Advertisement
Ważne

Kafelki 2.0, czyli Microsoft musi odświeżyć interfejs Windowsa dla smartfonów

Windows Phone (już wkrótce po prostu Windows) ma spory problem. Kilka lat temu, wprowadzając płaski interfejs i dynamiczne kafelki wprowadził powiew świeżości do świata smartfonów. WP7 to było coś – przynajmniej wizualnie.

W tym czasie Android i iOS wyglądały przeciętnie (tak, o gustach dyskutuje się cały czas). Pierwszy z nich był niespójny, a drugi dziecinny i toporny. Interfejs WP był nazwany pierwszym prawdziwie cyfrowym UI. Oczywiście dobry design, to nie tylko wygląd, ale przede wszystkim wygoda i użyteczność. W mojej opinii, Windows dla smartfonów ciekawie łączył te dwa aspekty. Problem polega jednak na tym, że o ile użyteczność jest ponadczasowa, o tyle sam wygląd szybko się nudzi, a mody zmieniają się co kilka lat, skłaniając producentów do dużych zmian wizualnych. Tak było w przypadku iOS 7 czy Material Design w Lollipopie.

fmclaren

Jak na tym tle wypada Windows Phone? Kafelki dalej się bronią i nie wyglądają przestarzale, ale… użytkownicy lubią zmiany i Microsoft powoli zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. System nie może wyglądać tak samo przez cztery lata. Prawie tak samo. Co prawda dodano nowe rozmiary kafelków i zmieniono ich układ, ale zmiany te są kosmetyczne i nie wprowadzają dodatkowych funkcji.

Duże zmiany miały przyjść jeszcze tego roku wraz z Lumią o kodowej nazwie McLaren i obsługą gestów 3D, które pozwalałyby „podrasować” kafelki tak, żeby można było wchodzić z nimi w interakcję. Mimo tego, że projekt McLaren został uśmiercony, to pomysł nowych kafelków pozostał i możemy oczekiwać, że consumer preview Windows 10 dla smartfonów będzie zawierał wczesną formę tego projektu.

zune_mixview

Po dłuższym przyciśnięciu rogu kafelka, wyświetlałyby się dodatkowe informacje związane z wybraną aplikacją. W przypadku Facebooka będą to na przykład powiadomienia, wiadomości i nowe wpisy – wszystko w formie dodatkowych kafelków, które „wyskoczą” z ekranu. Kliknięcie w obszar poza ich obrysem spowoduje powrót do klasycznego ekranu startowego. Mocno przypomina to pomysły wykorzystane kiedyś w interfejsie odtwarzacza multimediów Zune.

Negatywnym elementem jest to, że oficjalnie zobaczymy to na naszych urządzeniach najwcześniej w drugiej połowie roku 2015 i również wtedy możemy się spodziewać następnej flagowej Lumii. Trochę późno. Bardzo późno.

Komentarze

 • Sony

  Mam nadzieję, że nie przesadzą – własnie prostota kafelków do mnie przemawia. Co więcej starsze osoby z mojego otoczenia nie mające wcześniej smartfonów dostawały do reki Androidy oraz Lumię – i po chwili zawsze wybierały Lumię. Na pytanie dlaczego – padała zawsze ta sama odpowiedź : proste, łatwe, nie przekombinowane.

  • Roman

   Ja mam zupełnie odwrotne doświadczenia. Nawet znam osoby, które już po tygodniu rezygnowały z Lumii po dochodziły do wnioski, że nie da się tego używać no i mnóstwo ograniczeń i przechodziły na androida.

   • Sony

    Starsi ludzie głównie dzwonią, czasem cos sprawdzą w sieci. Do tego poczta i SMS’y.

    Czego tu się nie da używać?

    Miałem Samsunga Galaxy S4 i przy próbie odbierania przychodzacego telefonu potrafił się zastanawiać prze kilka sekund – mój Tato nazwał mnie idiotą i debilem, że mam tak drogi telefon, który nie potrafi nawet szybko odebrać połaczenia.

    Na moje tłumaczenia o wolności, ROM’ach – powiedział, że ma to gdzieś – telefon ma dzialac i już.

    Miesiąc temu kupil pierwszego smartfona – Lumię 530 – w tym czasie po za dzwonieniem odebrał kilkanaście MMS’ów i EMail ze zdjęciami, parę razy sprawdził w aplikacji MyBus rozkład jadzdy i TYLE.
    Mama dostała trzy miesiące trmu moja Lumię 720 – i też calkiem podobnie jej używa.

    Najbardziej obydwojgu zależało na zdjęciach wnuczek jakie przesyła im siostra z drugiego końca polski. Na małych ekranikach klasycznych “bar’ów” niec nie widać :) – dlatego zdecydowali sie na smartfony.

    Chcesz mi wmówić, że Android zrobi to szybciej, płynniej i taniej ? Zaproponuj mi PROSZĘ, smartfon na Androidzie – NOWY, ze sklepu, za 400 zł ? Tki który nie będzie lagował, będzie płynny.

    • kindera

     Sam sie teraz zastanawiam nad telefonem do 400zl dla zony. Sam jestem fanem Androida, moje dzieci tez maja tablety z Androidem, ale dobija mnie mulowatosc tego systemu. A juz szczegolnie jak sie zainstaluje kilkadziesiat aplikacji. Co bys polecil gdyby to mialby byc telefon na Windzie do 400zl?

     • Poczekać do stycznia na Lumię 535. Co prawda ok 500 zł, ale moim zdaniem warto dopłacić. Niebo a ziemia w porównaniu z Lumią 530.

 • świr

  A android to co? OD 2007 roku ciągle i te same nudne ikonki. A iOS jeszcze nudniejszy. Co wszyscy się czepiają WP?

  • No właśnie nie te same, odświeżone:)

  • trololo, porównaj menu np. z takiego htc g1 do jakiegoś nowego nexusa

   • Gandalf

    akurat to jest zły przykład, bo porównujesz nakładkę z czystym androidem, więc to nie ma większego sensu

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona