Dzieci coraz częściej wybierają tablety zamiast telewizorów

W wielu rodzinach wspólne oglądanie telewizji to prawie tradycja, która towarzyszy jej członkom podczas posiłków i wspólnych rozmów. Jednak może się to zmieniać, ponieważ dzieci już od najmłodszych lat zaczynają wybierać tablety zamiast telewizorów, co potwierdza badanie brytyjskiej firmy.

Firma Ofcom z Wielkiej Brytanii przeprowadziła badanie i wynika z niego, że dzieci coraz częściej wybierają tablety zamiast telewizorów w sypialniach. Według tych danych, 34% dzieci posiada swój tablet, a aż 62% korzysta z takiego urządzenia w domu. Wzrosło nawet posiadania tabletów przez dzieci w wieku 3-4 lata i teraz 11% z nich posiada swoją dachówkę (rok temu było 3%). Często też wybierają one telewizję na żądanie (33%) oraz streaming (20%). Liczba dzieci posiadających telewizor w pokoju spadła z 66% w 2009 do 46% w tym roku.

Badania te pokazują to, co można coraz częściej zobaczyć na ulicach. Dzieci już z pierwszych klas podstawówki mają smartfony i tablety, które zastępują im rozrywki popularniejsze jeszcze kilka lat temu. A Wy zauważyliście podobne trendy?

Komentarze

 • dafuq

  Tak, widzę to na sobie. Nie używam prawie w ogóle komputera i telewizora. Wszystko robię na tablecie.

  • Ostatni raz telewizor włączyłem pół roku temu, żeby… Obejrzeć na nim zdjęcia. W naszej rodzinie (4 osoby) nikt już nie korzysta z telewizora.

   • 1234

    Dla mnie TV to tylko duży monitor do laptopa gdy jestem przy nim, oraz monitor do konsoli do gier. Choć wolałbym projektor [bardziej mobilny…]

 • uru28

  I jest to super sprawa o ile podchodzi się do tego z głową ( nie na zasadzie “masz i zajmij się sobą). Mój “młody” debiutujący w świecie tabletów na tabletowo.pl (http://www.tabletowo.pl/2012/11/06/opinia-shiru-hitomi-7-jako-tablet-dla-dziecka/) od 2 lat jest “małym użytkownikiem”. Przesiadka na “lepszy” sprzęt (TF201) przebiegła bezproblemowo, bo od początku był uczony że ze sprzętem trzeba się odpowiednio obchodzić.Nie ma zwijania kabelków,nie ma jedzenia i zabawy tabletem,tablet i ręce czyścimy a ze samym sprzętem obchodzimy się delikatnie. I proszę mi wierzyć że na prawdę “da się” ;) Ponieważ pisać nie umie był zmotywowany do nauki wyraźnego wymawiania wyrazów i obecnie bez żadnego problemu może sobie nacisnąć mikrofon i wyszukać na youtube jego ulubione bajki i kanały (mogę śmiało polecić rodzicom lulek.tv).
  Osobiście tablet dla dziecka oprócz zabawki uważam za doskonałe narzędzie dydaktyczne i zdecydowanie wolę by oglądał na youtubie “Było sobie życie” niż “Pora na przygodę” czy “Gumballa” na satce.

 • uru28

  Nie wiem dlaczego komentarz po edycji “zjadło”…Mniejsza z tym… Osobiście uważam że to świetna sprawa, o ile nie podchodzimy do tematu na zasadzie “masz i się zajmij”. Mój “młody” debiut jeśli chodzi o tablety miał na tabletowo.pl ( http://www.tabletowo.pl/2012/11/06/opinia-shiru-hitomi-7-jako-tablet-dla-dziecka/ ) , po roku zaliczył przesiadkę na TF201 bez problemów i obaw o sprzęt ale… Od początku był uczony że kableki nie służą do zabawy, nie ma jedzenia i bawienia się tabletem a sam sprzęt i rączki czyścimy zawsze po “zabawie” i oczywiście że ze sprzętem obchodzimy się “delikatnie” bo inaczej będzie po zabawie. I proszę mi wierzyć że przy odrobinie konsekwencji da się to wytłumaczyć i “wpoić” nawet 2/3 latkowi. Ponieważ pisać nie umie, miał doskonałą motywację do nauki wyraźnego mówienia. Żeby znaleźć interesującą go bajkę na youtube – wciska mikrofonek i MUSI wyraźnie wymówić. Logopeda w przedszkolu się śmiała że należy to opatentować bo rzadko się zdarza żeby dzieci prawidłowo wymawiały R,SZ,CZ DŹ w wieku 3,5 roku. Bynajmniej nie rzecz w tym że mam tak “genialne” dziecko tylko w tym że miało motywację samo od siebie. Sam z resztą wolę jak wyszuka sobie “było sobie życie” czy inną bajkę czy kanał (spokojnie mogę polecić rodzicom lulek.tv) niż miałby “lipić” na TV w “Pora na przygodę” lub “Gumballa”. Oczywiście zarówno treści jak i czas trzeba kontrolować ale uważam że tablet jest nie tylko fajną “zabawką” ale i doskonałym narzędziem dydaktycznym.

 • Diabeł

  A ja myślę,że na wiosnę kupię porządny telewizor smart,lub coś podobnego i będę miał w nim zarówno tv jak i internet.Bo znowu wydawać 2000 zł na następny tablet…Ale tabletowo nadal będę przeglądał.

  • DeaD

   Ja w cenie około 2tys bym kupił tablet z Windowsem takiego Acera switch albo Asusa t100… W sumie ciekawe kiedy pojawia się jakieś plotki o nowych produktach Intela bo widziałem gdzieś już jakieś plotki a bardziej fakty mnie interesują

 • Trololo

  Starsi ludzie oglądają tv publiczną, reszty się normalnie oglądać nie da bo mozna od tych rozdartych reklam dostać ADHA albo przynajmniej rozstroju nerwowego. Im mlodsze pokolenie tym mniejsze zainteresowanie i nie ma co sie dziwić, sam już pare letek mam ale telewizje oglądam rzadko. Z własnych obserwacji telewizji raczej swietlanej przyszłości nie wróżę, przynajmniej nie w dzisiejszej formie.

 • ASSSZ

  Dobrze mówisz, wszystko rozsądnie i z umiarem a korzyści wzajemne.

 • Dead

  Wszystko jest zdrowe do póki się tego nie przedawkuje

 • placek

  Hmm, ja to się zastanawiam w ogóle nad sensem wstawiania telewizora do pokoju dzieci. I do tego pewnie jeszcze konsola i spokój z dzieckiem. Póki, jak pisał wcześniej uru28, jest to z umiarem to jak najbardziej, ale dla mnie umieszczenie telewizora w pokoju dziecka samo z siebie jest pozbyciem się umiaru.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona