Aktualizacja Windows 10 oraz pierwsze ślady Windows 10 dla smartfonów
Ważne

Aktualizacja Windows 10 oraz pierwsze ślady Windows 10 dla smartfonów

Windows 10 zbliża się wielkimi krokami i wiele wskazuje na to, że już w styczniu ogłoszona zostanie wersja Consumer Preview (obecna to dużo bardziej surowa i niestabilna Technical Preview). Kilka tygodni po ogłoszeniu powinna trafić do użytkowników końcowych, a na przełomie kwietnia i maja, podczas BUILD 2015, spodziewamy się ogłoszenia finalnej wersji OEM.

Jeśli Microsoft zdąży z kalendarzem, niewykluczone, że już w czerwcu czy lipcu Windows 10 będzie dostępny do pobrania (kupienia?). Kwestie jego darmowości nie są jeszcze rozstrzygnięte, ale wiele wskazuje na to, że dla użytkowników 8.1 będzie to aktualizacja darmowa. Co z pozostałymi? Na razie nie wiadomo, ale pamiętajmy, ze Windows nadal będzie udostępniany bez opłat licencyjnych dla urządzeń z ekranem mniejszym niż 9 cali.

patch

Na razie musimy jednak zadowolić się wersją Technical Preview (9879), która wczoraj dostała grudniowy patch z aktualizacjami i poprawkami. Wiele osób narzekało na brak stabilności i problemy z Internet Explorerem, które ta łatka poprawia. Po dobie używania systemu mogę potwierdzić, że zachowuje się on znacznie stabilniej i przewidywalniej. Na razie nie otrzymaliśmy jednak żadnych większych zmian w interfejsie nie tylko Modern UI, ale też pulpitu. Z tym najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać do Consumer Preview, które pokaże tryb continuum dla hybryd oraz odświeżone UI desktopu. Zmiany będą jednak iteracyjne i mało spektakularne, o czym mówił ostatnio szef designu w Microsofcie, Albert Shum, podczas Tech Days Sweden.

Nowa wersja ma zunifikować Windows, Windows RT i Windows Phone. Ten ostatni straci pół nazwy (słowo „Phone”) i będzie miał wspólny sklep z aplikacjami – warto przypomnieć, że wszystkie Lumie z WP8 lub 8.1 dostaną możliwość aktualizacji. Pierwsze benchmarki i strony z logami zaczęły pokazywać kompilację numer 8.15.xxxx, która docelowo będzie właśnie Windowsem 10. Bardzo ciekawe czy wraz z premierą Windowsa 10 zobaczymy również Surface Pro 4 oraz flagowy model Lumii z Windows 10 dla smartfonów. Bo jak już prezentować nowy system operacyjny, to trzeba robić to z rozmachem. Oby…

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona