Sony chce Cię potrzymać za rękę podczas odblokowywania bootloadera w Twojej Xperii

Firma Sony od dawna jest znana z tego, że jest bardzo otwarta wobec społeczności osób modyfikujących oprogramowanie swoich urządzeń. Podczas gdy większość producentów utrudnia złamanie zabezpieczeń w Androidach, Japończycy wypuszczają poradnik pomagający uporać się z trudami odblokowywania urządzeń Sony.

Blog Sony Developers wypuścił film pokazujący krok po kroku jak odblokować Bootloader w serii Xperia, dzięki czemu będziemy w stanie zrootować urządzenie oraz wgrać niestandardowe oprogramowanie, takie jak Cyanogenmod.

Postawa Sony w kwestii zdejmowania zabezpieczeń z Androidów z pewnością odbije się pozytywnie na udział ich urządzeń w środowisku osób takich jak ja, czyli modyfikujących swoje mobilne gadżety. Będąc świadomym tego, jak niewielki odsetek użytkowników stanowią tak zwani “power userzy”, jestem pełen podziwu, że tak duża firma od lat wspiera tak osobliwy rynek docelowy.

Komentarze

 • Witcok

  Dobry ruch sony. Tylko zrootowanie urządzenia = utrata gwarancji a dla Sony o to chodzi. Seria xperia to niewypał, dziadostwo psujące się i z dziadowskiego plastiku (jak większość urządzeń Sony w ostatnich latach).

  • Utrata gwarancji ale w pełni odwracalna po ponownym zablokowaniu. Tylko samsung wymyślił układ scalony który “przepala” się po zrootowaniu urządzenia, co zostawia trwały ślad w telefonie i czego już nie odwrócisz.

   • _TB_TB_

    Nie tylko Samsung, Motorola i nVidia też jednorazówki dla boota. No i Asus. Aczkolwiek kwestia uznawania lub nie gwarancji w wypadku rootowania czy odblokowywania bootloadera jest dyskusyjna.
    BTW, samo POBRANIE wygenerowanego kodu odblokowującego bootloadera w Moto G 2014 = utrata gwarancji ;) Polecam lekturę regulaminów ;)

    • Patryk

     Ja już oddawałem odblokowanie i ponownie zablokowane asusy i motorowe do serwisu i nikt się nie zorientował

     • _TB_TB_

      Ale czasem mogą się zorientować ;) Zwłaszcza jak ktoś ma pecha w zyciu…

     • Patryk

      Wystarczy się tym nie chwalić w serwisie

  • barilla

   Rootowanie telefonu / tabletu Sony NIE JEST jednoznaczne z utratą gwarancji. Gwarancję tracisz tylko jeżeli usterka wyniknęła z wadliwie działającego oprogramowania np. kijowo napisanego kernela podkręcającego procek do 3ghz. Wiele osób oddawało do serwisu Sony zrootowane telefony (w tym ja) i nigdy nie słyszałem o problemach. To raz, a dwa odblokowanie bootloadera != zrootowanie. Niektóre urządzenia da się zrootować bez odblokowywania bootloadera, a samo odblokowanie nie jest jednoznaczne z rootem.

 • cridrout

  Kiedyś można było instalować Linuxa na PS3 i jak to się skończyło? :P Jeśli ktoś wierzy w dobre intencje japońców to oznacza że ma nitkę zamiast mózgu :P

  • Artur Ewaryst Dudziński

   Wyłączenie możliwości instalacji Linuxa na PS3 było wymuszone przez IBM, który dostarczał procesory dla sony. IBM tracił na tym, że cwaniaczki przerabiali ps3 na serwery np obliczeniowe. Bodaj jedno ps3 miało wydajność serwera o 5x wyższej cenie.

   • slv

    @Artur Ewaryst Dudziński
    Jak ktoś chciał to ‘se’ instalował. Niektórzy kupili PS3 właśnie po to, żeby eksperymentować CELLem i Linuxem. Nie rolą Sony było ograniczać funkcjonalność sprzętu, który był sprzedawany z określonymi możliwościami. Opinia o Sony pozostała – tak jak pisze @cridrout

    • Artur Ewaryst Dudziński

     To może inaczej.

     IBM zagroził, że przestanie dostarczać procesory.

     • cridrout

      Chichot historii. ibm korporacja która najbardziej na świecie promowała i promuje Linuxa. Ale tak samo zamordowała swoje dziecko gdy zorientowała się że zostało zgwałcone i porwane. Wszystko za odpowiednią opłatą. Mało ludzi wie że potomek tego dziecka jest dzisiaj obecny na większości PC-tów na świecie.

 • uru28

  Nie ma na rynku chyba bardziej doświadczonej firmy w kwestii “modowania” sprzętu niż SONY.Tam gdzie nie ma sensu z tym walczyć postanowili,bardzo przytomnie,pomóc,co również pokazuje że lata doświadczeń na tym polu przydają się jednak wizerunkowo.Każda generacja konsol była “łamana” czy to sprzętowo czy programowo.Największą ich porażką była przegrana w sądach we Włoszech i Hiszpanii w sprawie modczipu Messiah PS2 ( w Wielkiej Brytanii i Belgii wygrali przed wymiarem sprawiedliwości). Kwestia OtherOS czyli Linuxa na PS3 o której wspomina “cridrout” i “Artur Ewaryst Dudziński” nie jest do końca tak jednoznaczna.Kluczowe znaczenie dla sprawy miał tu utalentowany osobnik o nicku GeoHot który jakby nie patrzeć ośmieszył dział Sony odpowiedzialny za projektowanie zabezpieczeń i w ok 5 tyg rozpracował dokumentnie zabezpieczenia PS3 (zgadnijcie kto go potem zatrudnił,nie nie było to Sony). Naturalnie po nim pojawili się inni, np.Graf_Chokolo implementując OtherOs++ . Sęk w tym że dostęp do wyższych poziomów, w tym do części pamięci gdzie rezyduje system oraz funkcja OtherOS teoretycznie pozwalała programowo omijać zabezpieczenia w tym te z PSN na co Sony nie mogło sobie pozwolić.Nie wiadomo ile jest prawdy w tym że IBM wywierał presję na Sony w kwestii “OtherOS”. Opracowanie Cella przez STI (SONY, TOSHIBA i IBM) obwarowane było konkretnymi zapisami i osobiście nie wierzę by Sony które wyłożyło bodaj najwięcej środków finansowych pozwoliło sobie na dyktowanie warunków w takiej kwestii. Do tego zwracam uwagę na błąd logiczny.Opcja OtherOs likwidowana była wraz z aktualizacją(dobrowolną) oprogramowania konsoli,niezbędnego do grania i korzystania z PSN, czyli funkcji które właścicielom serwerów postawionych w oparciu o PS3 nie były do niczego potrzebne. Wystarczyło zatem nie przeprowadzać aktualizacji by zachować tą funkcję, lub przywrócić czysty frimware konsoli.Moim zdaniem jest w tym tyle samo prawdy co i w doniesieniach odnośnie wykorzystywania procesora PS3 do naprowadzania rakiet. Do profesjonalnych zastosowań IBM miał powerxcell 8i który choć faktycznie droższy to bił cell z PS3 na głowę osiągami.Na koniec kwestii zastosowania PS3 jako np. serwer na Linuksie mała uwaga.Istotnie procesor PS3 do tego zastosowania nadawał się świetnie tyle że biorąc pod uwagę ilość i charakter RAMu w konsoli wydajność takiego serwera była problematyczna. Zasadniczo można przyjąć że serwery oparte na Linuxie po przekroczeniu 40% pamięci RAM zaczynają przekazywać dane na SWAP(100 razy wolniejszy niż RAM) co tworzy wydajnościowy “korek”, a nie da się ukryć ze do PS3 RAMu nie dołożysz…Zatem zależy jaki serwer i do jakich zastosowań.

 • aaa

  W języku polskim mówi się “poprowadzić za rękę”. Potrzymać to kalka z angielskiego.

 • asd

  taa, odblokuj i strać drmy w aparacie a potem narzekaj jakie te custom romy badziewne

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona