Ważne

Dotykowy Office dla Windows 10 zaprezentowany na wideo

Ostatni tydzień był bardzo pracowity dla Microsoftu. Wprowadzili na rynek nową platformę Health, opaskę Band, a dzisiaj ogłosili udostępnienie mobilnych wersji aplikacji Office za darmo (i bez subskrypcji) dla użytkowników iPadów, iPhone’ów i tabletów z Androidem.

Na profilu Channel9 pojawiło się też wideo, które prezentuje dotykową wersję Office dla Windows. Lepiej późno niż wcale. Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić jak szeroka jest funkcjonalność prezentowanych aplikacji, ale wiele wskazuje na to, że będą one bardziej zaawansowane, niż ich odpowiedniki dla konkurencyjnych systemów operacyjnych. Jeśli okazałoby się inaczej, Microsoft straciłby jeden z ostatnich argumentów na rzecz dotykowego Windowsa – czyli najpopularniejszy na świecie pakiet biurowy.

Wielu komentatorów jest zaskoczonych tą decyzją i zastanawia się jak Microsoft chce na tym zarobić. W końcu Office to prawie największy “biznes” tej firmy, jeśli chodzi o przychody i zyski. Skąd zatem tak daleko idący ruch? Na tym etapie trudno to jednoznacznie określić. Microsoft stawia na wieloplatformowość, ale nie może zapominać, że nie jest drugim Googlem i nie będzie zarabiać na reklamach, czy wykorzystywaniu danych swoich użytkowników. Być może nowy prezes (jak długo będę nazywał go nowym?) wierzy, że osoby przyzwyczajone do dotykowego Office’a na urządzeniach z ekranami mniejszymi niż 10 cali, będą chciały używać go również na laptopach i komputerach stacjonarnych. Brzmi to bardzo logicznie, ale… Microsoft dawno zdominował i nadal dominuje na tym rynku. Gdzie jest zatem haczyk? A gdzieś jest na pewno, bo Nadella nie zmienił Microsoftu w firmę o działalności non-profit. Na razie haczyk ten jest dobrze zakamuflowany i nadal do końca nie wiemy co siedzi w głowie władz firmy.

Piekło zamarza, bo nawet David Pierce z The Verge, którzy zwykle jest bardzo krytyczny w stosunku do Microsoftu napisał, że “w dwa tygodnie Microsoft stał się najbardziej interesującą firmą technologiczną”.

Komentarze

 • Bezpłatnym pakietem office na Andku i iOS MS tylko zyskał, bo i tak tam były używane aplikacji innych producentów.

  Myślę, że MS tym, że bardziej “otworzył” pakiet office to spowoduje większą ilość kupionych pakietów biurowych na komputery stacjonarne i 365.

  Choć może na razie da dużo “darmowego” ludzie się przyzwyczają, a potem, żeby zrobić upgrade to płać człowieku.
  W końcu ms to nie fundacja ;d

  • Hanter

   Ms zmienia politykę i stawia na multiplatwormowosc. Nadella zobaczył na czym zarabia i stawia na mobilność za rok czy dwa będzie Office płatny ale najpierw muszą przyzwyczaić ludzi i zrobić taki dotykowy Office na którym da się pracować efektywnie

   • Tak nie będzie

    • Hanter

     Tak samo się mówiło dwa lata temu że Office nie będzie na androidzie :)

     • Kto tak mowil? Office 365 byl na androida 2 lata temu

     • Hanter

      był ale chyba nie było wersji darmowej? czy była?

     • Nie było i dalej nie ma. Są na razie tylko zaproszenia do wersji preview – niektórzy już je otrzymali. Płatny O365 był i jest tylko dla smartfonów.

 • Artur Grzegowski

  “Microsoft straciłby jeden z ostatnich argumentów na rzecz dotykowego Windowsa – czyli najpopularniejszy na świecie pakiet biurowy.”

  To dotykowy windows nie ma już prawie żadnych argumentów poza officem?
  O_O Śmiałe…

  • “To dotykowy windows nie ma już prawie żadnych argumentów poza officem?”
   Jeśli mówimy tylko o kafelkach (a nie pulpicie i jądrze oraz sterownikach), to mało rzeczy przemawia na korzyść Windowsa w porównaniu z iOS dla iPadów. Wymieniłbym snap view, konta użytkowników i wsparcie dla aktywnych rysików.

   • janusz

    Tablet z win za 500zł ma bardziej responsywny interfejs od tego z andkiem, w tym przedziale cenowym niema nic na ios.

    • Adam

     Podaj link, bo Surface Pro kosztuje dobre 3 tys. zł.

 • ja

  W tym tygodniu Microsoft przede wszystkim prowadził exclusive podkładki pod iPady:)

  • op

   hehhehehehe

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona