Ważne

Lollipop działający na 3 generacjach Xperii Z oraz beta testy nowego Androida na Xperii Z3

Niestety nie jest to żadna z wczesnych wersji beta oprogramowania, na którą czekają posiadacze urządzeń Sony. Wideo, które pojawiło się na oficjalnym blogu Sony przedstawia trzy popularne urządzenia działające pod kontrolą najnowszej wersji Androida 5.0 Lollipop w wersji AOSP.

AOSP oznacza tyle, że jest to kompilacja systemu oparta o otwarty i powszechnie dostępny kod źródłowy Androida, który Google udostępnia na swojej stronie.  Teoretycznie każdy posiadający chęci, umiejętności oraz naprawdę dużo wolnego czasu, może postawić AOSP na swoim urządzeniu. Warunkiem koniecznym jest jeszcze posiadanie odpowiednich sterowników do poszczególnych modułów. Dzięki temu, że Sony oficjalnie wspiera program AOSP dla swoich smartfonów i tabletów, powstawanie takich kompilacji jest możliwe i przede wszystkim prostsze, niż w przypadku Samsunga, który nie udostępnia sterowników do swoich autorskich układów, przez co o wiele trudniej jest stworzyć działający system na urządzeniach z serii Galaxy.

Z kolei testy przeprowadzane obecnie w Szwecji, które Sony nazywa 3Beta, dają możliwość ograniczonej liczbie użytkowników przetestować Xperię Z3 oraz Z3 Compact, działające z tą samą wczesną kompilacją AOSP. Celem tych testów jest zebranie jak największej liczby informacji z tej wersji oprogramowania tak, aby zapewnić użytkownikom możliwie jak najlepszą jakość nowego firmware, który zostanie w ciągu najbliższych miesięcy przygotowany i rozdystrybuowany wśród poszczególnych modeli urządzeń Sony.

android-5-0-lollipop-os

Takie kroki są zrozumiałe, ponieważ Android 5.0 zmienia wiele rzeczy w interfejsie urządzeń, więc o zwykłym odświeżeniu swojej autorskiej nakładki nie może być mowy. Niewątpliwie potrzebna będzie gruntowna modernizacja tak, aby dostosować się do nowo powstałych standardów, jakie przyniósł ze sobą Lollipop.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona