Ważne

TouchMousePointer – wirtualny touchpad na tablecie z Windows 8.1

Część z Was zajrzała tu pewnie z czystej ciekawości – bo przecież coś się autorowi chyba pomyliło. Po co mi touchpad na tablecie, skoro cały ekran jest dotykowy? –Zapewniam, że zastosowań znajdzie się co najmniej kilka, a kiedy już raz użyjecie omówionej przeze mnie aplikacji, przekonacie się o tym sami.

Touchpad przyda nam się oczywiście w programach trybu pulpitu, które od lat były projektowane do obsługi za pomocą kursora myszy. Różne opcje i ustawienia są małe już na ekranie komputera, a kiedy przyjdzie nam w nie trafić na ekranie tabletu, zwłaszcza, gdy mamy duże palce, obsługa staje się po prostu niewygodna i irytująca. Kolejnym przykładem są strony internetowe niedostosowane do obsługi dotykowej. Wciąż jeszcze możemy znaleźć serwisy, w których – by rozwinąć menu – należy najechać na nie kursorem. Oczywiście możemy użyć myszki, jednak nie zawsze mamy ją pod ręką.

Możemy wtedy posiłkować się niewielką i darmową aplikacją TouchMousePointer, którą pobierzemy ze strony producenta.

tp

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, na pasku systemowym pojawi się ikonka myszki. Poprzez kliknięcie na nią uruchomimy touchpad, którego rozmiar możemy regulować używając do tego dwóch palców.

twofinger4s

Touchpad może działać w trzech trybach:

Zrzut ekranu (12)

– zajmując część ekranu

Zrzut ekranu (13)

– unosząc się nad treścią ekranu (z regulowaną przeźroczystością)

– lub w trybie pełnego ekranu (jest wtedy całkowicie niewidoczny)

opcjetp

Aplikacja, jak na tak prostą i niewielką, charakteryzuje się dość dużym zestawem opcji i możliwości personalizacji. Możemy zmienić między innymi: skutek pojedynczego i dwukrotnego kliknięcia, stopień przeźroczystości, opcje pojawienia się kursora i szybkość przesuwania się kursora.

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Wiem, że tutaj się hejtuje własne opinie, ale jednak chciałbym znać odczucia autora co do wygody tego cudaka. Ale to może tylko ja ;).

  Tak czy inaczej… strasznie brzydki ten touchpad ;)

  • Janusz

   Gej :>

  • Kwid

   Brzydki – dlatego najlepiej używa się go w trybie pełnoekranowym. Wtedy nic nie widać :)
   Mogę potwierdzić, że całkiem przydatny program gdy potrzeba coś zrobić na pulpicie.

  • Jan Panek

   “Cudak” może i brzydki, ale dzięki ikonce na pasku można go chować i włączać tylko, gdy jest potrzebny. Poza tym wymusza pojawienie się kursora, potem jako touchpad można używać ekran smartfona, np. dzięki aplikacji WiFi Mouse, która niestety sama kursora nie wymusza.

  • Bartłomiej C.

   Sam używam go dosyć często na Dell venue pro 8 i w przypadku tak małego ekranu jest bardzo przydatny. Świetnie się też sprawdza w lubianych przeze mnie grach strategicznych (Galactic Civilization 2, Knights Of Honour), choć czasami ma problemy przy aplikacjach pełnoekranowych. Generalnie odkąd go zainstalowałem coraz rzadziej używam rysika.

 • Fri

  Korzystam, czasem przydatna.

 • uru28

  Fajne gdy tablet podpięty jest przez HDMI do monitora lub TV.Osobiście preferuję rozwiązania z dokiem, ale kto wie, do mniejszego tabletu idealne;)

 • mały kazio

  Dzięki za miłe wspomnienie :)
  Dla wszystkich, którzy narzekają na wygląd, który jest jaki jest szczerze polecam tryb pełnego ekranu.
  Używa się najwygodniej i nic nie jest zmniejszone albo zasłonięte.

 • dead

  Zaraz będzie że Tablet z win8.1 będzie używany jako myszka do Ipadów itp xD

 • superjarko

  ta aplikacja jest genialna ponieważ już dawno na telefonie gram w gry z DOSa poprzez aplikację Magic Dosbox, aplikacja ta ma możliwość stworzenia takiej wirtualnej myszki ale w dogodniejszy sposób ponieważ tworzy się każdy przycisk z osobna i w dowolnym miejscu oraz jest możliwość stworzenia przycisków z klawiatury w dowolnym miejscu. Właśnie pisze do twórcy tej wirtualnej myszki jak stworzy jeszcze możliwość tworzenia wirtualnych klawiszy z klawiatury w dowolnym miejscu to zostanie moim guru i właśnie to przesądziło o tym że kupie tablet z windowsem

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona