Wiko VIEW

Aktualizacja Windows 10 oraz pierwsze ślady Windows 10 dla smartfonów

Windows 10 zbliża się wielkimi krokami i wiele wskazuje na to, że już w styczniu ogłoszona zostanie wersja Consumer Preview (obecna to dużo bardziej surowa i niestabilna Technical Preview). Kilka tygodni po ogłoszeniu powinna trafić do użytkowników końcowych, a na przełomie kwietnia i maja, podczas BUILD 2015, spodziewamy się ogłoszenia finalnej wersji OEM.

Jeśli Microsoft zdąży z kalendarzem, niewykluczone, że już w czerwcu czy lipcu Windows 10 będzie dostępny do pobrania (kupienia?). Kwestie jego darmowości nie są jeszcze rozstrzygnięte, ale wiele wskazuje na to, że dla użytkowników 8.1 będzie to aktualizacja darmowa. Co z pozostałymi? Na razie nie wiadomo, ale pamiętajmy, ze Windows nadal będzie udostępniany bez opłat licencyjnych dla urządzeń z ekranem mniejszym niż 9 cali.

patch

Na razie musimy jednak zadowolić się wersją Technical Preview (9879), która wczoraj dostała grudniowy patch z aktualizacjami i poprawkami. Wiele osób narzekało na brak stabilności i problemy z Internet Explorerem, które ta łatka poprawia. Po dobie używania systemu mogę potwierdzić, że zachowuje się on znacznie stabilniej i przewidywalniej. Na razie nie otrzymaliśmy jednak żadnych większych zmian w interfejsie nie tylko Modern UI, ale też pulpitu. Z tym najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać do Consumer Preview, które pokaże tryb continuum dla hybryd oraz odświeżone UI desktopu. Zmiany będą jednak iteracyjne i mało spektakularne, o czym mówił ostatnio szef designu w Microsofcie, Albert Shum, podczas Tech Days Sweden.

Nowa wersja ma zunifikować Windows, Windows RT i Windows Phone. Ten ostatni straci pół nazwy (słowo “Phone”) i będzie miał wspólny sklep z aplikacjami – warto przypomnieć, że wszystkie Lumie z WP8 lub 8.1 dostaną możliwość aktualizacji. Pierwsze benchmarki i strony z logami zaczęły pokazywać kompilację numer 8.15.xxxx, która docelowo będzie właśnie Windowsem 10. Bardzo ciekawe czy wraz z premierą Windowsa 10 zobaczymy również Surface Pro 4 oraz flagowy model Lumii z Windows 10 dla smartfonów. Bo jak już prezentować nowy system operacyjny, to trzeba robić to z rozmachem. Oby…

Komentarze

 • Również na to liczę, że Microsoft wyciągnie kilka asów z rękawa ;)

 • Hanter

  Fajnie by było gdyby Win 10 był dla wszystkich wielkościowo tabletów za free :)

 • Jeśli chodzi o tablety i modern ui to moim zdaniem do ideału brakuje tylko porządnego szlifu, gorzej jest z aplikacjami, natomiast na desktopie czekam od lat na uporządkowanie tego chaosu w eksploratorze plików który pamięta jeszcze czasy Win95

 • nedes

  ”Windows nadal będzie udostępniany bez opłat licencyjnych dla urządzeń z ekranem mniejszym niż 10 cali.”

  od kiedy zwiększyli z 9” do 10”?
  czy to błąd? bo nic mi nie wiadomo

 • Arrczi

  Mam TOSHIBA G910 z WM6 Professional, czy jakiś nowszy Windows można na tym zainstalować?

  • sg

   Przy 128 MB RAMu? To chyba jedynie WinMo 6.5. Zacny system i dużo oprogramowania, choć nie każdemu może się podobać heksagonalne menu systemowe.

 • Guardion

  Mam tylko nadzieje że aktualizacja do windows 10 będzie lepiej przygotowana bo przez aktualizację do 8.1 w moim Hp pavilionie g6 straciłem możliwość zmiany ustawień karty graficznej (karta np. w grach działa bo widzę to w ustawieniach gry ale nie mogę otworzyć panelu ustawień karty graficznej AMD radeon 7600m)

 • Triangullar

  Mój system nie wykrywa nowej wersji W10 TP co robić?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona