Ważne

Nowy Nexus najszybszym na rynku? Pierwsze testy zdają się to potwierdzać

Mówi się o nim smartfon lub phablet, chociaż technicznie zalicza się już do drugiej grupy, czyli tabfonów. Ekran ma mieć niemal 6-calową przekątną ekranu i rozdzielczość Quad HD. Do tego procesor, który w kooperacji z nowym Androidem plasuje urządzenie na czele jednego z benchmarków. 

Pod maską Nexusa X znajduje się Snapdragon 805, który charakteryzuje się nowymi rdzeniami Krait 450, o taktowaniu 2,7 GHz. Warto też nadmienić, że do SoC działa w kooperacji z 3 GB pamięci RAM. W jednym z testów Geekbench phablet uzyskał 1040 punktów, co dało mu trzecią lokatę – tuż za iPhone 6 i 5S. Jest to test, w którym badana jest wydajność pojedynczych rdzeni. Nexus był co prawda słabszy od produktów Apple, ale w porównaniu do androidowych urządzeń nie miał równych.

Ciekawiej przedstawia się jednak drugi test, w którym mierzona była ogólna wydajność, a więc pracowały wszystkie rdzenie. W tym wypadku Nexus X zostawił w tyle wszystkich konkurentów osiągając 3199 punktów. Następny był Note 3 z wynikiem 2998 punktów, a trzeci iPhone 6 uzyskując 2927 punktów.

motorola shamu nexus x benchmark

Dobre wyniki w testach można różnie interpretować. Jest to oczywiście zasługa nowego procesora, ale równie dobrze spory wkład może mieć nowy Android. Natomiast sceptycy przytoczą przykład, kiedy to w produktach Samsunga czy HTC celowo w benchmarkach podnoszona była wydajność w celu osiągnięcia lepszego wyniku końcowego. Przez tę aferę nie wiem czy można wierzyć testom syntetycznym, niesmak pozostał.

Nexus-X-Geekbench-results (1)

Nexus-X-Geekbench-results (2)

Nexus-X-Geekbench-results (3)

Komentarze

 • lagdroid

  Jaki sens mają benchmarki dla androida, skoro laguje on z definicji?

  • Jacenty

   Jak zaznaczył autor newsa, są to testy syntetyczne, sztuczne nie mające dużego wpływu na wypadkową wydajność urządzenia.

  • Takaszi

   Hmmm, nie żebym się czepiał, ja raczej w trosce o Ciebie. Poproś kogoś z otoczenia, żeby cię obserwował, może to Ty lagujesz, nazywa się to narkolepsja.

 • Kuba

  Dziwne, że nie dali Note 4 do porównania.

 • Adam

  Warto dodać, że mało która aplikacja na Androida obsługuje więcej niż dwa rdzenie.

  • Lawstorant

   Zdziwiłbyś się. Jeśli znałbyś meandry działania hotplugingu i wykorzystywania rdzeni to wiedziałbyś że mało która aplikacja ma przypisane wykorzystanie rdzeni na stałe. Wszystko odbywa się automatycznie a standardowo w Snapdragonach MPDecision zarządza ilością uruchomionych rdzeni (dodatkowo zarządca ondemand). Sprawdx sobie monitorem CPU jak zachowują się rdzenie. Polecam

   • Adam

    No sprawdziłem i z 8 rdzeni w moim tablecie pracują dwa.

    • Takaszi

     A możesz jeszcze powiedzieć które aplikacje z nich korzystają?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona