Ważne

Nowe jądro systemu w Windows 10 będzie ogromnym skokiem w przód?

Na to wskazywałby potwierdzony już przeskok numeracji kolejnych wersji kernela NT. Jeśli sięgniemy pamięcią, to Windows 2000 miał jądro 5.0, XP – 5.1, Vista – 6.0, 7 – 6.1, 8 – 6.2, 8.1 – 6.3.

Naturalnym krokiem byłoby nazwanie następnej wersji jądra po prostu 6.4. Nie tylko z powodu zachowania spójnej nomenklatury, ale również ułatwienia życia programistom, którzy w swoich aplikacjach, w kodzie, często sprawdzają wersję jądra po pierwszej czy drugiej cyfrze znaczącej. Microsoft w kolejnej kompilacji Windowsa 10 (9888) zastosuje jądro o numerze 10.0. Mimo wszystko, na razie nic nie wskazuje jednak na to, że będzie to ogromny krok w przód. Co prawda kernel musi się zmienić, żeby na równi traktować wszystkie urządzenia – od smartfonów i werables do dużych komputerów stacjonarnych i serwerowych, ale zmiany nie mogą złamać wstecznej kompatybilności, którą Microsoft obiecał w trakcie konferencji BUILD.

4572_fig1--architecture_71774690

Microsoft może nas jeszcze zaskoczyć, ale na razie wygląda na to, że będzie to mimo wszystko zmiana jedynie symboliczna, żeby zrównać wersję jądra z numeracją całego systemu (10). Jest w tym pewna logika, ale niestety nie spodziewałbym się daleko idących zmian, choćby w sposobie kolejkowania procesów czy zarządzania nimi i pamięcią – co mogłoby w znaczny sposób przełożyć się na żywotność baterii. Firma ma pewien problem. Różnorodność urządzeń, która ma pracować pod systemem wykorzystującym to jądro jest większa niż kiedykolwiek, a niestety nie da się zrobić czegoś uniwersalnego i zarazem najlepszego w każdej kategorii.

Nie jest wykluczona dalsza optymalizacja w kolejnych, wyższych warstwach systemu, jednak wciąż pozostaje to problematyczne. Microsoft miał i nadal ma bardzo odważny cel, czyli stworzenie systemu dla zegarków, smartfonów, tabletów, laptopów, komputerów, serwerów, samochodów czy “internetu rzeczy”. Jestem ciekaw czy takie coś w ogóle może wypalić – szczególnie w kontekście konkurowania z Androidem i iOS, które dawno zadomowiły się na rynku mobilnym i nic nie wskazuje na to, żeby miały zamiar dzielić się nim z trzecim graczem. Chcę wierzyć, że Microsoft ma plan, który pomoże wskrzesić Windowsa i zapobiec jego marginalizacji w stronę rozwiązań korporacyjnych, profesjonalnych i serwerowych.

Komentarze

 • adam

  jakoś jądro linuxa daje radę obsłużyć zegarki, smartfony, laptopy i serwery

  • O jakim WSPÓLNYM jądrze linuksowym piszesz? ;)

   • ggggg

    Pewnie o tym które mieści się na dyskietce.

 • uru28

  Jeśli, uda się opracować system spójny i jednocześnie obsługujący różne urządzenia “rodziny Win”, do tego jeśli developerzy będą pisać jedną aplikację która zostanie dostosowana do różnych urządzeń, gdzie zmiany będą wynikały wprost z konieczności dostosowania do konkretnego urządzenia oraz jeśli będą ustalone i przestrzegane zasady odnośnie wyglądu i spójności aplikacji to może wreszcie uda się osiągnąć realny sukces. Trochę dużo tych “jeśli” ;)
  Do tej pory myślałem że aby system dobrze chodził na takiej mnogości urządzeń MUSI zostać gruntownie rozbebeszony i dobrze zoptymalizowany, a tu Piotr sprowadza mnie na ziemię. Człowiek uczy się całe życie,a i tak umiera głupi….;)

 • Tomasz Lenartowski

  Kurcze liczyłem na to, że dowiem się faktycznie o jakichś planowanych zmianach a tu “zmieni się wersja z 6 na 10”.

  M-E-H

 • Konrad Uroda-Darłak

  Jak dla mnie to zwykły marketingowy chwyt ^^

 • Ja(ten prawdziwy)

  Czyli na smartphone’ie z Windows 10 będzie można uruchomić program z komputera z tym systemem?

 • D

  Podstawowa zmiana będzie widoczna dla programistów. Już teraz jest tzw. Universal Apps, za jednym zamachem tworzy się aplikację, którą można uruchomić na Windows Phone 8 i Windows 8 – odbywa się to w ten sposób, że pisząc aplikację tworzy się ją z 3 części: część wspólna dla obu systemów, część specyficzna dla Windows 8 i część specyficzna dla Windows Phone 8.
  Teraz pewnie będzie tak, że będzie się tworzyło wszystko z jednej części przy czym będzie się sterować warunkami, np. które zasoby użyć dla jakiego rodzaju ekranu (inna bitmapka dla ekranów o niskiej rozdzielczości, inna dla większych).

  Co ciekawe własnie w ten sposób tworzy się aplikację dla Androida, gdzie można korzystać warunków wykorzystania danego zasobu. Problem Androida jest taki, że plik dystrybucyjny APK jest statyczny i zawsze pobierasz wszystkie zasoby dla danej aplikacji (ściągasz bitmapki dla ekranów niskiej rozdzielczości, wyższej, bardzo wysokiej itd.) pomimo, że w danym przypadku zawsze użyjesz tylko jednego rodzaju (rozdzielczość ekranu jest stała).

  Microsoft poszedł dalej, bo pliki dystrybucyjne po pobierając aplikację na dane urządzenie ze sklepu, pobierasz tylko to co dane urządzenie potrzebuje. Masz prostą Nokie 520/530 z ekranem niskiej rozdzielczości? Pobierasz tylko ikonki dopasowane do rozdzielczości ekranu.
  Masz Windows Phone na ekrani FullHD, dostajesz ikonki wysokiej rozdzielczości

  Cel Microsoft jest prosty. Firmy tworzące oprogramowanie liczą kasę. Skoro mogą stworzyć za jednym zamachem aplikację, która będzie działać na PC, TV, XBOX, smartfonie, tablecie, to chętnie z tego skorzystają, bo to oznacza szerszy rynek i większy zysk.

  Uważam, że w najgorszej pozycji będzie Android. Jeśli cel uda się Microsoftowi, to następny będzie Apple, który będzie intergrował MacOS i z iOS, bo to nieurchonny kierunek.

  Android będzie próbował dostawać cechy typowo desktopowe, ale jest to z góry skazane na niepowodzenie, bo to system typowo smartfonowy.

  Tablet z Windows to mały PC, tablet z Androidem, to przerośnięty smartfon. Taka jest różnica.

  • Nie do końca. Tworząc w frameworku Model-Widok-Kontorler, w Windows 10 również będziemy robić osobne widoki w XAMLu czy HTML5 dla smartfonów, tabletów, komputeów czy Xboksa.

   Wspólny będzie backend, algorytmy i funkcje. Universal Apps będą bardziej promowane, ale nic nie stanie się automatycznie. Projektant tak czy tak będzie musiał stworzyć osobne widoki dla różnej wielkości ekranów.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona