Ważne

Tłumacz Skype już dzisiaj trafi do pierwszych testerów

Urządzenia mobilne tym razem jako pierwsze dostaną wersję beta aplikacji Skype, która będzie umożliwiać tłumaczenie rozmowy w czasie rzeczywistym. O samym projekcie pisaliśmy na Tabletowo już kilka razy, ale tym razem znamy więcej szczegółów.

Dotąd, w wersji demonstracyjnej używano języka angielskiego i niemieckiego, ale beta-testerzy będą korzystać z pary angielski-hiszpański, co ma duży sens szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie migrancka społeczność latynoska często nie mówi w języku większości Amerykanów. Na razie jedyne systemy operacyjne, które wspierają wersję beta, to Windows Phone, Windows 8.1 i Windows 10, ale w przyszłości ma się to stać integralną funkcją Skype, dostępną na każdej platformie.

skype-translator[1]

Jedną z głównych grup odbiorców mają być uczniowie, którzy będą mogli komunikować się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów. Microsoft testował to rozwiązanie w setkach amerykańskich szkół, w których Skype pozostaje popularnym narzędziem do telekonferencji i rozmów.  Dla przypomnienia, Skype już teraz wspiera tłumaczenie rozmów tekstowych w ponad 40 językach – w tym polskim.

Na razie nie ma konkretnych planów dotyczących rozszerzenia o kolejne języki. Podejrzewam, że na polską wersję będziemy musieli jeszcze długo czekać. Nasza gramatyka i wymowa nie należy do najłatwiejszych. Problemem jest nie tylko rozpoznawanie mowy, ale przede wszystkim tłumaczenie maszynowe.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona