Ważne

Samsung dominuje na rynku tabletów, ale tylko w jednym kraju

W zeszłym miesiącu IDC informowało, że Samsung został drugim, co do wielkości, producentem tabletów na świecie. Pierwsze miejsce jest piastowane przez Apple. Najświeższy raport IDC informuje, że dominacja Samsunga jednak wystąpiła, ale tylko w jednym kraju – konkretnie w Azji, w Indiach. 

Jak wynika z raportu, trzeci kwartał 2014 roku w Indiach był dla Samsunga łaskawy, bo posiada on 22,2 procent tamtejszego rynku, kiedy drugi producent ma dwa razy mniejszy udział. Urządzenia, którym firma zawdzięcza taki stan rzeczy, to Galaxy Tab 3, Galaxy Tab 4 oraz seria urządzeń Galaxy Tab S. IDC oświadczyło, że z okazji okresu świątecznego rynek tabletów w Indiach powiększył się o 10 procent.

Spośród ogólnie sprzedanych 940 tysięcy tabletów, ponad 90 procent było opartych o system Android. Klienci z Indii preferują też urządzenia z możliwością używania karty SIM.

Drugie miejsce w Indiach należy do firmy Micromax, która z wynikiem 10,9 procent jest daleko za Samsungiem.

Kiran Kumar z IDC India zauważył, że phablety (zdefiniowane przez firmę jako urządzenia z ekranem 5,5″ – 6,99″) przyczyniają się do spadku sprzedaży małych tabletów z wyświetlaczem pomiędzy 8 a 9 cali. To jednak prowadzi do poprawy średniej ceny tych urządzeń.

Powyższe dane pokazują i usprawiedliwiają poniekąd poczynania Apple, które zdaje się świadomie uśmiercać iPada mini. Potwierdzają to też statystyki z aplikacji Pocket, w której użytkownicy chętniej czytali materiały na większym iPhonie, aniżeli na iPadzie. Wygląda więc na to, że kategoria phabletów rośnie w siłę, a małe tablety zaczynają tracić na wartości. Większy Nexus 9 jest tego kolejnym przykładem.

rynek tabletów w Idiach w 3 kwartał 2014

Komentarze

 • kamil

  Są jakieś dane jak to wygląda w Polsce? Patrząc na znajomych to sporo osób wybiera taby Lenovo. Bardzo ciekawy jestem zestawienia % . Jak by ktoś miał aktualne dane to byłoby super. pozdrawiam

  • Na chwilę obecną nie ma takich danych, albo przynajmniej do nich jeszcze nie dotarłem. Jak tylko się ukażą na pewno zostaną opublikowane ;)

 • ula

  Po przejściach z marką samsung dziwie się ze zajmuje tak wysokie miejsce. Obsługa klienta Samsung Polska to praktycznie brak obsługi. Przedłużanie sprawy, ignorowanie konsumenta, strasznie długi i skomplikowany proces reklamacji- w apple wymienili tablet mojej koleżance w 4 dni, tu na jakąkolwiek pomoc czekam 3 miesiąc. Na przeprosinach sie kończy. Dziękuję za taki sprzęt!

  • Heterohetera

   ……..ja nie narzekam, sAMOLED-Y w Tabach -S wymiatają konkurencję aż piszczy.
   Nikt nie ma tak dobrych ekranów jak Samsung
   Nigdy nie kupię apla !

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona