Wiko VIEW

40% dłużej na jednym ładowaniu bez zmian sprzętowych? Nokia mówi “tak!”

O poprawie żywotności baterii pisaliśmy, a Wy czytaliście pewnie setki razy. Nowe baterie, nowy, oszczędniejszy sprzęt, bardziej wydajne oprogramowanie.  A smartfony dalej wystarczają na ledwie jeden dzień użytkowania.

Jedną z częstszych porad dla osób, które chcą wydłużyć czas na jednym ładowaniu, jest: “wyłączaj modem 3G jak go nie potrzebujesz”. To prawda, dzięki temu zaoszczędzimy bardzo dużo “soku” w naszych akumulatorach. Jednak nie po to mamy smartfona, żeby nie móc na żywo otrzymywać e-maili czy wiadomości na czatach typu WhatsApp czy FB Messenger. Problem w tym, że aplikacje te ciągle “nasłuchują” czy nie otrzymaliśmy nowej wiadomości i czy nie powinny one zacząć jej pobierać. Zjawisko to nazywamy “signallingiem” – jest to informacja przesyłana przez medium nadawcze (np. serwery FB), która nie zawiera w sobie treści – jedynie w cyklicznych (częstych) okresach czasu przesyła malutkie pakiety danych, które wymagają ciągłej i mało efektywnej pracy modemu. No i zabijają baterię.

telecom-large

Nokia (“stara” Nokia), która obecnie zajmuje się między innymi tworzeniem innowacyjnych rozwiązań telekomunikacji bezprzewodowej, zaproponowała mechanizm przesyłu 3G, który minimalizuje zjawisko signallingu nawet o 80%. Rozwiązanie nazwano High Speed Cell_FACH i pozwala operatorom lepiej zarządzać transmisjami małych pakietów. Umożliwi to nie tylko odciążenie modemów, ale też szybsze odpowiedzi serwera, co przełoży się na większą szybkość działania aplikacji zależnych od treści online. Usługa i rozwiązania już są dostępne dla operatorów i mają być wdrożone, gdy zapewni się pełną ich kompatybilność ze smartfonami – na razie testowane są tylko na urządzeniach ze Snapdragonami.

W praktyce ma się to przełożyć na do 40% więcej czasu pracy na 1 ładowaniu (oczywiście w skrajnych przypadkach) oraz 65% krótszy czas odpowiedzi serwerów aplikacji. Czas pokaże, ale miejmy nadzieję, ze coś wreszcie drgnie w tym temacie.

Komentarze

 • Arrczi

  To może być dobre rozwiązanie. Jednak w dalszym ciągu niepowini rezygnować z szukania lepszego gromadzenia energii.

 • AS

  A wystarczyłoby, żeby w opcjach telefonu była możliwość cyklicznego włączania na krótki czas usługi 3G. A poza tym, czy naprawdę nie można żyć bez natychmiastowych powiadomień?

  • Michał Chęciński

   Windows Phone ma taką opcję ;-)

 • Fidel

  Może ja się nie znam, może ja stary i głupi jestem ale czy kiedyś się nie dało wyłączyć 3G żeby telefon chodził na zwykłym GPRS albo EDGE? Powiadomienia czy inne śmieci spokojnie by przyszły a w razie potrzeby zawsze można jednym klikiem włączyć 3G/HSDPA czy jak to się tam dokładnie nazywa.

  • Nawet widget specjalny był do tego ;)

   • b@t

    albo kombajn czyli aplikacja TASKER na droida

    • Odnoszę wrażenie, że widgety w Andku trochę umierają. Albo minęła początkowa fascynacja nimi. Ale to tylko ja… ;)

   • Fidel

    No własnie chyba “był”. Kiedyś na telu z Froyo mojej kobity działało takie przełączanie bardzo dobrze. Później kupiłem coś z nowszym andronem i okazało się że wyłączono możliwość ingerowania w takie ustawienia. Czy coś się zmieniło w tym temacie? Jest jakiś działający sposób żeby w andku 4.3 i 4.4 przeskakiwać między 2G a 3G?

    • b@t

     google play :
     Switch Network Type 2G / 3G
     2G-3G OnOff

     • Fidel

      Dzięki za reakcje. Tego drugiego znałem z Froyo jeszcze – wtedy dzialał. Niestety obie proponowane przez Ciebie propozycje przekierowują tylko do ustawień systemowych gdzie można sobie albo wyłączyć dane w ogóle albo zmienić tryb pracy z: “Tylko WCDMA” na “Tylko GSM” lub “automatycznie przełączanie”.
      Mam Note 2 z andkiem 4.3 i wygląda na to że albo full albo GSM.
      Takie czasy

 • janko

  Ale o co tu chodzi? Od zawsze można było wyłączyć 3G, na 2G też jest transmisja danych, do powiadomień, odczytu poczty, itp. całkowicie wystarczająca. Na 3G szybciej dostanę powiadomienie o poczcie? Może, szybciej o 0,1s, na pewno to zauważę i docenię :)
  Zwykle mam włączone 2G (i synchronizację wszystkiego, co potrzebuję), a 3G włączam od wielkiego dzwonu, np. jak chcę wysłać mailem zdjęcia.

  I już widzę tę poprawę “o 40%”. Czas pracy telefonu z włączonym ekranem nie zmieni się wcale, a z wyłączonym ekranem i tak jest już na tyle długi, że nikogo nie obchodzi czy leżący w szufladzie i nieużywany telefon może działać jeszcze dzień dłużej.

  • Pewnie o to chodzi, że mamy XXI wiek i o takie rzeczy nie powinniśmy się martwić, skoro płacimy dużą kasę operatorom, producentom smartfonów i systemów operacyjnych.

   Nie po to płaci się czasem i 2-3 k za telefon całkiem sporo operatorowi, żeby żonglować w ustawieniach smartfona tylko dlatego, że nie chce się im iść z postępem.

 • Asd

  Na Andku polecam Gravitybox i opcje smart radio

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona