O tym dlaczego Windows 10 musi być brzydki

Microsoft od dłuższego czasu stawia na nowoczesne wzornictwo. Styl Metro może się podobać lub nie, ale niewątpliwie jest zgodny z najnowszymi trendami w świecie designu.

W czym więc problem? W tym, że Windowsa używa 1,5 miliarda ludzi. I to w większości ludzi, którzy traktują komputer jako wroga albo znienawidzone narzędzie pracy. Windows 8 spotkał się z krytyką (głównie) nie dlatego, że kafelki były “brzydkie” czy pasek charmsów niewygodny. Ludzie, którzy używali przez wiele lat XP czy później 7, nie potrafili przestawić się na nowy interfejs. Wielu z nich ma problem już wtedy, gdy ikony zmienią kolejność czy kształt. A co dopiero zmiana sposobu nawigacji. I to właśnie dlatego duże korporacje nie decydowały się na Windows 8 – obawiały się, że przeciętny Kowalski, który ma problem z obsługą Outlooka czy Worda całkowicie pogubi się w obsłudze, a firmowy helpdesk nie będzie nadążał za kolejnymi zgłoszeniami, że “nie mam jakiejś ikonki” albo “zniknął mi przycisk start”. Zgroza. Ale to zrozumiałe – nie każdy jest gotowy do dużych zmian.

Desktop Icons Are Big On Windows XP - A

Microsoft otworzył się na ludzi młodych. Sam się za taką osobę uważam i chciałbym, żeby na trwale zmieniono interfejs, ikony czy typografię. Chciałbym ciągłych i szybkich zmian w systemie. Częstych aktualizacji. Trzeba jednak zrozumieć, że osoby takie jak ja i Wy są w mniejszości, a Windows wciąż skierowany jest dla mas – często właśnie w korporacjach. Dlaczego w tytule napisałem, że Windows 10 musi być brzydki? Microsoft powiedział wyraźnie, że chce, żeby dziesiątka była wygodna dla użytkowników przesiadających się z siódemki. Z ich punktu widzenia to strzał w… (nomen omen) dziesiątkę. Co to oznacza w praktyce? Moim zdaniem, Microsoft nie zaingeruje mocno w wygląd pulpitu, ikon i interfejsu, który delikatnie mówiąc – trąci myszką. Kolorowe ikonki faux-3D, niejednolita typografia, grube ramki… Nie podoba mi się to bardzo, ale użytkownicy tacy jak ja są (niestety?) w mniejszości.

Chciałbym się mylić i zostać zaskoczony odważnym krokiem, który częściowo spłaszczyłby interfejs, ujednolicił ikony i wprowadził czcionkę Segoe UI. Prawdopodobnie jednak wymagam zbyt wiele. A co Wy myślicie o wzornictwie środowiska pulpitu?

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  ale niewątpliwie jest zgodny z najnowszymi trendami w świecie designu – gdzie to można sprawdzić? Bo ja jednak mam wątpliwości.

  • W internecie (polecam Behance), w książkach dla designerów z ostatnich kilku lat (jeśli jesteś na poważnei zainteresowany mogę polecić kilka świetnie wydanych tytułów), oraz patrząc na aktualne trendy u spóźnionej konkurencji (iOS7/8, Material Design by Google)

   • Tomasz Lenartowski

    Opinie, opinie, opinie. Jak ma być coś ponad wszelką wątpliwość to poproszę fakty.

    • Nice try. Myślałem, że tym razem nie trollujesz :)

     Chcesz faktów? 3 z 3 największych wytwórców konsumenckich systemów operacyjnych przeszło na płaskie, monochromatyczne wzornictwo w ciągu ostatnich 3 lat.

     • Tomasz Lenartowski

      Trolluję, trolluję. Bo co mam zrobić z człowiekiem, który podaje wartości rozmyte “niewątpliwie” ;P. Trendy się kreuje. Jakby MS wrzucił okrągłe okienka (bulaje? judasze) to taki by był tręd, bo mają jakiś chory procent rynku.

     • To nie Microsoft wyznaczyał te trendy, tylko się im podporządkował. Metro i Bauhaus to “wymysł” niemieckiego Metro AG i pewnego nurtu designerskiego z lat… 60-tych, który odrodził się mniej więcej w roku 2010.

     • Ano : )

     • To jest normalne, bo nie masz informacji. Spoko. Tylko teraz już przestań i poszukaj samodzielnie…

     • Tomasz Lenartowski

      Z tym monochromatycznym u Apple to bym nie szalał. Ale tak – to są fakty. Smutne.

     • Są delikatne gradienty, ale te występują również (prawie niezauważalne) w kafelkach Windows 8
      http://applenapps.com/wp-content/uploads/2013/06/ios6_vs_ios7_icons.jpg

     • Takaszi

      Ale co ma system do trendów, dizajnu i reszty pozostałych durnowatych przydatków/przypadków ze świata mody.
      Nosz kur…….. system ma być lekki, sprawny, niezawodny, oraz NIEUPIERDLIWY, ma być niczym skała i ma go być nie widać.
      Sorki się wnerwiłem, anie powinienem, wszak człowiek powinien nie dać się sprowadzić do pewnego poziomu dyskusji.

     • odyn

      To normalne mając 15 lat, nie przejmuj się. Hormony kiedyś Ci przestaną buzować. Zorientujesz się, że napinki w komentarzach to dziecinada.

      Lekcje odrobione?

     • neron

      Jesli nie rozumiesz czym jest moda, styl i elegancja oraz jakość, to pewnie nie zrozumiesz też sukcesu Apple.

      Więc pozostaje ci dalej chodzić w dresie i adidasach, bo “lekko, sprawnie i nieupierdliwie”. Takich cebulaków niestety mamy wielu – wystarczy do autobusu wejść.

     • Jacenty

      Ale z Ciebie burżuj i klasa wyższa. Nie ten poziom, nie zniżaj się żeby odpowiadać temu plebsowi.
      Teraz wygląd interfejsu przedkłada się nad jego funkcjonalność. IMO gejoza straszna. Dzięki temu wielkie firmy tylko z zadowoleniem zacierają ręce. Najczęściej zmienia się interfejs bo to najłatwiejsze. Niby dlaczego dalej mnóstwo aplikacji można uruchomić na andku 2.X czy win xp ? Po prostu pod spodem te wszystkie kolejne systemy wyglądają podobnie.

     • matik

      tylko ze to wcale nie jest ladne mamy duper ekrany grafike 3d i inne sprawy a ikonki sa do du….y powinny byc ladne wyrazne kolorowe a nie takie plaskie i jak by dziecko je namalowalo i to jednym kolorem kredki tragedia

    • Fakty są, ale musisz sam do nich dotrzeć. Robi się badania użytkowników, nawiązuje się do klasycznych ideologii, itp. Spójrz na Bauhaus, będziesz wiedział o co chodzi. Poczytaj sam, nie spodziewaj się, że ktoś tu elaborat napisze na ten temat. Wszystko da się wytłumaczyć. To nie jest tak, że ktoś to “wymyśla”, przynajmniej nie tak bez powodu.

 • MichalN20TV

  Niestety ale taka jest smutna prawda. Gdy pewien człowiek robił coś na moim komputerze z Windows 8 powiedział mi, że zepsuł mi się system i zniknęło Menu Start. Ludzie którzy przez większość czasu pracowali na XP czy 7 nie odnajdą się w 8 czy 8.1

  • Takaszi

   Per….. panie androny. Wiesz co było największą bolączką, beznadziejne wsparcie dla aplikacji, głównie poprzez nietworzenie durnych kafli przy instalacji, co zmuszało mnie do nieustannego żonglowania kaflami i pseudo pulpitem.
   Ale rozumiem młodzież która i aplikacjach wie tyle ile wie, czyli klapki i basta.

  • revolt3421

   XP’ka używałem przez jakieś 7 lat i potem od razu przerzuciłem się na 8. Problemu nie miałem.

  • Dlatego M$ zrobi im update do 10 ; ) oby po taniości albo za darmo…

 • TheMatrixan

  Korzystam z win 8.1 już prawie rok i w ogóle mi nie brakuje menu start. Z kafelków prawie nie korzystam, po włączeniu od razu przechodzi do pulpitu. Komputer włącza się w kilka sekund. Po prostu bajka. Wg mnie wstawienie ponownie menu start to jest krok wstecz.

 • uru28

  Kiedy patrząc na śmietnik,o przepraszam pulpit XP, koleżanki powiedziałem jej przesiądź się na win 8.1 (ona głównie konsumuje treści) powiedziała mi że brat ma t100 i próbowała ale, “to jej śmietnik i wie gdzie co jest” poza tym tu ustawia sobie ikony i pulpit jak chce…
  Zgadzam się z Piotrem w pełni że “siła przyzwyczajenia” to ciężki orzech do zgryzienia. XP stawiał na personalizację i na owe czasy było to genialne.W win8 brakowało mi tego bardzo choć obcowałem z nim bardzo krótko. Win 8.1 z drobną kosmetyką wygląda na tym polu na tyle znośnie że mogę spokojnie z niego korzystać.
  Interfejs dotykowy wymusza pewne kwestie i kafle są tu chyba optymalne.Teoretycznie można by powiększyć ikony folderów,plików,aplikacji tylko ile tego zmieści się na pulpicie w czytelny sposób?Kafle mogą być aktywne,ikona aplikacji czy folderu takiej funkcjonalności nie zapewni.
  Modern UI może się podobać lub nie, zależnie od gustu i przyzwyczajeń ale jak dla mnie jest chyba optymalny i tu będę go bronił.
  Mało tego, moja mama, osoba 65-letnia od razu załapała o co biega i Metro UI spodobało jej się od razu…do czasu wejścia w szczegóły.M$ stworzył interfejs na prawdę prosty i przyjazny dla użytkownika,do czasu aż ten chce zarządzać treścią i plikami.U zdecydowanej większości znajomych po przesiadce na 8.1 najpierw jest WOW i zachwyt,a potem konsternacja i powrót do pulpitu z porzuceniem Modern….

  • jok

   ” ile tego zmieści się na pulpicie w czytelny sposób?” – ten problem już kilka lat temu rozwiązał mały, darmowy programik Fences firmy Stardock. Wirtualne pulpity udostępnia od lat pchełka Desktops z pakietu Sysinternals. Microsoft popełnił błąd poprzez to, że ekran Modern nie jest po prostu aktywną warstwą, integralną częścią pulpitu, bez przełączania się pomiędzy pulpitem a interfejsem Modern. W dodatku potworzono całą masę kontrolek systemowych do zmian ustawień, które przecież nie są potrzebne na desktopie – wszystko mamy w aplikacjach Panelu Sterowania. Po co komu dodatkowy IE. To co zrobiono w 8 woła o pomstę do nieba. Zapewne większość użytkowników nawet nie wie, że mają pootwierane całe stosy pdfów w lokalnej przeglądarce (aby w niej pdfa zamknąć trzeba się postarać) czy działające w tle aplikacje. A wystarczyło dobrze skopiować pierwszy lepszy zaawansowany Linuksowy menadżer okien, czy dostępne na rynku aplikacje, aby dodać wizualne bajery. Podejrzewam że nawet 10tka wywoła tylko uśmiech politowania poweruserów Linuksowych pod względem graficznym… Trend polegający na powiększaniu wszystkiego tak, aby było to można dotknąć palcem to droga donikąd. Ja mam tylko nadzieję, że nie dożyję czasów, w których praca z komputerem będzie polegała na machaniu rękami jak oszalały, kręceniu wirtualnymi gałkami, czy wkładaniu ręki po łokieć do wirtualnego kosza, aby odzyskać pliki :).

   • uru28

    Zatem zgadzamy się w tych kwestiach.Mi osobiście nie przeszkadza to jak wygląda win8/8.1 tylko właśnie jak działa. Zważ również iż po wyżej mówimy nie o osobach zaawansowanych tylko o tych 90% “standardowego użytkownika”. Teraz wyjaśnij takiemu jak np. ma zgrać sobie nagranie wykonane dyktafonem (modern) na kartę SD…Jeszcze żeby z poziomu aplikacji można było wybrać docelową lokalizację nagranych plików…Potem słyszę że w takim XP było prościej i faktycznie było.Tu akurat to nie tylko kwestia przyzwyczajenia tylko nie dopracowania pewnych kwestii.Linux…Jest świetny,stabilny tyle tylko że niestety niszowy.Możemy się czarować, ale prawda jest taka że realnej alternatywy “dla mas” Windows na ten czas nie ma. Jego siła to ilość oprogramowania x86.Gdyby dziś M$ stwierdził że Windows 10 będzie obsługiwał TYLKO aplikacje ze Sklepu Windows to system jest martwy po roku. Android to konsumpcja treści i przy Windowsie zabawka, na systemie Apple da się pracować ale to nie system “dla mas” ,a Linux ma za mało programów (w porównaniu do Windowsa) by przyciągnąć “szarego” użytkownika.Do tego ilość dystrybucji odstrasza niedoświadczonych i jakby nie patrzeć jest wciąż “poturbowany” przez monopolistyczną politykę M$ z przed lat.

 • Takaszi

  ” to właśnie dlatego duże korporacje nie decydowały się na Windows 8 – obawiały się, że przeciętny Kowalski”

  “Microsoft otworzył się na ludzi młodych. Sam się za taką osobę uważam i chciałbym, żeby na trwale zmieniono interfejs, ikony czy typografię. Chciałbym ciągłych i szybkich zmian w systemie. Częstych aktualizacji. Trzeba jednak zrozumieć, że osoby takie jak ja i Wy są w mniejszości, a Windows wciąż skierowany jest dla mas”

  No brawo, młody arogancki człowieku, potocznie zwany Yapiszonem. Poczułeś się dotknięty?
  Zero merytoryki masa p……., W8 i przydatki był niepraktyczny, i mało używalny. Czy był ładny? mnie to kila, system ma być jak wygodne buty, nie ma go być widać, słychać i czuć. Jeżeli chcesz pstrokatości to do lunaparku, tam kicz i popelina są do bólu.

 • AS

  Problem z przestawieniem się na nową filozofie Windows 8 wynika z jednej strony z niskiej wiedzy użytkowników, ale podstawową barierą są przyzwyczajenia. Nie ukrywajmy, Windows 8 został nastawiony na obsługę dotykową. Nawet proste wyłączenie systemu wymaga od “myszowca” wędrówki do prawego dolnego rogu ekranu, chwilowego odczekania na menu, z którego trzeba szybko wybrać odpowiednią opcje, inaczej zaraz się schowa.
  Chciałbym uważać się za człowieka młodego,ale to niestety już nie bardzo przechodzi :) Jednak od wielu lat profesjonalnie zajmuję się informatyką i muszę powiedzieć, że tak duże zmiany nie są dobre.
  Trendy projektanckie? Moda, moda, moda. Za kilka lat będziecie się śmiali z Material Design i innych wynalazków. Taki już nasz los. Jak zobaczyłem, że z dostępnych do wyboru kolorów tła w Windows 8 jest kilkanaście, odpadłem po prostu. Czy po to nowoczesne ekrany poszerzają swoją paletę barw, aby na siłę promować rozwiązania z zamierzchłych czasów CGI?
  Najzabawniejsze, w moim przypadku, jest to, ze ja do dzisiaj w moim Windows 7 mam włączony motyw Classic upodobniający go do Windows 2000. I bardzo mi to pasuje.
  Łatwo się mądrzyć, gdy przeżyło się dwie, trzy generacje systemów, ale jak ich trochę przybędzie, człowiek szybko zmienia zdanie.

  • W 8.1 Update nie ma już problemu z szukajką czy wyłączaniem systemu. Wszystko jest na ekranie startowym.

   • AS

    Do wersji 8.1 nie “dojechałem”, a z czystą ósemką bawiłem się raptem parę godzin na maszynie wirtualnej.

    • BUHAHAHA , to faktycznie poznałeś W8.1 jak inni co macali obrazki na ekranie

     Kolejny ekspert od pisania bzdur w necie i marudzenia …
     Mam 4 laptopy tylko z W8.1 i nie widzę innego lepszego systemu na dziś a tym bardziej abym miał wracać na XP/7 lub jakiś syf linux do zabawy dla gimnazjalistów na starych gratach pc

     99% negatywnych komentarzy i marudzenia o W8.1 lub WP8.1 piszą Ci co system macali na ekranie w media market lub obrazki .
     Śmieszne ludki i nie przywiązuje wagi do tych farmazonów co piszą pseudo eksperci

   • xXx

    Zgadza się. Poza tym 8.1 ładuję się zdecydowanie szybciej niż siódemka.

 • pr0pr

  Bardzo mi żal W8.1 z uwagi na, w mojej opinii bezpodstawną krytykę, braku menu start. W praktyce zmiana polega na tym że “menu start” zajmuje cały ekran, jednak ludzie są bardzo oporni na zmiany i nie potrafią tego przeboleć.
  Mi takie rozwiązanie bardzo przypadło do gustu, ponieważ pozwoliło mi ograniczyć liczbę ikon na pulpicie do minimum.
  Na komputerze w trybie modern często korzystam jedynie z poczty oraz odtwarzacza muzyki, reszta jest dla mnie mało wygodna, może w 10 będzie lepiej za sprawą okienkowego trybu. Natomiast w przypadku tabletu (toshiba encore 8) oba interfejsy przenikają się znakomicie i z powodzeniem używam opery na 8″ ekranie w trybie desktopowym. jestem pod ogromnym wrażeniem sprawności działania systemu oraz możliwości jakie daje 8″ tablet z w 8.1.

  • Tomasz Lenartowski

   Metro na stacjonarce jest znośne jak sobie ustawiłem tylko te ikony, które chcę. Natomiast jak zjadę na dół… czarna rozpacz. No i te ikony by mogły zajmować mi 1/3 ekranu a nie cały. Więc… 10 bardziej mi się podoba.

 • emMEERT

  Mnie się nie podoba ten nowy “start” to jest estetycznie, designersko nie fajne
  – sądzę, że większość PC-towców niedotykowych po prostu i tak wywali te kafle z stamtąd i zostawi nazwy aplikacji desktopowych i skróty tak by start wyglądał jak w dawnych wersjach Windowsa.
  Microsoft musiał, został zmuszony jakoś pogodzić ten dotyk – kafelkowy z desktopem i pulpitem i wyszło jak wyszło – estetycznie nie wygląda to dobrze.
  Teza jednak, że użytkownicy dzięki takiemu “start-owi” też zaczną chętniej korzystać z aplikacji metro moim zdaniem też jest wątpliwa.
  Dotykowcy nie będą tego używać, bo po co natomiast hybrydowcy będą zmuszeni nie mając innych możliwości.

  Co do wyglądu systemu przez to “spłaszczenie” jest taki jakiś smętny, smutny

 • dafuq

  Szkoda, ja liczyłem na pogłębianie się zmian znanych z Windowsa 8 :/

 • Geralt

  To czesc prawdy (czyli nie prawda :P). Zawsze bylem zaawansowanym uzytkownikiem, ale mi po prostu windows 8 nie pasuje. Mialem z nim stycznosc chociaz nie na swoim komputerze. Nie mialem zadnych problemow z obsluga systemu, tylko system zwyczajnie mi sie nie podobal (funkcjonalnie i graficznie). Kwestia gustu, nie kazdemu musi podobac sie to samo. Poza tym uwazam, ze to firma ma sie dostosowac do ludzi a nie ludzie do wymyslow firmy. Co szkodzilo bardziej customizowac system i dac wybor stary interfejs vs nowy; menu start vs jego brak itd. Inna sprawa jest to, co system funkcjonalnie oferuje wiecej w stosunku do poprzednika i czy zmiana w ogole ma sens?

 • Geralt

  A kto wymysla te trendy? Firmy, a pozniej probuja te trendy narzucac uzytkownikom. Zreszta gdyby nie wymyslaly trendow nie udaloby im sie sprzedawac nowych produktow..

 • Artok

  Powrót klasycznego Menu Start bardzo mi się podoba. Bardzo mnie denerwowało pomieszanie pulpitu z Metro podczas korzystania z Windows 8. “Zmiany” idą w dobrym kierunku.

 • barilla

  O ile starsze windowsy bardzo szybko zaczęły wyglądaćarchaicznie, tak uważam że win7 akurat starzeje się z gracją. I kompletnie nie przemawia do mnie to spłaszczanie wszystkiego na siłę. I nie, to nie jest to że boję się zmian, że przyzwyczajenie, że cośtam. Wiele razy już przestawiałem się na nowe interfejsy, na nowe programy itd i nie mam z tym problemu, zmiany są dobre pod warunkiem że są przemyślane. A te wszystkie metra, material designy i cała reszta wygląda dla mnie jak działanie na zasadzie “inni tak robią to my też musimy”.
  Windows 10 wcale nie “musi” być brzydki. Ale prawdopodobnie będzie, bo podobnie jak win 8 będzie przeżywał kryzys osobowości i starał się być dwoma różnymi systemami naraz.
  Liczę na to że jak najwięcej ludzi pobierze developer’s preview i będzie wysyłać pożyteczny feedback (ja na pewno). I być może win 10 okaże się pierwszym windowsem naprawdę zaprojektowanym przez użytkowników.

 • szymon.nowak

  A mi interfejs się podoba,można go dostosować odpowiednią paletą barw i tapetą (czyni cuda ) Mój aktualny pulpit http://www.microcreative.pl/blog/wp-content/uploads/2013/03/T13_desktop1.jpg

  • Ramzes

   I juz po 1,5 godziny zabawy mamy takie ustawienia jak nam pasuje :-)
   Wooow i mam sie posikac jaki fajny system :-)
   Szkoda ze nje trzeba nic flashowac na przyklad biosu. Byloby jeszcze fajniej

   • szymon.nowak

    Po jakiej 1,5 godzinie – całość ustawiłem w dwie minuty ,no ok tapetę szukałem jakieś 10. Bez żadnych programów modująch ,docków itp . Pamiętasz co było przy XP ludzie połowę bibliotek crackowli by mieć węższy toolbar … o Vista nie wspomnę . WIndows 8/8.1 po prostu nie przeszkadza .

 • Romans

  Daw o tak glupiego arta nie czytalem.Co to za argumentacja ? uzytkownicy sa be bon ke potrafia sie przestawic – drogi autorze jesli nestes mlodym japiszonem ktory ma problemy z samodzielnym mysleniem to wyjasniam.
  Skoro uzytkownik placi to uzytkowik wymaga ,
  Uzytkownik nje jest poto aby zadowalac duza korporacje jaka jest ms – to ms ma zadowalac uzytkowinka
  Nie widze powodu dlaczego mam zmieniac przyzwyczajenia i jeszcze za to placic
  Drogi autorze kafelki sa mega niewygodne w codziennej pracy – zawodowej nje mowie tutaj o hraniu w pracy w sapera in ezmyslnym wgapianiu sie w kafle

  Na koniec taka dygresja mizesz mnie nazwac staruchem ale nie ugne sie przed kims kto bedzie mi mowil ze super wygodne i modne jest chodzenie z kolkiem w dupie – pewnie ty autorze podniecisz sie jakie to wspaniale reszta swiata jednak zadecyduje

 • Dają frajerom piraciarzom i linuksiarzom ten alfa MS a oni myślą śmieszne ludki że dostali za free pełnowartościowy system MS .

  Komentarze od wczoraj w necie polaczków gimnazjalistów licealistów to ubaw po pachy a zarazem żenada jak hejtują marudzą.
  Do tego się podłączają Ci blogerzy co sobie sprawili Apple z tymi śmiesznymi macbook/ ipod co noszą pod pachą aby się pokazać na ulicy i dowartościować i bzdury też smarują

  Fakt faktem MS poszedł ostro do przodu gdy pokazał przełomowy 2 lata temu W8.1 z dotykiem i tego konkurencja nie może przeboleć z fanboys apple i linux
  Od 2 lat swoich płatnych trolli napuszczają na MS aby hejtowali i wstrzymywali rozwój tego pomysłu ekosystemu na każdy sprzęt .

  Apple i inne Linux dystrybucje to tak obiektywnie nie oferuje nic bazują tylko na starych rozwiązaniach z lat 80 , to również kompletna nisza ii ewidentna porażka jako systemy do zabawy dla pasjonatów i grzebania w tym :D
  MS z W8.1 oraz przyszłym W10 to inna bajka i to pewnym typom nie jest na rękę

 • Użytkownik W8

  A mnie się nie podoba Windows 7. Mam teraz w różnych kompach XP, Vistę, Win 7, i windows 8,1 po zmianie z 8. Windows 8 lubię za szybkość natomiast wszystkie zmiany które zaszły od XP w stronę Windows 7 robią komputer nieintuicyjnym. Trzeba pamiętać co gdzie i jak znaleźć. Niby to takie proste ale nie każdy chce na nowo się szkolić z obsługi systemu. I to właśnie wyszło w korporacjach. pamiętny test kiedy ze 20 % potrafiło Windows 8 wyłączyć jest tego przykładem. I nie jest dla mnie problemem menu start bo co za różnica czy programy są na liście chociaż lista jest jednak dużo bardziej przejrzysta. Natomiast metro jest porażką i chyba nikt z tego nie korzysta. I całe szczęście. Dla mnie porażką jest także zmuszanie klientów do konta używania Microsoft. Stworzyłem już ich kilka i straszą jako zombie bo za każdym razem gdy mnie zmuszą tworzę nowe. danych starego i tak nie pamiętam bo na co mi to. Facebok rozwinął się na ekshibicjonistach ale system powinien być dla wszystkich nawet dla tych którzy nie chcą nic w necie umieszczać i dla tych co nie lubią szpiegowania. Microsoft i programiści coraz bardziej traktują nas jak idiotów. Robią nam bałagan i wymuszaja zapisywanie wszystkiego na c w moich dokumentach czy muzyce i w ukrytych folderach. narażają nas w ten sposób na problemy przy awariach i ułatwiają pracę złodziejom. To że W 8,1 jest na dzień dzisiejszy najlepszy nie znaczy że nie wolalbym działania windows 8 z interfejsem nawet z XP. Po prostu był najbardziej intuicyjny. Co z tego że mamy jakieś tam opcje których nie wiemy jak znaleźć i gdzie wyszukać. Wiele osób ma problemy z wyświetleniem pulpitu otworzeniem drugiego okna czy np przeszukaniem folderu w poszukiwaniu pliku. Wciska się binga który jeszcze nic u mnie nie znalazł. Są inne mechanizmy ale żeby można było z nich skorzystać najpierw google. W Windows xp wystarczyło trochę poszukać w systemie. Po prostu informatycy zapomnieli, że nie są pempkiem świata i że inni nie koniecznie muszą chcieć się zapoznawać z ich genialnymi pomysłami jak coś można zrobić i jaki gest wymyślić. A może chodzi tu o pieniądze z idiotycznych możliwych do zarejestrowania w US patentów. Najgorsze jest to że gest czy skrót klawiaturowy powinien być skrótem jeżeli używamy tego czesto po to żeby skrócić normalną intuicyjną drogę. Tu niestety najczęściej są zamiast i to jest problem.

 • M’anna

  “na trwałe” albo tylko “trwale”. ” Na trwale” jest błedne.

 • Marcin Wojciechowski

  O ile interfejs Modern mi się podoba i jest niezwykle efektowny o tyle poczciwy Pulpit jest nudny i nic nie wnoszący do kwestii wzornictwa a do tego na tabletach o przekątnej 8 cali bardzo średnio używalny. Ikony za małe, wszystkie wyświetlane menusy nieczytelne, zwyczajnie do niczego:(. Całkowity brak jakiegokolwiek dostosowania do małych ekranów co mnie zdecydowanie odepchnęło od Windows na tabletach i nastawiłem się na dwa uzupełniające systemy a mianowicie Androida oraz iOS, których interfejsy są zdecydowanie bardziej przemyślane i przyjazne dla użytkowników urządzeń mobilnych.
  Natomiast w kwestii interfejsów systemów desktopowych bardzo pozytywne wrażenie robi na mnie OS X i bardzo możliwe, że za jakiś czas przesiądę się właśnie na system Apple, który uważam za bardziej przyjazny niż produkt Microsoftu.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona