Internet Explorer dla Androida i iOS – prawie

Wczoraj, późnym wieczorem, Twittera obiegła informacja, że Internet Explorer do celów testowych będzie dostępny dla Androida, iOS i OSX.

Radość była jednak przedwczesna, bo nie jest to natywna aplikacja systemowa, a wykorzystywanie desktopowego IE przez zdalny pulpit. Możemy zapomnieć o świetnej płynności działania, energooszczędności czy wygodzie. Po co zatem powstał taki twór? Odpowiedź jest bardzo prosta – dla web designerów i web developerów, którzy chcieliby mieć podgląd jak ich strona wygląda w różnych przeglądarkach. Osoby, które kiedykolwiek tworzyły stronę www wiedzą, że kompatybilność i uzyskanie jednolitego wyglądu między przeglądarkami to bardzo trudne zadanie.

ie_azure1

W tym momencie z pomocą przychodzi Microsoft RemoteApp, który wewnątrz aplikacji zdalnego pulpitu pozwala zdalnie uruchomić jedną instancję Internet Explorera do celów testowych. Jest to IE w najnowszej wersji, który występuje w Windows 10 Technical Preview (obecnie jest to IE 11, ale wkrótce możemy spodziewać się aktualizacji).

Przetestowałem aplikację na małym tablecie i na domowym WiFi chodziła ona bardzo szybko i płynnie, a łączenie się ze zdalnym serwerem trwało około sekundy. Z pewnością zdalny IE nigdy nie zastąpi natywnych przeglądarek, ale może stać się kolejnym przydatnym narzędziem dla osób tworzących strony www.

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Hmmm. Ale do testowania to przydałaby się przeglądarka lokalnie. Jak nie mam wystawionej strony tylko na razie developuję to taki IE na zdalnym urządzeniu nic mi nie da. Right?

  • Idea jest taka, żeby rozwijać stronę w Azure :)

   • Tomasz Lenartowski

    I tu jest ten haczyk.

    • Haczyk nie haczyk. Darmowa usługa prowadząca do płatnej usługi ;)

     A mówiąc bardziej ogólnie, coraz częściej środowisko testowe jest nielokalne (choć nie Azure). Sam rzadko korzystam już z lokalnego serwera do deweloperki. Dużo łatwiej z przenoszeniem i mniej błędów przy tym wychodzi.

     • Tomasz Lenartowski

      Ale gorzej, jeśli mamy to w korpo :). Obecnie jak trzeba jakiś nowy frontend przetestować to trzeba wskoczyć na 4 różne wirtualki (IE 8, 9, 10, 11). jakby to było lokalnie byłoby dużo lepiej.

      Nie, nasze korpo by się nie przeniosło na Azure. Za dużo danych wrazliwych ;)

     • Kwestia podejścia. Dużo większe firmy pracują na Azure (w tym częściowo iCloud Apple’a), w tym niektóre giełdy światowe ;)

     • Tomasz Lenartowski

      Tak czy inaczej ms znów nie dostanie ode mnie punktu za fajność. Ostatni dostał przy windowsie 7 (przeduwanie okienek do krawędzi powodujące zajęcie połowy ekranu), a wczesniej w office 2007 (wstażka).

     • Niektórzy znafcy sądzą, że IE przez remote desktop, to przeglądarka dla przeciętnego kowalskiego i wyraz strategii Microsotu “mobile first cloud first”, która przejawia się w tworzeniu apek dla każdej platformy %-) A bóg widzi i nie grzmi…

      http://antyweb.pl/internet-explorer-na-dowolnym-urzadzeniu-microsoft-nie-zwariowal/

 • Dominik

  Internet Explorer wymiata pod względem wydajności. Internet Explorer na zetafonie Nokia 520 z Windows Phone ma lepszy wynik niż androidowa przeglądarka na Nexus 4

  • Tomasz Lenartowski

   Super.

   Ten komentarz wnosi tyle co twój ;)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona