LTE-Advanced w Polsce? Plus już testował

Plus to firma, dzięki której pod strzechy w naszym kraju zaczął trafiać standard LTE. Razem z firmą Ericsson Plus przeprowadził testy przesyłania danych w standardzie LTE-Advanced. Osiągniętą szybkość udało się uzyskać poprzez połączenie pasm dwóch częstotliwości – 1800 MHz i 2600 MHz. 

Dane zostały przesłane z prędkością 300 Mb/s. To dwukrotnie więcej, niż obecne możliwości techniczne LTE w Polsce. Aktualna infrastruktura pozwala przesyłać dane z maksymalną szybkością 150 Mb/s. Jednak celowo ta prędkość jest dławiona przez ograniczenia nakładane przez operatorów.

W realizacji tego przedsięwzięcia udział firmy Ericsson był taki, że dostarczyła ona oprogramowanie LTE-Advanced Carrier Aggregation, dzięki któremu możliwa była agregacja częstotliwości dwóch pasm.

To bardzo pokrzepiające, że pomimo tego, iż standard LTE nie zdążył się na dobre zadomowić w naszym kraju (choć zasięg jest już całkiem spory), to są firmy, chcące pracować nad dalszym rozwojem tej sieci.

Plus po raz kolejny udowadnia, że śmiało sięga po nowe rozwiązania i jest nie tylko liderem technologii LTE, ale również wyznacza trendy i standardy usług internetowych w naszym kraju.

”–

Testy zaawansowanej technologii są niezbędnym elementem naszej strategii rozwoju sieci, który potwierdza naszą gotowość do zapewniania najbardziej niezawodnego i szybkiego transferu danych. ”

– Agregacja nośnych pozwala na uzyskanie większych prędkości transmisji danych, niż podczas korzystania z jednej nośnej. Pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii można się spodziewać po zakończeniu aukcji i zbudowaniu sieci 800 i 2600 MHz.

”–

Komentarze

 • TomdeX

  Niech najpierw przestaną bawić się w ograniczenia… A później pogadamy.

 • Sony

  JASNE – cudowne – LTE – tyle, że obecnie w domu, w zasięgu mam jeden BTS z LTE – i 5 BTS’ów z HSPA+

  I co się okazuje? Że HSPA+ dziala SZYBCIEJ niz LTE – bo SIEĆ SZKIELETOWA łączaca BTS’y ma ograniczoną przepustowość, jak do LTE się podłączy dużo ludzi to “wykończą” pasmo na sieci szkieletowej, A majac kilka BTS’ów ze “zwykłym” HSPA+ – mamy sumarycznie znacznie wieksza przepustowość.

  Tak więc NIE MA się co podniecać LTE – do momentu jak nie zwieksza przepustowiści Sieci Szkieletowej to predkości znacznie nie zwrosną.

  W dużych miastach jest lepiej, więcej BTS’ów, można je połączyć światlowodami, sieć szkieletowa ma duża przepustowośc. Ale w mniejszych miescowościach NIE MA tak lekko – czesto sieć szkieletowa jest realizowana za pomoca radiolinii – ktora nie ma dużej przepustowości.

  Tak więc BARDZIEJ od LTE ucieszyła by mnie PEŁNA prędkośc HSPA+ i brak / znaczne zwiekszenie limitu. :)

 • Tomasz Wronka

  Plus do tej pory nie ogarnął swojej oferty Power LTE, a już bierze się za bicie kolejnych rekordów. Prędkości rewelacyjne, tylko szkoda, że cały czas konsultanci wprowadzają w błąd (no dobra, nazwijmy rzecz po imieniu – kłamią), że w najwyższym abonamencie nie ma limitów. I w ten sposób nabierają kolejnych chętnych. I co komu po prędkości 50 (najczęściej)-100 (wyjątki) czy w przyszłości 300 mbit, skoro limit jest w najlepszym razie po 30 + 10 GB. A filmy na YT przy takim łączu z automatu odpalają się w 1080p i te 30 GB zniknie w okamgnieniu. A potem w takim oszukańczym Power LTE mamy limit najpierw 20 mbit (to dla szczęśliwców), 10, 5, 1 mbit.. Na końcu czeka 0,5 mbit oraz 32 kbit. Tak więc, czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć, po co komu 300 mbit, skoro a) na komórkach czy tabletach o kant kuli potłuc taką prędkość, bo przy www powyżej 10 mbit nie ma żadnej różnicy, na YT powyżej 30 mbit, b) przy traktowaniu tako internet domowy (a tak był reklamowany Power LTE) momentalnie przekroczymy pakiet maksymalny.

  Dla jasności – taki Play również ma limity, ale a) jest to wyraźnie zapisane w regulaminie – po 100 GB, a nie jak w Plusie uznaniowo włączy się FUP, ale nie wiadomo kiedy b) po przekroczeniu mamy 2 mbit, a nie 32 kbit.

  • janusz

   Filmy FHD na youtube mają bitrate 6mbit. Na łączu 10mbit mogę oglądać youtube w fhd i nikt w sieci lokalnej nie zorientuje się że oglądam. Przeglądanie internetu jest komfortowe już przy 1mbit. Przy 10mbit i więcej widać różnicę tylko jeśli na tym samym łączu pracuje kilkanaście komputerów lub ktoś chce pobierać z bardzo dobrego trackera

 • gosc

  Skoro obecne prędkość 150 Mb/s jest celowo dławiona przez operatorów to po co zabawa w 300 Mb/s? Lepiej niech ogarną te 150.

 • Tyran1918

  Spoko, ale ich LTE w Krakowie działa z prędkością 5-8 Mb/s, więc z czym do ludzi.

 • Tow. Cebulak

  ……..ale ich “LTE” u mnie działa z prędkością średnią dobową 7 Mb/s, więc z czym do e-człowieków.
  Wywaliłem to dziadostwo=microSIM Play LTE/he he !/ po 7 dniach testów , strurba ich suka !

 • Klos

  W jakim celu mi ta prędkość jak w najwyższym pakiecie w power lte gdzie po przekroczeniu pakietu podstawowego prędkość powinna być “bez ograniczeń” << taki zapis mam w regulaminie z czerwca, to po przekroczeniu 52 GB prędkość ze średniej 18-25 Mbps spada do 0.5 Mbps i tak zostaje do następnego okresu rozliczeniowego ? Musiałem dodatkowo wykupić po kablu bo internet domowy z cyfrowego polsatu i z plusa to chłam. UWAGA złodzieje.

 • bolek

  300Mbps… A z tych obecnych 150 Mbps to średnio dostępne jest 30? A jak jesteśmy w dobrym miejscu i jest mało użytkowników to może 50 Mbps. To jest tylko test. W prawdziwej sieci nie osiągniemy takiego thr, a nawet jeśli to telkom nie pozowli nam się tym nacieszyć i sprowadzi nas na ziemię, czyli 32Kbps (nawet w ofercie “no” limit) ;) Ostatnio tłukę pomiary przepustowości neta mobilnego telefonem. Pomiary wskakują od razu na stronę pomiarową i wyświetlają się na mapie. Chyba nie tylko ja tak robię bo już prawie cała Polska jest zmierzona. Niedawno okazało się, że w GOP jedynie Gliwice nie mają LTE w Play

  Dla zainteresowanych:
  http://www.rfbenchmark.pl/strona-glowna/

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona