Ważne

Microsoft patentuje nowy sposób interakcji z tabletem opierający się na kombinacji dotyku i poruszania urządzeniem

W dobie urządzeń naszpikowanych wieloma różnego rodzaju czujnikami, stworzenie kolejnego sposobu interakcji ze smartfonem czy tabletem, jest ograniczone praktycznie tylko przez fantazję konstruktorów.

Najprostsze sposoby alternatywnej interakcji, to na przykład automatyczne obracanie zawartości przy użyciu akcelerometru lub wyciszanie połączeń poprzez odwracanie urządzenia ekranem do dołu. Pamiętacie jakie to robiło wrażenie? Z czasem producenci zaczynali poczynać coraz śmielej i eksperymentowali z innymi czujnikami lub wykorzystywaniem kamery przedniej, tak jak to zrobił Samsung przy tworzeniu swoich funkcji sterowania urządzeniem poprzez wzrok.

Koncepcja Microsoftu nie jest może specjalnie wyszukana na tle konkurencji, może jednak dzięki temu będzie ona zdatna do użytku na co dzień, zamiast do bycia funkcją, którą przetestuje się raz czy dwa i o niej zapomni. Gigant z Redmond patentuje gesty polegające na wykonaniu określonego ruchu urządzeniem przy jednoczesnym kontakcie dłoni użytkownika z konkretnym elementem interfejsu na ekranie tabletu. Grafiki patentowe obrazują to rozwiązanie dość klarownie. Zakres ruchów rozpoznawanych przez urządzenie ma być bardzo szeroki i obejmować obracanie, przechylanie, przesuwanie czy nawet potrząsanie tabletem.

Microsoft-MTM-2

Rozwiązanie jest opisane bardzo ogólnikowo, opisy nie prowadzą do żadnych konkretnych działań, jakie miałyby zostać aktywowane ruchami urządzenia. Przykładowe miejsca, gdzie nowe gesty będą mogły znaleźć zastosowanie, to uruchomienie określonej aplikacji, funkcji systemu, zmiana orientacji zawartości ekranu czy przerzucenie strony w dokumencie.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona