i laptop) zawsze będą wygodniejszym rozwiązaniem? Poczekajmy na następne kwartalne wyniki finansowe i będziemy mogli na to pytanie odpowiedzieć dużo precyzyjniej. A dla przypomnienia – sprzedaż MacBooków wzrosła, podczas gdy sprzedaż iPadów stale stopniowo maleje. A powody tego zjawiska, to temat na osobny dłuższy wpis.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona