Tabletowy Windows okiem hejtera

Jestem ostatnią osobą, która może być obiektywna w sprawie ekosystemu od Microsoftu. “Zainwestowałem” w ich sprzęt, aplikacje i system operacyjny. Dwa lata temu, gdy poznaliśmy Windows 8, wydawało mi się, że wzięcie rynku tabletów szturmem jest tylko kwestią czasu – w końcu kto by nie chciał tabletu z możliwościami komputera PC?

Jak się okazało – zdecydowana większość nabywców tabletów nie chciała. A powodów było wiele i niektóre z nich doskwierają do dzisiaj. Zastanowiłem się za co można nie lubić Windowsa i do głowy przyszło mi kilka ważnych punktów. I nie trzeba być wcale hejterem, żeby uznać je za dokuczliwe.

Cena

Pierwsze tablety z Windows 8 i 8.1 były znacznie droższe niż androidowa konkurencja. 1500 złotych  za dachówkę z rozdzielczością ledwie HD i Atomem Clover Trail, który wydajnością nie grzeszył. Płatna licencja okienek sprawiała, że producenci sprzętu nie mieli szans konkurować z tanimi Androidami. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że minimalne pierwotne wymagania sprzętowe dla 8.1 to 32 GB pamięci i 2 GB RAM. Na szczęście Microsoft poszedł po rozum do głowy, obniżył wymagania (16 GB / 1 GB) oraz zniósł opłatę licencyjną dla mniejszych urządzeń. Czy nie zrobił tego 1,5 roku za późno?

Aplikacje

O tak, to może być problem. Ja nie używam ich przesadnie wielu, ale przeważająca część użytkowników kojarzy tablet właśnie z aplikacjami – i do ich używania go kupuje. Co się stanie, gdy trafi do nich tablet z Windowsem? Instagram, Pocket, Feedly, Gmail, YouTube, Google Docs, Minecraft (pocket edition), Duolingo, Pandora, Snapchat – tych (i wielu innych) aplikacji nie znajdziesz w Windows Store. A jakość i częstotliwość aktualizacji niektórych z tych już dostępnych czasami woła o pomstę do nieba. Universal Apps i wsparcie deweloperów okazały się częściowo pomocne, jednak przepaść między iOS i Androidem wciąż jest widoczna.

Pulpitowo-kafelkowa schizofrenia

Windows 8.1 Update 1 częściowo rozwiązuje problem tego niezdrowego dualizmu. Jednak nie do końca i nie we wszystkich aspektach. Otwierając jakiś plik na pulpicie potrafimy być gwałtownie przeniesieni do aplikacji pełnoekranowej – dotykowej. Wzornictwo kafelków i pulpitu, to dwa różne światy, które się ze sobą gryzą, a przełączanie między nimi bywa nieintuicyjne. Czekamy z niecierpliwością na Windows 10, ale do tej pory wielu użytkowników nie będzie zadowolonych z tego, w jaki sposób Microsoft rozwiązał kwestię uniwersalnego systemu na tablety i komputery.

Aktualizacje i łatwość konserwacji

Jeśli używasz Androida czy iOS – aktualizacje najprawdopodobniej instalują się automatycznie i bezboleśnie. W Windowsie, w założeniu, też tak miało być. Praktyka jednak pokazuje, że usługa Windows Update często wyrzuca błędy i nie działa poprawnie, a ręczne instalowanie aplikacji albo wycofywanie ich z systemu na pewno nie spodoba się ani początkującym, ani zaawansowanym konsumentom. Do tego dochodzi kwestia konserwacji systemu – świat x86 daje wolność instalowania dowolnych programów, ale brak kontroli systemu nad nimi sprawia, że często nie są one optymalizowane pod urządzenia mobilne z małymi bateriami – działanie takich appek w tle może bardzo szybko zabijać baterię – szczególnie, jeśli nie jest się świadomym użytkownikiem, który będzie w stanie te procesy powyłączać.

Bateria

Ten punkt nawiązuje do poprzedniego. Cały balast świata x86 i pulpitu sprawia, że Windows nie jest najbardziej przyjaznym systemem, jeśli chodzi o zużycie procesora i pobór mocy. Nie ma pod tym względem tragedii, ale spróbujcie przywołać jakiś tablet z okienkami, który zdecydowanie wyróżnia się żywotnością akumulatora lub znacznie przekracza 10 godzin pracy na jednym ładowaniu. A konkurencja oferuje takie modele…

windows bateria

Przemyślenia w tym wpisie celowo zostały przedstawione dość jednostronnie, bo pokazuje to, że dla wielu osób Windows nie jest najlepszym wyborem. I chodzi tu nie tylko o użytkowników, którzy głęboko wsiąkli w usługi od Google’a. Dajcie znać jakie są Wasze powody sympatii i antypatii w stosunku do tego systemu operacyjnego, w kontekście tabletów oczywiście.

Komentarze

 • Karpaj

  Ja i tak nie zrozumiem argumentu że na windowsie nie ma aplikacji… WSZYSTKO jest dostępne na windowsie, w taki bądź inny sposób, ale jak nie masz aplikacji instagrama, to masz do tego pełną wersję jak ze zwykłego komputera. Zresztą, aplikacje pod andka, wp8 czy iOs i tak pisze sie na Windzie lub Macu :P

  • Nie, Instagram w przeglądarce nie ma większości funkcji Instagrama mobilnego. Tym bardziej Snapchat, z którego w ogóle nie skorzystamy w przeglądarce.

   “Zresztą, aplikacje pod andka, wp8 czy iOs i tak pisze sie na Windzie lub Macu :P”

   Androidowe to częściej na Linuksie :)

  • asegPL

   I co z tego gdzie te apki się pisze wynika?

  • Adam

   Mowa o braku tabletowych aplikacji.

   • reapers

    hmmm a czy na Windowsie nie można zainstalować androida w dowolnej wersji nawet 5.0 Lollipop i mieć wszystkie aplikacje jak w tym filmiku czekam na odpowiedź od Ciebie http://m.youtube.com/watch?v=oR8_Q-VJswk

  • Niby tak, ale programy i webowe wersje aplikacji (Spotify, Google play music, Google drive, pocket, feedly itd) nie są przystosowane do małego dotykowego wyświetlacza.

 • Liczyłem na dłuższy tekst. Zastanawiam się, za każdym razem, dlaczego argumentem (na minus) w Windowsie jest pulpit? Dlaczego każdy narzeka na to, że są kafelki i pulpit? Natomiast podczas wychwalania Androida nie wskazują na minus brak możliwości odpalania standardowych programów, znanych z komputera? Tryb Pulpit w Windowsie można tylko zaliczyć na plus na tabletach.

  • Ja się właściwie z Tobą zgadzam, ale rozumiem też, że pulpit może być irytujący, a czasem nieużywalny na 8-calówce. Jest, ale przez większość czasu tak jakby go nie było i tylko drażni ;)

   A czy wiersz poleceń też jest plusem? :) Niby to zawsze dodatkowa funkcja. A z drugiej strony – liczy się nie tylko goła funkcjonalność, ale też łatwość jej używania.

   Pretensja jest bardziej nie oto, że pulpit JEST, a o to, że JEST NIEDOSTOSOWANY do obsługi dotykowej.

   • Ale rozmawiamy o wszystkich tabletach, a nie tylko 8″. Dla mnie tryb Pulpit jest niezbędny w tablecie z Windows. Można go dostosować, zmieniająć czcionkę i ikony, tak żeby był bardziej przyjazny. Zgadzam się, że może być irytujący czasami, ale ja go zaliczam (gdy porównuję) tylko na plus. Bo widzę, że w pewnych momentach jest nawiązanie do iOS i Androida.

    • Pulpit musi zostać właśnie ze względu na różnorodność urządzeń / ekranów, ale wymaga DUŻEJ optymalizaji pod dotyk. I to nie jest coś niewykonalnego dla Microsoftu – czego początki widać już w tech prev Win 10.

     • shounen

      człowieku zdajesz sobie sprawę z tego , że desktop można powiększyć?

     • Ekran tabletu też, wystarczy twarz przybliżyć.

 • Kwid

  Wait, co? Z baterią akurat nie ma problemu. Sporo 10-calowych dachówek z Windows bez problemu wyrabia 10h normalnego używania.

  • Które? :)

   • Kwid

    Ja wiem, że piszesz takie artykuły i komentarze żbey właśnie wywołać komentarze, ale proszę, trzymajmy się faktów ;]
    WLAN browsing, za notebookcheck:
    T100 – 10h 47min
    Thinkpad 10 – 9h 22min

    Dell Venue 11 Pro – 9h 10minI dla porównania najpopularniejsza konkurencja:
    iPad Air – 9h 13min
    Galaxy Tab S – 10h 00min

    • Zawsze bardziej bliskie rzeczywistości i własnym doświadczeniom wydawały się testy Ananda:
     http://images.anandtech.com/graphs/graph7460/59436.png
     http://images.anandtech.com/graphs/graph7460/59435.png

     A fani Androida mają różnorodność – mogą wybrać taką Yogę, która spokojnie wytrzymuje kilkanaście godzin. Do tabów z Windowsem pakuje się zwykle większe baterie przez co czasy życia zbliżają się do 8-10 godzin kosztem grubości i wagi niestety.

     T100 – 10,5 mm
     Thinkpad 10 – 10 mm
     Dell Venue 11 Pro – 10,4 mm

     I dla porównania najpopularniejsza konkurencja:
     iPad Air 2 – 6,1 mm
     Galaxy Tab S – 6,6 mm

     • Karpaj

      Surface Pro 3, Encore 11 z tego co pamietam do 10h dochodziły.

     • Kwid

      Temat rozmiaru baterii również już na tej stronie przerabialiśmy:
      T100 – 8060mAh
      Thinkpad 10 – 33Wh, co przekłada się na ok. 8800mAh
      Galaxy Tab S – 7900mAh
      iPad Air – 8,827mAh
      Jak widać mają bardzo podobną pojemność.

      W przypadku Thinkpada 10 “lekko” rąbnąłeś się, ponieważ ma 8,9mm. Zgrabnie też przeskoczyłeś do jeszcze gorącego iPada Air 2 – jedynka ma grubość 7,5mm. Zobaczymy jak Air 2 będzie się giął i jakiej jeszcze witrynie Apple zabierze przywileje za pisanie o tym.
      Różnica grubości bierze się też z tego, że producenci wciąż boją się robić high-endowe urządzenia z Windows, a gorsze materiały wymagają innej grubości.

      Anandtech gdzieś pisze o metodologii testowania? Jakoś nie mogę tego namierzyć. Notebookcheck testuje tą kategorię przy tej samej jasności ekranu na wszystkich urządzeniach – a jak wiadomo od tego sporo zależy. Ja bez problemu wyrabiam 10h na T100

     • 200 litów na sztywno i test polegający na cyklicznym wyświetlaniu stron na WiFi

     • Kwid

      Jak widać dużo zależy od metodologi. Notebookcheck testuje przy 150 nitach ładując stronę co 40s. W praktyce sporo zależy nawet od wyboru przeglądarki (ktoś tu oceniał tablet z Windows przez pryzmat Chrome na desktopie). Z moich doświadczeń ich testy są zgodne z moim sposobem użytkowania i przy kilku urządzeniach sprawdziły się.

     • Arrczi

      Ja na swoim iPad przy 150-200 nitów wyciągam średnio około 15 godzin włączonego ekranu. 50% na WiFi, 50% LTE. Bateria 1,5 roku i żadnej zmiany in minus. Rewelka.

     • sergiejs

      Pytani nie na tema ale…
      Kiedy można spodziewać się recenzji Nota pro 12.2? W listopadzie zamierzam kupić jakiś tablet i Pańskie spostrzeżenia co do w/w tabletu wspomogą moją decyzje ;)

     • Daje sobie jeszcze ok tygodnia na pełne poznanie urządzenia i testy wydajności – potem zdjęcia i wideo – mam nadzieję, że zamknie się to w 10 dniach :)

   • Mi mój W511 wg Acera ma wytrzymać do 18 godzin (tablet+stacja). Wiadomo, że to zawyżone, ale 10h zazwyczaj przekraczam. No i ~7h potrafi na samych filmach wyciągnąć ;-) także jeden jest ;-)

    • Sony

     Dell Venue 11 Pro – Core i3, 4GB RAM, 128GB SSD – WiFi lub 3G non-stop.

     Przy graniu w dotykowe gry HOPA czy “układanki – 6 – 7 godzin.

     Dodam, że NIE oszczędzam energii, ekran dość jasny – a jak “przejdę” w tryb oszczędzania – to 10 godzin spokojnie.

     Mój rekord z dokiem Mobile – czyli z dodatkową baterią – niecałe 23 godziny :)

 • Tomasz Lenartowski

  Chyba tekst okiem hejtera to powinienem pisać ja ;).

  • To zrobimy tak jak na antywebie, Ty będziesz dla nas gościnnie pisał, my nie będziemy Ci płacić %-)

   Wiesz, wrzucisz sobie do portfolio ;)

   • Tomasz Lenartowski

    I tak piszę na blogu wyłącznie for fun więc pewnie bym na to poszedł ;p

 • Fri

  Mi po przesiadce z androida brakuje klawiatury SwiftKey, bo ta windowsowa jest do bani.

 • Wybaczcie, ale ja nie rozumiem jak można pracować na tablecie.
  Programowanie? Odpada. Grafika komputerowa? Odpada – w obu przypadkach jedyne sensowne rozwiązanie to komputer stacjonarny + mobilny ultrabook. Może pisanie artykułów, lub praca z pakietem biurowym? Można i na androidzie.

 • pietrz44

  O matko, lubię czytać Twoje teksty Piotr, ale ten jest taki wymuszony … ile można o winie

 • emMEERT

  Tablety na Windowsie dopiero osiągną sukces jak będą miały standardowo co najmniej 3GB RAM i 64GB dysku (a najlepiej 128GB) i w cenie około 1000zł. A żeby tak się stało te pamięci jeszcze muszą mocno stanieć.
  Wraz z Windowsem 10 prawdopodobnie zaczną się pojawiać pierwsze takie urządzenia na rynku (na początku za 1500zł) i wtedy zacznie się powoli ruch w interesie.
  Na razie to taka próba zaistnienia i urządzenia dla naiwniaków(te 1GB RAM i 16-32GB dysku).

  • !? Mam asusa t100 i nie narzekam na wydajność(porównuje do innych tabletów). Ciekawe ska wziąłeś te swoje obliczenia, że 2 GB to za mało, a 3 gb akurat – co do pamięci są już urządzenia z 64 GB, a ponadto wiele tabletów ma slot kart SD i/lub dysk SSD, HDD

 • b@t

  dlaczego nie ma dongli na windowsie ?

  • Tomasz Lenartowski

   Bo jest tak szybki, płynny i lekki że wszystkie telewizornie by padły na zawał w zachwycie nad jego zajebistością.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona