Android 5.0 ułatwi nagrywanie ekranu

Możliwość swobodnego nagrywania tego co dzieje się na ekranie tabletu bez rootowania lub korzystania z zewnętrznych urządzeń to marzenie wielu posiadaczy sprzętu z systemem Android. Niestety, jak na razie taką funkcją mogą pochwalić się jedynie wybrane modele, takie jak chociażby NVIDIA Shield Tablet.

Wiele wskazuje jednak na to, że już niedługo w Google Play pojawią się narzędzia znacznie ułatwiające wspomnianą czynność. Wszystko za sprawą wprowadzonego w nowej wersji systemu zestawu instrukcji android.media.projection API, który pozwoli deweloperom na tworzenie aplikacji przechwytujących to co dzieje się na ekranie naszego urządzenia. Wprowadzenie tej funkcji wyeliminuje więc konieczność rootowania sprzętu (wymaganą przez większość obecnie dostępnych aplikacji tego typu) lub korzystania z zewnętrznych urządzeń, dzięki czemu proces nagrywania stanie się prosty, przejrzysty i, co najważniejsze, przystępny dla przeciętnego użytkownika. Warto zaznaczyć, że aplikacje wykorzystujące nową funkcjonalność będą musiały za każdym razem poprosić użytkownika o zgodę na rozpoczęcie nagrywania, co powinno wyeliminować (a przynajmniej ograniczyć) szanse na wykorzystanie ich w sposób niepożądany.

Posiadacze urządzeń z Android 5.0 mogą już wypróbować dwie pierwsze aplikacje wykorzystujące nową funkcjonalność systemu. Należy jednak pamiętać, że są to projekty znajdujące się we wczesnym stadium rozwoju, co przekłada się na sporą ilość błędów i małą liczbę opcji.

ILOS SCREEN RECORDER
LOLLIPOP SCREEN RECORDER

Komentarze

 • PiK Technology

  Onda V989 też to ma wbudowane – bez rootowania, bez instalacji. Opcja w menu

  • marekbn

   Im więcej informacji na temat nowej ,,5″ , tym bardziej przechodzi mi chęć na zmianę systemu . Coraz bardziej mi się podoba :-) . Po ograniczeniach jakie wprowadził 4.4 , już byłem zdecydowany na Windowsa . Ale odblokowanie przenoszenia aplikacji i tych kilka dodatkowych ,,smaczków” zmienia wszystko .Wymianę sprzętu planuję na połowę przyszłego roku , a do tego czasu duża część urządzeń będzie miała “5” – kę . Mam nadzieję że będzie rozczarowania ;-) .

   • marekbn

    Oczywiście miało być : mam nadzieję że nie będzie rozczarowania ;-)

  • Grzegorz Winger

   Dokładnie, bardzo mile mnie to zaskoczyło i w dodatku działa to bardzo dobrze.

 • aaa

  Od czasu 4.4 nie trzeba rootować – przez adb można nagrywać bez problemu, ale bez dźwięku. Ciekawe czy dodadzą dźwięk, przydałoby się.

  • Aske

   Ale o ile dobrze pamiętam to wymaga podłączenia tabletu do komputera, czyli korzystania z zewnętrznego urządzenia. Nowe rozwiązanie ma działać bezpośrednio na androidzie. Nagrywanie dźwięku prawdopodobnie realizowane będzie przez wbudowany mikrofon.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona