Krótko: czy Microsoft powinien się podzielić?

Satya Nadella był ostatnio bardzo zajętym człowiekiem. Udzielał wywiadów dla telewizji i gazet krajowych (po raz pierwszy) oraz rozpoczynał konferencję dotyczącą działań Microsoftu związanych z chmurą obliczeniową Azure.

Media nie odpuściły sobie sposobności do zapytania go po raz kolejny o niefortunną wypowiedź dotyczącą równości płac kobiet i mężczyzn. Kolejny raz przeprosił za swoje zachowanie i powiedział, że na pytanie odpowiadał biorąc pod uwagę własną perspektywę i swoją ścieżkę kariery. Temat najwyraźniej jednak nie jest mu obojętny i polecił działowi kadr w Microsofcie zrobić analizę zarobków pracowników na tych samych stanowiskach. Okazało się, że kobiety i mężczyźni w firmie z Redmond zarabiają tyle samo, z dokładnością do 0,5%. To by było na tyle “afery” #karmageddon.

nadella2

Dużo ciekawszą kwestią była jednak sprawa dotycząca możliwości podziału firmy lub wyjęcia spod jej skrzydeł niektórych pionów. Dziennikarz pytał Nadellę czy Microsoft nie planuje ruchów podobnych do HP, czyli rozdzielenia części biznesowej od konsumenckiej. Prezes odpowiedział bardzo ciekawie, sięgając do korzeni firmy. Według niego, sukces Microsoftu polega na istnieniu “podwójnych użytkowników”. Większość osób używa Windowsa zarówno w domu, jak i w pracy. Znają to środowisko i wydaje się im ono naturalne. Mocny Windows w domu, to popyt na Windowsa w firmie. I na odwrót. Nadella również zdementował pogłoski co do wydzielenia jako zewnętrzne spółki takich marek, jak Xbox czy Bing. Powiedział, że jest to integralna część firmy i jej wizerunku.

Co myślicie o możliwości podziału Microsoftu i stworzeniu całkowicie różnych systemów operacyjnych – konsumenckiego i korporacyjnego – z osobnym jądrem i różną częstotliwością aktualizacji?

Komentarze

 • xbox team

  xbox od dawna powinien być osobną firmą, bez tego korporacyjnego narzutu. dla młodych

 • marser

  Dwie linie windows już kiedyś były. Windows 9x do domu i Windows NT do firm. Po co wchodzić dwa razy do tej samej rzeki? Tak samo jak kiedyś próbowano już podzielić Microsoft.

  • W roku 2014 ma to dużo większy sens niż w roku 2000. Korpo zmieniają systemy co 3-5 lat, a pojedynczy user (zupełnie inaczje niz kiedyś) oczekuje dużych aktualizacji systemu 1-2x w roku (Android / iOS / OSX).

   Ciężko te oczekiwania pogodzić mając jeden OS-moloch.

   • marser

    Nie mieszaj systemy mobilne z desktopowymi. OSX aktualizowany jest raz na rok i również nie posiada wersji domowych i korporacyjnych zresztą mija się to z celem, utrzymanie osobnych zespołów do w zasadzie takich samych zastosowań jest dublowaniem kosztów a chyba nie o to w tym chodzi. Osobne linie mobilna i desktop/serwer jak najbardziej natomiast podział jeszcze home i professional to już przerost formy nad treścią.

    • Dlaczego ma nie mieszać? To może jak już się upierasz, że tylko desktopowe się liczą – Ubuntu jest aktualizowany raz na pół roku.

     • Tomasz Lenartowski

      W korporacji nie przejdzie inny Ubunciak niż LST.

    • OSX nie jest używany w korpo na masową skalę – raczej startupy i małe średnie przedsiębiorstwa. Korpo stoi Windowsem.

     Poza tym OSX jest w cenie urządzenia i aktualizacje są darmowe – więc roczny cykl nawet w korpo się sprawdzi.

     Nikt jednak w IT nie będzie płacił co roku za zmianę Windowsa czy jego aktualizację. Zbyt duże koszty i przede wszystkim zbyt dużo zamieszania – sama migracja trwałaby kilka miesięcy.

     A windows konsumencki nie może sobie pozwolić na zastój w sytuacji, gdy mamy ciągle nowe wersje Androida, Chrome OS, iOSa i OSX. I linuxów też. Stary, 3-4 letni cykl już nigdy nie wróci. Ale pytanie – jak microsoft z Windowsem 10 rozwiążę sprawę upgrade’ów dla korpo.

   • AS

    Chętnie co rok, dwa, pod warunkiem, ze darmowe. Bo jakoś nie widzę, aby osoby z Windows XP goniły do sklepu po wymianę na Win7/8.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona