Ważne

Jak przygotować tablet do sprzedaży? (poradnik)

W życiu każdego posiadacza tabletu przychodzi taki czas, kiedy urządzenie przestaje mu być potrzebne. Powodem może być na przykład chęć wymiany na inny lub nowszy model. Może się okazać, że z tabletu po prostu nie korzystamy lub do sprzedaży zmusi nas jakiś inny, nieprzewidziany wydatek i urządzenie będziemy musieli spieniężyć. Niepotrzebny tablet może także stać się dla kogoś świetnym prezentem, możemy go oddać na przykład do domu dziecka (ten pomysł podała ostatnio Kasia na Twitterze) lub sprzedać na aukcji WOŚP. Większość z nas będzie jednak chciała odzyskać chociaż część pieniędzy, które wydała na kupno tabletu. W poniższym tekście podam zatem kilka przydatnych porad, z którymi warto się zapoznać, zanim urządzenia się pozbędziemy.

KOPIA DANYCH

Podczas używania tabletu gromadzi się w nim mnóstwo danych. Warto je zapisać, zanim oddamy lub sprzedamy nasz tablet.

Choć robienie zdjęć tabletem było do niedawna obiektem żartów, to producenci umieszczają w swoich najnowszych urządzeniach coraz to lepsze aparaty. Przykładem niech będzie iPad Air 2, którego ośmiopikselowa kamera jest jednym z jego mocnych punktów sprzedażowych.

2014-12-13 18.21.24

Osoby korzystające z dysku w tzw. chmurze (Dropbox, Google Drive, OneDrive) problem zapisu zdjęć i filmów wykonanych tabletem mają praktycznie z głowy. Domyślnie są one przesyłane do dysku sieciowego zaraz po ich wykonaniu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by któryś z powyższych programów zainstalować zaraz przed sprzedażą tabletu i wtedy wykonać kopię zapasową za ich pośrednictwem.

Alternatywą dla chmury jest użycie kabla USB i skopiowanie zdjęć na dysk komputera. Na tabletach z Androidem zdjęcia i filmy zapisywane są w folderze DCIM.

Do kopii danych możemy użyć także karty microSD lub pendrive’a.

2014-12-13 16.47.41

Dla graczy niezwykle ważnym będzie zapisanie stanu gry osiągniętego do tej pory, by móc kontynuować rozgrywkę na nowym urządzeniu. Na szczęście, coraz więcej producentów umożliwia nam dokonanie tego w bardzo prosty sposób. Wszystko, co musimy zrobić, to znaleźć w opcjach gry możliwość zalogowania się na konto Facebook lub Google+. Stan gry zostanie przypisany do naszego konta, dzięki czemu nasz postęp w grze nie przepadnie.

2014-12-13 16.50.40

Jeśli korzystamy z przeglądarki Chrome, to w ustawieniach znajdziemy możliwości synchronizacji. Dzięki temu zyskamy dostęp do zakładek, historii i haseł na każdym urządzeniu, na którym się zalogujemy.

2014-12-13 16.53.23

Kolejnym punktem będzie udanie się do ustawień tabletu. W zakładce „Backup i zerowanie” znajdziemy ustawienia dotyczące kopii zapasowej. Domyślnie są one włączone, warto jednak to sprawdzić przed przywróceniem ustawień fabrycznych.

PRZYWRÓCENIE USTAWIEŃ FABRYCZNYCH

Gdy jesteś już absolutnie pewny, że wszystkie cenne dane zostały zapisane, należy przywrócić ustawienia fabryczne. Jest to absolutnie konieczne, jeśli zamierzamy sprzedać tablet osobie nieznajomej, na przykład przez Allegro. Nie chcemy przecież, by ktoś obcy pozyskał dostęp do naszych zdjęć, kont na portalach społecznościowych, a w najgorszym wypadku nawet do konta bankowego.

2014-12-13 16.55.44

Aby przywrócić ustawienia fabryczne należy udać się do wspomnianej już zakładki „Backup i zerowanie” w ustawieniach tabletu i kliknąć „ustawienia fabryczne”. Po zakończeniu tego procesu wszystkie dane i ustawienia zostaną usunięte, a tablet wróci do stanu, w jakim był zaraz po wyjęciu z pudełka.

SKOMPLETOWANIE AKCESORIÓW

asus-zenfone-5-dualsim-tabletowo-rozpakowanie-04

Jeżeli nasz tablet posiada moduł 3G lub LTE ważnym jest, by przed pozbyciem się urządzenia wyjąć kartę SIM ze slotu. W niektórych modelach wysunięcie tacki z kartą SIM jest możliwe tylko przy użyciu szpilki lub kluczyka dołączonego do zestawu.

Kolejnym krokiem będzie wyjęcie karty microSD ,chyba, że uzgodniliśmy z kupującym, że będzie ona częścią zestawu. W takim wypadku warto sprawdzić czy na karcie nie pozostały zapisane nasze zdjęcia lub inne dane.

Niezbędne będzie także skompletowanie dokumentów sprzedaży, które otrzymaliśmy przy zakupie. Niezależnie, czy jest to paragon, czy faktura, to właśnie na ich podstawie realizowana jest gwarancja na urządzenie.

Nie zapomnijmy także dołączyć wszystkich innych akcesoriów, bez których używanie tabletu jest niemożliwe. Obowiązkowo dodajemy więc także otrzymaną w zestawie ładowarkę i kabel USB.

Na sam koniec zadbajmy też o wrażenia estetyczne. Nie oddawajmy tabletu pełnego odcisków palców lub po prostu brudnego. Przetarcie go szmatką zajmie dosłownie chwilę, a na pewno pozytywnie wpłynie na niezwykłą chwilę, jaką jest pierwsze wyjęcie nowo zakupionego urządzenia z pudełka – nawet, jeśli jest używane, a nie fabrycznie nowe.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona