Ważne

Samsung robi czarny PR Androidowi

Jak często zdarza Wam się usłyszeć lub przeczytać opinię osoby, która mówi, że nie trawi Androida i przerzuciła się z Jakiegoś Galaxy na Lumię lub iPhonea/iPada? Czy te osoby wiedza, że Android nie kończy się na Samsungu?

Koreańska grupa zdominowała nie tylko rynek urządzeń mobilnych. Ten moloch korporacyjny produkuje, na ogromną skalę, wszelka elektronikę użytkową oraz wytwarza komponenty do urządzeń swoich konkurentów. Jest także ważnym graczem w branży konstrukcyjnej, zarówno budowli, jak i statków. Istnieje nawet firma Samsung Life, która zajmuję się… ubezpieczeniami na życie. Cała grupa Samsung generuje ponad 23% PKB Korei Południowej!

YEOSU EXPO SAMSUNG PAVILION BY SAMOO01

Według danych sprzed prawie roku 63% Androidów to urządzenia z rodziny Galaxy, z czego połowa stanowi serię Galaxy S. Oczywiście nie muszę chyba dodawać, że Samsung jest największym producentem smartfonów na rynku, wyprzedzając drugiego potentata, jakim jest Apple.

global-android-share-27.02.14

Jednak Koreańczycy, w przeciwieństwie do Apple, swój sukces zawdzięczają  strategii linii najmniejszego oporu. Samsung przyznaje otwarcie, że produkcja urządzeń z charakterystycznego, tandetnego tworzywa sztucznego pozwala na ogromne oszczędności, które przyczyniają się do obniżenia jednostkowego kosztu ich wytworzenia oraz przyspieszenie procesu produkcji. Jeżeli taka strategia została przyjęta w stosunku do wykonania serii Galaxy (wyłączając wyjątki w postaci ostatnich Galaxy Alpha i Note 4, które mają przynajmniej częściowo metalowe obudowy), niewiele lepszej sytuacji można spodziewać się od strony software. Interfejs w urządzeniach ze średniej półki potrafi zwalniać prosto po wyjęciu z pudełka i na nic zdają się w miarę świeże wersje systemu, skoro jest on niemiłosiernie obciążony niepotrzebnymi i często nawet niezrozumiałymi dodatkami, aplikacjami czy usługami w tle. Co prawda w ostatnim czasie naprawdę wiele zmieniło się na dobre, używałem jakiś czas nowego Ace z amoledem i w płynności działania praktycznie nie ustępował mojemu Nexusowi 5.

Czy konkurencja na tym cierpi?

Zdecydowanie tak. Wiem, że bardzo łatwo jest zrazić się do urządzenia, wobec którego ma się jakieś oczekiwania, tym bardziej, że nawet topowe i drogie urządzenia z rodziny Galaxy nie stronią od lagów i spowolnień, które w przypadku budżetowców nie byłyby zbyt wielką tragedią, z powodu niewielkich wymagań docelowego targetu. W ten sposób koreański gigant utrwala stereotypy Androida, z których on już dawno “wyrósł”. Pomimo tego czas pokazał, że sytuacja jest jeszcze do uratowania. Pamiętacie jeszcze jak działało HTC Sense w wersji 3.0 i starszej? Nakładka ta była tak zasobożerna, że nie działała wystarczająco płynnie nawet na filmach pokazowych. Dzisiaj Sense w serii HTC One jest jednym ze wzorców działania wśród nakładek producentów. Myślicie, że tegoroczne odświeżenie TouchWiza oraz wypuszczenie kilku metalowych modeli, może być zwiastunem gruntownych zmian w polityce sprzedażowej Samsunga?

Komentarze

 • Jacek.P

  Co za bełkot. Rozumiem, że może się komuś nie podobać że urządzenia Samsunga są z plastiku, ale nazywanie tandetnymi tworzywa z którego są wyprodukowane tablety z serii Pro czy S oraz najnowszy Samsunga Galaxy, jest zwykłym kłamstwem. Nie tylko sama redaktor naczelna Tabletowo, ale i inni redaktorzy chwalili najnowsze urządzenia Samsunga za wygląd i jakość wykonania.

  To prawda, że TouchWiz czasami laguje, ale czysty android nie może równać się nawet z nim funkcjonalnością. Dlatego ja przymykam na to oko.

  • Adam

   Pół internetu śmieje się z plastikowego Galaxy S5.

   • Plecy S5 – fatalne. Plecy Tab S – przyzwoite. Plecy Note Pro – fajne.

    Według mnie.

    • Adam

     Przyzwoite to zdecydowane za mało w flagowym modelu za 2000 zł.

   • marser

    Czym innym jest śmiać się z plastikowego galaxy (bo jest on plastikowy :P), a czym innym jest twierdzenie, że jest to tandetny plastik. Dla porównania Ferrari F40 jest również z tworzywa sztucznego – też powiesz że tandetny plastik ?!? Lumie też są z plastiku czyż nie ?!?

    • steveminion

     Plastik plastikowi nierówny i tu Lumia jest najlepszym przykładem, że może być z tworzywa sztucznego i może być dobre.

     • Sony

      Lumia to POLIWEGLAN :) – a Samsung NIE.

      Różnica jest taka, że z Poliweglanu robi się szyby do mysliwców, okana batyskafow, jest składnikiem kuloodpornych szyb :)

      A tworzywo u Samsunga? Nie wiem, zmielone butelki PET ? Nie wiem jak SGS5 – ale – mój SGS4 był FATALNY jeśli chodzi o jakość.

      Niby flagowiec, a jakością ustępował Lumii 720 – która do bycia flagowcem nigdy nie aspirowala. I nie tylko ja na to nażekałem – w pracy było z 10 SGS4 i kazdy był słaby jakościowo.

     • Twin

      co masz na myśli słaby jakościowo s4? mam go i jakoś nic mi nie skrzypi nic mi nie odpada, nic mi się nie rysuje więc?

     • Sony

      A nam wszystkie skrzypiały, trzeszaczały. Pojawiły się szczeliny.
      Po 2 – 3 miesiącach używania – normalnego dodam. Szybko się też wycierał i rysowal. Mój starenki HTC WildFire S i Magic – po roku wyglądały znacznie lepiej niz SGS4 po 3 miesiącach.

      Może felerna partia – ale na forach dużo osób się skarżyło.

      Dla mnie jedyny pożąrny telefon Samsunga to B2710 SOLID :)

     • One się rysują od samego patrzenia na nie, co do trzeszczenia to tez nie zauważałem tego specjalnie dopóki nie wziąłem do ręki całkiem nowego egzemplarza, wtedy było czuć jak to urządzenie szybko się zużywa

     • LCD

      a widziałeś nowe iPhone, które były porysowane jeszcze przed wyjęciem z pudełka?

     • Pamiętam to, jednak w 5S pozbyli się tego defektu

     • LCD

      “Lumia to POLIWEGLAN :) – a Samsung NIE.
      … A tworzywo u Samsunga? Nie wiem, zmielone butelki PET ?”
      To wiesz czy nie wiesz z czego wykonany jest samsung? Bo z tego co ja czytam to właśnie z poliwęglanu.

    • Adam

     To jest tandetny plastik.

     A srebrna ramka tylko to podkreśla.

  • Autorem artykułu jest wieloletni użytkownik samsungów

   • Egzo

    “Jednak Koreańczycy, w przeciwieństwie do Apple, swój sukces zawdzięczają strategii linii najmniejszego oporu. ”

    Ok. Sprawdźmy:

    Z powyższych wyliczeń wynika, że całkowity koszt wyprodukowania iPhone’a 6 16 GB to 200 dolarów, wersja z 128 GB pamięci kosztuje około 247 dolarów, iPhone 6 Plus 16 GB został wyceniony na 216 USD, natomiast iPhone 6 Plus 128 GB to koszt rzędu 263 dolarów. Dla porównania, ceny tych smartfonów na rynku detalicznym wynoszą odpowiednio dla iPhone 6 649 USD i 849 USD, a dla jego większej wersji 749 USD i 949 USD.

    http://pclab.pl/news59817.html

    Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w Stanach Zjednoczonych Samsung Galaxy S5 kosztuje około 2000 zł (oczywiście po przeliczeniu z dolarów), a w Polsce około 2500 zł, to całkowity koszt produkcji tego telefonu rzeczywiście robi wrażenie. Jak wyliczył serwis IHS, wynosi on dokładnie 256 dolarów i 52 centy, a więc – w prostym przeliczeniu na złotówki – 776,53 zł.

    http://www.chip.pl/news/sprzet/telefony/2014/04/ile-naprawde-kosztuje-produkcja-samsunga-galaxy-s5#ixzz3HjxVg2aQ
    A więc gdzie ta różnica?

   • Egzo

    “Jednak Koreańczycy, w przeciwieństwie do Apple, swój sukces zawdzięczają strategii linii najmniejszego oporu. Samsung przyznaje otwarcie, że produkcja urządzeń z charakterystycznego, tandetnego tworzywa sztucznego pozwala na ogromne oszczędności, które przyczyniają się do obniżenia jednostkowego kosztu ich wytworzenia oraz przyspieszenie procesu produkcji.”

    iPhone 6 i iPhone 6 Plus, których koszt firma analityczna IHS wyceniła na 200 i 216 dolarów.

    Jak wyliczył serwis IHS, koszt produkcji Samsunga Galaxy S5 wynosi dokładnie 256 dolarów i 52 centy.

    Ceny podane za modele podstawowe, a więc gdzie jest ta super oszczędność?

    Oczywiście nie muszę wspominać że ten trend cen produkcji Samsung>Apple utrzymuje się od kilku generacji.

    Może jakeś źródło tego niusa iż Samsung przyznaje otwarcie “że produkcja urządzeń z charakterystycznego, tandetnego tworzywa sztucznego pozwala na ogromne oszczędności” gdyż ja tylko czytałem iż tworzywo sztuczne jest lżejsze, bardziej odporne na upadki itd.

    • Niestety nie jestem w stanie już Ci podać źródła, pamiętam że było to w jednej z notek prasowych niedługo po premierze Galaxy S4. Co do kosztów produkcji, to jak możesz generalizować w ten sposób, pokazując koszt tylko jednego modelu, gdzie samsung ma ich dziesiątki jeśli nie setki? S5 może być drogi w produkcji chociażby ze względu na swoją wodoszczelność, a w porównaniu z iPhone tym bardziej może wypadać drogo ponieważ Apple produkuje o wiele więcej iPhoneów niż Samsung S5, więc występuje tutaj większa ekonomia skali. Nie można na nim opierać całej oferty tego producenta.

     • Egzo

      Taka wypowiedz kogokolwiek z Samsunga to brak podstawowej wiedzy oraz brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoje czyny, naraziłoby to interesy firmy a co za tym idzie osoba taka byłaby automatycznie bezrobotna.

      Cena produkcji Note 3 to 232,5 dolara i wychodzi nieco ponad 10$ więcej niż wyprodukowanie Note 2.

      Więc dywagacje odnośnie niewyobrażalnie drogim zabezpieczeniu obudowy przed wodą i pyłem są bezpodstawne.

      “Apple produkuje o wiele więcej iPhoneów niż Samsung S5, więc występuje tutaj większa ekonomia skali.”
      Owszem może mieć to wpływ lecz na pewno nie aż tak wielki, w szczególności że Samsung składa S-ke praktycznie z własnych podzespołów i to przesądza na + Samsunga.

      “jak możesz generalizować w ten sposób, pokazując koszt tylko jednego modelu, gdzie samsung ma ich dziesiątki jeśli nie setki?”

      Gdyż to właśnie flagowym produktom przywiązuje się najwięcej uwagi, natomiast przy słabszych modelach nikt nie będzie się spodziewał cudów.

      Co do iphonów to Jobs wyraźnie obrał kurs: dobry ekran retina (kiedyś najlepszy lecz nie dziś), dobrej jakości pamięci ROM, obudowa no i soc muzyczny (wolfson, bądź co bądź jako tak jakby następca ipoda) a reszta jest jak wiemy bez szału: mało ramu a cpu i gpu również mogłoby być lepsze ale apple wie co robi ;), natomiast u Samsunga jest wręcz odwrotnie drogi ekran, dużo ramu, najwydajniejszy procesor itd.

     • “Cena produkcji Note 3 to 232,5 dolara i wychodzi nieco ponad 10$ więcej niż wyprodukowanie Note 2.

      Więc dywagacje odnośnie niewyobrażalnie drogim zabezpieczeniu obudowy przed wodą i pyłem są bezpodstawne.”

      A który z Noteów jest wodoodporny?

     • Egzo

      To potwierdza iż różnica pomiędzy wodoodpornym S5 256$ a Notem 3 z normalną obudową 232$ wcale nie jest aż taka znaczna.
      Co neguje stwierdzenie iż “S5 może być drogi w produkcji chociażby ze względu na swoją wodoszczelność”.
      A więc obala mit iż wodoszczelna obudowa znacznie wpływa na cenę całego urządzenia i w dalszej części nie wyjaśnia aż takiej znacznej różnicy cenowej pomiędzy S5 a IP6.

     • Tak w ogóle to było tylko jedno z moich przypuszczeń odnośnie do przedstawionego przez Ciebie stanu rzeczy. Może faktycznie nie jestem w stanie Ci udowodnić na czym Samsung dokładnie oszczędza ale zauważ że nie to było głównym problemem poruszanym we wpisie toteż nie zagłębiałem się w ten temat bo i nie było po co i potraktowałem temat pobieżnie aby dojść do meritum jakim jest oprogramowanie tych urządzeń.

     • Adam

      10 razy mniejsza produkcja oznacza wyższe ceny u poddostawców pamięci, ekranów, baterii itd.

     • LCD

      Tak, jeśli Samsung by zamawiał te podzespoły u poddostawców. Jednak on sam robi swoje procesory (na spółkę z Qualcomm), pamięci, ekrany, obudowy. Więc różnica w cenie nie będzie już taka.
      Egzo ładnie wypunktował autora artykułu, który nie ma w odpowiedzi nic poza: gdzieś kiedyś czytałem. Samsung mógł napisać, że zastosowanie tego i tego tworzywa obniżyło koszty produkcji, ale w stosunku do poprzedniego modelu, albo w symulacji do modelu wykonanego z innych materiałów.
      I jak zawsze w rozmyślaniach i rozmowach nad wyższością “plastiku” nad aluminium czy odwrotnie, jest tak, że każdy materiał ma swoje plusy i minusy oraz fanów i przeciwników.
      A odnośnie funkcjonalności urządzeń Samsunga, to jeśli by te ich funkcje były takie nie przydatne, to dlaczego konkurencja kopiuje je u siebie a Google wprowadza w kolejnych wersjach systemu?

     • Adam

      Widać produkcja we własnych fabrykach wychodzi im drożej niż zamawianie przez konkurencję u poddostawców.

     • LCD

      Postawiłeś tezę z głowy (żeby nie napisać inaczej) i teraz bronisz ją podając fakty z …głowy bez żadnego poparcia? Jakich poddostawców? Skoro takie Apple bierze od Samsunga to znaczy, że robią dobrze i tanio. Samsung sam opracowuje swoje technologie i na pewno nikt ich produktów bez tych technologii nie zrobi taniej. To jak napisać, że CocaCola dla obniżenia ceny kupuje Pepsi i sprzedaje w swoich butelkach. Jaki byłby w tym cel?

     • Adam

      Apple już od dawna nie kupuje u Samsunga.

      Zmienili poddostawców na TSMC, LG itd.

     • LCD

      Jesteś tego pewien? Może coś na poparcie Twojej tezy? Bo ja wiem, że Apple wróciło z podkulonym ogonem do Samsunga

  • mario galaxy

   Zgadzam sie z kolega. Ja mam s4 i jestem z niego bardzo zadowolony. Uzywam go juz rok. Jest bardzo intensywnie eksploatowany. Jedynie bateria moglaby trzymac dluzej no ale taki juz urok smartfonow.

 • Adam

  Jakim cudem Android worósł z lagów kiedy nawet ośmiordzeniowe Note 4 i Tab S 10.5 lagują :D

  Zmiany w ofercie Samsunga są spowodowane załamaniem sprzedaży ich produktów i gwałtownym spadkiem zysków.

  • aaa

   Mam Note 4. Nie laguje. Mam też Note 10.1 i on też nie laguje.

   • Note 10.1 na oczy nie widział 60fps interfejsu, który jest domeną androida 4.1 wzwyż. W Note 4 to widać ale nie każdy na to zwraca uwagę – ja akurat bardzo

   • Adam

    Taa, to włącz któregoś z nich i spróbuj wyświetlić kontakty.

    • DiamondBack

     Teraz zrobiłem test. W jednej ręce ip5 w drugiej galaxy s4 z 4rdzeniami.
     w s4 kontakty wyswietlilem dużo szybciej + mam bardziej płynne przewijanie.

     • Adam

      Niezła bajka

     • DiamondBack

      Opowiem ci kolejną jak jeden taki pojechał z nowiuśkim iphonem 4s do angli i dupa. Telefon nie działał spoza Polską i kilkoma pobliskimi krajami bo apple zakłada blokady regionalne. Zdziwiony?

     • Adam

      Bzdury opowiadasz, bo byłem z 4S w Angli wielokrotnie i bez problemu działał.

     • DiamondBack

      Te same bzdury opowiadali w gdańskim apple temu gościowi jak poszedł robić awanturę po powrocie ;)

     • Adam

      A co to jest gdański apple?

     • marian

      A co mózgu nie masz, że nie domyślisz się? Wszystko trzeba ci rozrysować?

     • Adam

      Apple jest amerykański i nawet nie ma ani jednego swojego sklepu w Polsce.

     • kuba130000

      Tia..iPhony kupione w Polsce, nie działają poza Polską (niektóre tak, zależy od kogo kupiony).Nie chodzi o sklepu Apple tylko o oddziały Apple. Jest tylko w Warszawie, a jego partner AB jest w Wrocławiu. Nie ma nic w Gdańsku.

 • aaaa

  Tandetne to jest aluminium, które rysuje się jak szalone, po wygięciu nie wraca do oryginalnego kształtu i jest zimne w dotyku.

  • pr0pr

   Tu przyznam racje- aluminium łatwo się rysuje, a co gorsze rysy są dużo bardziej widoczne niż na plastiku.

 • Hejter

  To oczywiste że lagdroid laguje :)

 • kamil

  przestańce je kupowac jak sie wam nie podobaja. Przynajmniej cena troche spadnie i taniej będzie dla mnie:) Ja właśnie bardzo cenie androida.

 • Sony

  Laguje – nawet HTC, LG czy Sony – laguje. Najbardziej są wqr… takie zacinki – przy odbieraniu telefonu. Masz wygaszony i zablokowany telefon – ktoś zdwoni i mija czasem nawet 5 sekund zanim łasawy Android się obudzi i pozwoli odebrać.

  I aby nie było – znajomi się wqr… bo świerzutki G3, SGS5 czy nawet HTC M8 potrafi się tak zachowywać. Jest tożadsze niż dawniej ale nadal jest.

 • Twin

  mam od niedawna galaxy s4, po pierwszej nocy nie wiedziałem dlaczego zeżarło mi 40% bateri:) na drugi dzień powyłączałem gówniane aplikacje i tak na drugi dzień przez noc ubyło jedynie 1% baterii, nic nie laguje, wszystko chodzi płynnie z nakładką google luancher now:)

 • Jacek. P

  Co do artykułu, to skrajnie nieobiektywny i kłamliwy,. Wstyd, że pojawił się w takim miejscu jak Tabletowo. Mam nadzieje, ze redaktor naczelna wyciągnie wnioski kogo przyjmuje do zespołu. Nie mowie tego, bo używam urządzeń Samsunga, tylko dlatego ze w przeciwieństwie do osoby piszącego tej artykuł mam jakieś pojęcie o rynku mobilnym.

 • Dlatego ja cenie sobie nakładkę Sony. Idealna nie jest, ale na 1 GB RAM sprawuje się dobrze i tylko czasem zdarza się jej przyciąć ;)

 • asegPL

  Szanowny autorze,
  to nie Samsung jest problemem, a tania chińska masówka z marketów. To TEŻ jest Android.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona