Ważne

Cortana w Windows 10, ale czy dla wszystkich?

Zawsze zastanawiało mnie, po co w wersji Technical Preview Windowsa 10, obok przycisku Start, znajduje się symbol wyszukiwarki, która częściowo dubluje systemowe wyszukiwanie z Menu Start.

Takie dublowanie funkcji od razu spotkało się z moim sprzeciwem i wyraziłem to przez narzędzie Windows Feedback. W tym szaleństwie może być jednak metoda. Najnowsze, niedostępne jeszcze publicznie kompilacje, wskazują na pojawienie się Cortany, która zastąpi wyszukiwarkę z dolnego paska obok przycisku Start. To była tylko kwestia czasu, bo już obecne kompilacje zawierają elementy tej głosowej asystentki – w tym wszystkie pliki głosowe. Na razie po prostu nie jest ona aktywowana. Cortana na poziomie systemu może okazać się bardzo fajnym rozwiązaniem – szczególnie, jeśli jej funkcje pozwolą na sterowanie systemem i wykonywanie podstawowych zadań. Zawsze nasłuchująca asystentka może przerażać tych, którzy martwią się o swoją prywatność, ale z drugiej strony może być zupełnie nowym sposobem interakcji z systemem. Coś za coś.

screen_shot_2014-11-30_at_8_33_29_pm_story

Pytanie tylko kiedy Cortana trafi do Polski i w jakiej formie. Do tej pory, desktopowe wersje Windowsa miały taką samą funkcjonalność dla wszystkich krajów i różniły się tylko wyświetlanym językiem. Inaczej było z Windows Phone, gdzie wiele kluczowych funkcji dostępne jest tylko w USA. W którą stronę pójdzie Microsoft? Wszyscy mamy nadzieję, że już za pół roku zobaczymy działającą Cortanę z obsługą języka polskiego. Rozum jednak wskazuje na to, że wymagałoby to ogromnego nakładu programistycznej pracy i wcale nie jest powiedziane, że polski oddział tej firmy jest na to gotowy. Pozostaje nam czekać

Jeszcze pół roku.

Komentarze

 • uru28

  Do sterowania głosem w systemie nie koniecznie potrzebna jest Cortana czy program będący online,czy nie dokładnie to samo mają smart TV? ;)

  • Adam

   W tym przypadku potrzebny jest działający Bing z bazą informacji.

   • uru28

    Zgadza się lecz mówimy o różnych rzeczach.Sterowanie systemem za pomocą komend głosowych (przypisanie czynności do komendy głosowej) i tu tryb online nie jest potrzebny. Cortana/ Bing bez połączenia z internetem nie jest możliwa.Nie ma możliwości zmieszczenia na urządzeniu stacjonarnym, nie mówiąc już o mobilnych takiej bazy danych;) To co pisałem po wyżej odnosiło się do stwierdzenia Piotra-” Cortana na poziomie systemu może okazać się bardzo fajnym rozwiązaniem –
    szczególnie, jeśli jej funkcje pozwolą na sterowanie systemem i
    wykonywanie podstawowych zadań.” Po prostu do tego nie potrzeba Cortany… Co nie zmienia faktu że zgadzam się z Piotrem że to fajne rozwiązanie.

    • Nie musi, ale MS nie zrobi osobnej usługi. Cortana zostanie rozszerzona o częściowe wsparcie dla działania offline

     • uru28

      Jest to “oczywista oczywistość” wszak Bing wymaga większej promocji,poza tym offline jest jest już od dawna passe ;) A popatrz kinect always on nie przeszedł…

     • W Stanach Bing to 25% rynku wyszukiwarek i jakość wyszukiwania na poziomie Google. W PL – bieda z nędzą.

     • uru28

      W Stanach premiera XBO była wcześniej,w Polsce jak zwykle (PS4 jakoś dało radę)…W Stanach jest NETFIX u nas trzeba kombinować…W Stanach SP można było kupić od ręki u nas trzeba było sprowadzać….Mam świadomość różnicę w wielkości rynków ale wydaje mi się że M$ jest sobie sam winien.To już nie te czasy gdy piractwo galopowało i nikogo nie było stać na sprzęt z wyższej półki.Apple jakoś potrafi mieć u nas swoje salony mimo iż nasz rynek wciąż nie jest najzamożniejszy a ich produkty do tanich nie należą…

     • Apple ma taką pozycję, że bogate dzieciaki / hipsterzy / dizajnerzy / itd żyjący w PL będą kupować ich produkty. W ciemno.

      MS jeszcze nie ma takiej pozycji z linią Surface.

      Zgodzę się jednak co do opóźnionej premiery XB1. Niewybaczalne. Rozumiem, że to masa roboty, żeby oprogramować Kinecta i dostosować do polskich realiów, ale globalna jednoczesna premiera to niemalże obowiązek.

 • KruSzekOkruSzeK

  Jeszcze bym mógł powiedzieć do swojej L920 by odpaliła kompa i torrenty. Może nawet Cortaną w fonie porozumieć się z Cortaną na kompie i zdalnie odpalić kompilowanie filmu. O, albo gdybym mógł… :)

  • Gość

   Jesteś wizjonerem dokładnie takim samym jak Jobs.

   • Adam

    Prawie, bo nie zrealizował swego pomysłu.

  • Tomasz Lenartowski

   Kompilujesz filmy? Jak?

   • Logo Komeniusz

    • Tomasz Lenartowski

     Żółw. No tak. Zapomniałem, że to istnieje :D

 • Adam

  Jakie pół roku skoro premiera jest planowana na jesieni 2015.

  • Skąd takie niesprawdzone info?

   • Adam

    Microsoft podaje taki termin rynkowej premiery.

    Za pół roku to jest planowana konferencja dla programistów i udostępnienie kolejnej wersji testowej.

    • Nie :) wersja customer preview będzie ogłoszona w styczniu. Premiera finalna najprawdopodobniej w czerwcu lub lipcu

     • Adam

      Co najwyżej roześlą wtedy do producentów, a rynkowa premiera będzie we wrześniu bo w wakacje gdy klienci są na urlopach wypadłaby kiepsko.

     • Przekonasz się, że nie :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona